Last minute czy first minute — kiedy rezerwować wakacje

Opublikowano

Czekasz na wakacje z utęsknieniem? Masz już wybraną lokalizację? A może jeszcze nie wiesz, gdzie spędzisz urlop? Zastanawiasz się, czy lepiej zarezerwować hotel wcześniej, czy raczej szukasz czegoś w ostatniej chwili? Co bardziej się opłaca — last minute czy first minute?

Co oznacza oferta first minute

Oferta first minute umożliwia rezerwację hotelu czy wycieczki we wcześniejszym terminie, zazwyczaj na kilka miesięcy przed terminem. Zdarza się, że wakacje letnie można zarezerwować już w styczniu, choć na rynku pojawiają się oferty, z możliwością rezerwacji nawet na rok przed planowanym wyjazdem.

Czy oferta last minute zawsze oznacza rezerwację na ostatnią chwilę

Choć last minute oznacza rezerwację “na ostatnią chwilę”, dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego może być czasem mylące. Wprawdzie tego typu oferty są reklamowane na krótko przed terminem, jednak słowo-klucz to dostępność. Dlaczego? W ofercie last minute reklamowane są ostatnie wolne miejsca. Może się więc zdarzyć, że na trzy miesiące przed terminem, zostanie w hotelu kilka pojedynczych pokoi (które zazwyczaj “sprzedają się” najtrudniej). Wówczas również będzie to last minut, choć pokój nie będzie zarezerwowany na chwilę przed wylotem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ośrodki turystyczne, hotele czy biura podróży mają w swojej ofercie wakacje last minute. Od czego to zależy? Głównym czynnikiem jest popularność niektórych kierunków. Może się więc zdarzyć, że część z nich będzie wyprzedana na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu.

Co jest tańsze — wakacje last minute czy first minute

Bez wskazania konkretnych ofert, musimy posłużyć się pewnym uproszczeniem, ale zazwyczaj wakacje rezerwować dużo wcześniej, są tańsze niż te, które wybieramy na krótko przed sezonem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Okazyjna cena ma zachęcić klienta do wcześniejszego wykupienia miejsca. To, że turysta, dzięki temu, zapłaci mniej, jest swego rodzaju nagrodą za zaufanie. Wcześniejsza rezerwacja ma również oczywiste zalety dla właściciela hotelu, linii lotniczych czy biura podróży. Dzięki temu taki podmiot może zapewnić sobie duże obłożenie na wiele miesięcy przed terminem i cieszyć się pewnym zyskiem.

Last minute czy first minute — co bardziej się opłaca

 Tak, jak już wspominaliśmy, oferty first minute są zazwyczaj bardziej opłacalne od wakacji rezerwowanych na ostatnią chwilę. Warto przywołać jednak inne (niekoniecznie finansowe) korzyści takiego rozwiązania. Mowa oczywiście o dużo większym wyborze. Rezerwacja hotelu wcześniej, daje Ci możliwość niemal przebierania w ofertach, zarówno jeśli chodzi o lokalizację, jak i standard. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz spędzić wakacje w większym gronie — z rodziną lub z grupą znajomych. Istnieją jednak sytuacje, w których lepszą opcją będzie oferta last minute.

Jeśli pracujesz na etacie i ze względu na stanowisko, jakie zajmujesz, trudno będzie Ci zaplanować urlop z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, bezpieczniejszą opcją będzie oferta last minute. Przykładowo, jeśli wiesz, że jedziesz z rodziną i od zawsze trudno Wam zgrać terminy. Wówczas najlepiej rezerwować wakacje w ostatniej chwili, by mieć pewność, że wszystkim będzie odpowiadała data wyjazdu. Brak pośpiechu przy rezerwacji wakacji ma swoje niewątpliwe zalety. Chcąc zachęcić klientów, organizatorzy bardzo często prześcigają w liczbie najróżniejszych bonusów. W końcu mają niewiele czasu, by sprzedaż wolne miejsca i na nich zarobić.  

Co zrobić, jeśli musisz odwołać urlop po wykupieniu wycieczki

Część osób rezerwuje wakacje jak najpóźniej, by mieć pewność, że na 100% skorzysta z oferty. Niestety, czasem zdarza się, że trzeba odwołać wyjazd i to z przyczyn niezależnych od nas. Czy wówczas pieniądze przepadną? Niekoniecznie! Jeśli wykupisz ubezpieczenie kosztów rezygnacji, możesz otrzymać nawet pełen zwrot kosztów (m.in. za nocleg, transport czy imprezę turystyczną). Taka polisa przyda się szczególnie w przypadku ofert typu first minute, ponieważ uchroni Cię przed nagłym, nieprzewidzianym wypadkiem, kiedy np. musisz odwołać wyjazd z powodu choroby.

Last minute czy first minute — podsumowanie

Oczywiście, decyzja czy wybierasz ofertę last minute czy first minute, należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że jeśli rezerwujesz wakacje na ostatnią chwilę, możesz mieć bardzo ograniczony wybór. Jeśli obawiasz się zabookować wakacje z wyprzedzeniem, możesz ubezpieczyć się na wypadek rezygnacji. Dzięki temu możesz wybierać wśród wielu ofert na kilkanaście miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu, nie obawiając się, że stracisz pieniądze, jeśli nie skorzystasz z urlopu.

  • Oceń ten artykuł
    4.5/5 (2 ocen)
  • Podziel się