Weekend majowy — gdzie się wybrać?

Opublikowano

Gdzie pojechać na majówkę? — na to pytanie warto odpowiedzieć sobie co najmniej na kilka tygodni przed rozpoczęciem długiego weekendu. Inaczej znalezienie atrakcyjnej miejscówki w dobrej cenie może okazać się trudne. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiamy zarówno te popularne, jak i mniej oczywiste cele podróży.

Kiedy jest weekend majowy 2022 

Majówka to okres między pierwszym, a trzecim maja. Teoretycznie to zatem tylko dwa dni wolnego. Zazwyczaj jednak wystarczy wziąć jeden lub dwa dni urlopu, by przedłużyć sobie wypoczynek. Kiedy przypada majówka w 2022 roku? 1 maja to niedziela, wystarczy zatem wziąć urlop w poniedziałek, 2 maja, by cieszyć się aż czterema dniami wolnymi od pracy — od soboty 30 kwietnia, do wtorku, 3 maja. Ile trwa weekend majowy 2022? Szczęśliwcy, którzy zaplanują wolne do końca tygodnia, mogą zafundować sobie naprawdę długie wakacje, ponieważ skorzystają aż z dziesięciodniowego urlopu, od soboty, 30 kwietnia do niedzieli, 9 kwietnia.

Gdzie pojechać na majówkę za granicę — nasze propozycje

Kiedy weekend majowy jest naprawdę długi, warto skorzystać z okazji i wybrać się na zagraniczną wycieczkę. Choć majówka w Polsce, teoretycznie powinna być ciepła, ostatnie lata pokazały jednak, że pogoda w tym okresie bywa kapryśna. Jeśli dodamy do tego tłumy na Krupówkach lub na sopockim molo, wyjazd za granicę kusi coraz bardziej.

Egipt

Egipt to idealna propozycja dla osób, które chcą połączyć kąpiele słoneczne ze zwiedzaniem. W maju panują tam dość wysokie temperatury od 25 do 32 stopni Celsjusza, co gwarantuje piękną opaleniznę jeszcze przed wakacjami. Z kolei dla turystów, którzy pasjonują się historią, majówka w Egipcie będzie niezapomnianym przeżyciem. Takie miejsca jak: Dolina Królów, Piramidy w Gizie, czy słynny posąg Wielkiego Sfinksa powodują, że naprawdę warto wyjść z hotelu i udać się w objazdową wycieczkę po Egipcie.

Turcja

Pogoda w Turcji zależy w dużej mierze od regionu. Na północy tego kraju, w maju zdarzają się jeszcze chłodne dni, dlatego południe Turcji, a szczególnie Riwiera Turecka przypadnie do gustu tym, którym zależy na ciepłej i słonecznej majówce. To właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze kurorty, m.in. Side, Antalya czy Bodrum, które oferują wiele atrakcji, np. rejs z możliwością nurkowania. Będąc w Turcji, warto pamiętać o jej stolicy, czyli o Stambule. Przez cały kwiecień odbywa się tu Festiwal Tulipanów, więc przyjeżdżając do tego miasta na majówkę, można podziwiać te piękne kwiaty, które pochodzą właśnie z Turcji. Nieodłącznym elementem architektury tureckiej są niewątpliwie meczety. W tym najsłynniejszym spoczywa Sulejman Wielki. Według legendy jedna z jego nałożnic, matka przyszłego sułtana, mogła być Polką.

Dominikana

Dominikana to kolejny egzotyczny kierunek, który polecamy na majowy weekend. Piaszczyste plaże, temperatura wody, o której w Bałtyku można tylko pomarzyć, ciepły klimat, egzotyczna przyroda — to wszystko sprawia, że Dominikana przypomina raj na ziemi i jest idealna, by zrelaksować się i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Bez wątpienia pomoże w tym rejs na katamaranie. Orzeźwiające drinki, pyszne koktajle i karaibska muzyka sprawiają, że żaden z pasażerów nie usiedzi na miejscu, a świat z pokładu katamaranu wyda się o wiele piękniejszy. Dominikana znalazła się w naszym zestawieniu również dlatego, że majówka to idealny moment, aby jechać tam na urlop. Z jednej strony — nie jest to już szczyt sezonu, z drugiej — nadal jest tam ciepło i słonecznie (w kolejnych miesiącach zdarzają się bowiem huragany).

Włochy

Na temat majówki we Włoszech można byłoby napisać osobny artykuł. Pogoda jest wówczas idealna, zarówno jeśli chodzi o wypoczynek, jak i zwiedzanie (temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni Celsjusza). Punktem obowiązkowym na turystycznej mapie tego kraju jest oczywiście Rzym ze swoimi starożytnymi budowlami, takimi jak Forum Romanum, Kapitol czy Koloseum. Miłośnicy historii powinni zaplanować również zwiedzanie San Marino, najstarszej republiki na świecie. Warto jednak pamiętać, że Włochy to nie tylko Rzym. Wielu turystów decyduje się na wyjazd w mniej popularne rejony Włoch, takie jak np. Apulia. To bajeczna kraina położona na południu kraju, pełna gajów oliwnych i rozległych plaż, która zachwyca również urokliwymi miasteczkami.

Gdzie pojechać na majówkę za granicę — podsumowanie

Nie da się ukryć, że majówka przypada w idealnym momencie. Do letnich wakacji jest przecież jeszcze sporo czasu, a Wielkanoc to święta, które często spędzamy w rodzinnym gronie. Właśnie dlatego tak wiele osób czeka na weekend majowy, by rozpocząć sezon turystyczny. Cel podróży to nie jedyna kwestia, o którą warto zadbać, planując majówkę. Równie ważne, podczas wyjazdu, może okazać się ubezpieczenie turystyczne. Wariant podstawowy to koszt zaledwie 5 zł dziennie na osobę, jednak taką polisę można rozszerzyć o dodatkową ochronę np. ubezpieczenie bagażu, OC, czy kosztów rezygnacji, w zależności od potrzeb.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się