Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne - różnice

Opublikowano
ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne róznice.

Ubezpieczenia możemy podzielić na te, które musimy obowiązkowo posiadać oraz na te, które są dobrowolne i nie wymagają od nas cykliczności odnawiania. Jakie różnice posiadają oba typy? Sprawdźmy!

Ubezpieczenia dobrowolne - dla kogo?


Z reguły nie powinno się nikogo zmuszać do ubezpieczeń - każdy powinien mieć wybór i chęć podjęcia decyzji o ubezpieczeniu dobrowolnie. Natomiast jeżeli chodzi o grupę ryzyk, które mogą nas spotkać - to mamy tutaj sporo elementów, które się na to składają. Jedna z nich to zasada tzw. swobodnej umowy. Co mamy tu na myśli? Mówiąc wprost - tylko i wyłącznie od nas powinno zależeć od czego się ubezpieczymy. 


Rodzaje ubezpieczeń dobrowolnych


Rynek ubezpieczeń oferuje szeroki wachlarz  dobrowolnych ubezpieczeń. Część z nich może dotyczyć ochrony zdrowia i życia, a część np. majątku, mieszkania lub sprzętu.


Ubezpieczenie na życie


Takie ubezpieczenie zapewnia ochronę oraz wypłatę określonej kwoty naszym bliskim w przypadku śmierci. Dodatkowo takie ubezpieczenie zapewnia również nam ochronę, możemy dzięki niemu uzyskać wsparcie finansowe np. w momencie wypadku czy poważnej choroby. 


Ubezpieczenia zdrowotne


Taki rodzaj ubezpieczeń umożliwia korzystanie z prywatnej służby zdrowia. Gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zachorowania. Gdy posiadamy takie ubezpieczenie możemy skorzystać z pokrycia leczenia szpitalnego lub w momencie konieczności odbycia operacji.


Ubezpieczenia nowotworowe


To szczególnie istotna odmiana ubezpieczenia zdrowotnego. W momencie wykrycia nowotworu taka forma ubezpieczenia zapewnia wypłatę odszkodowania. Zazwyczaj pozwala ono na sfinansowanie terapii, która dla wielu może być kosztowna. 


Ubezpieczenie wypadkowe


Taka forma ubezpieczenia potocznie (i najczęściej) znane jako NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w momencie tzw. “nieszczęśliwego wypadku” - złamania nogi, utraty wzroku. Im większy uszczerbek na zdrowiu tym wyższa kwota do wypłaty.


Ubezpieczenie turystyczne


Ubezpieczenie turystyczne zapewni nam ochronę podczas wyjazdów zagranicznych lub krajowych. Najczęściej pokrywa koszty leczenia (np. akcji ratunkowych) transportu medycznego lub hospitalizacji. W wielu krajach koszty leczenia są bardzo wysokie, więc warto rozważyć ubezpieczenie w przypadku dłuższych i aktywnych sportowo wyjazdów. Ubezpieczenie można także poszerzyć o ochronę  w przypadku opóźnienia lotu lub zagubienia bagażu


Ubezpieczenie OC


Ten rodzaj ochrony polega na ochronie od odpowiedzialności cywilnej. W momencie gdy wyrządzimy komuś krzywdę np. uderzymy kogoś jadąc na nartach i uszkodzimy tej osobie nogę, to możemy być postawieni w sytuacji, w której ta osoba może domagać się od nas zadośćuczynienia. W tym przypadku odszkodowanie wypłaci za nas oczywiście ubezpieczyciel. 


UWAGA! Obejmuje ono również sytuacje, gdy zniszczymy cudzą własność - np. telefon komórkowy lub aparat. 


Ubezpieczenie mieszkania


To ubezpieczenie od zdarzeń losowych takich jak np. pożar lub zalanie. Takie ubezpieczenie może być rozszerzone również o ochronę dóbr materialnych, które znajdują się w nieruchomości. Jest to szczególnie przydatne podczas dłuższej nieobecności w domu. 


Ubezpieczenie od kradzieży


To tylko jeden z wariantów ubezpieczenia mieszkań. Gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku włamań i kradzieży wartościowych rzeczy.


Ubezpieczenie autocasco


To dobrowolne ubezpieczenie dla kierowców, które chroni samochód na wypadek uszkodzeń z winy innego kierowcy. Jeśli wykupimy ubezpieczenie AC, to możemy otrzymać odszkodowanie na naprawę samochodu. Ubezpieczenie AC może uchronić nas od kradzieży pojazdu. 


Ubezpieczenie rolne


Ta forma ubezpieczenia dotyczy ochrony przed szkodami wywołanymi przez warunki atmosferyczne. Zapewnią również ochronę maszyn, urządzeń a także sprzętu elektronicznego. Ta forma ubezpieczenia sprawdzi się w przypadku dużych gospodarstw rolnych, dla których uprawa warzyw, czy owoców stanowi jedyną formę dochodu. 


Ubezpieczenia obowiązkowe - kiedy ten temat powinien nas zainteresować?


Zgodnie z prawem musimy posiadać wszystkie ubezpieczenia obowiązkowe. W przypadku zwykłej, życiowej sytuacji mamy tu na myśli chociażby ubezpieczenie OC samochodu. Kilka przepisów prawa mówi, że do tej grupy zaliczymy jeszcze:


  • ubezpieczenie OC rolników w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego

  • ubezpieczenie budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego (ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych)


Co łączy te wszystkie świadczenia? Czas ich zawarcia - 12 miesięcy oraz to, że brak ubezpieczenia może skutkować dużymi karami finansowymi. Również w momencie wystąpienia szkód. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie pokryte z kieszeni sprawcy szkody.


Co w przypadku braku wiedzy obowiązujących nas ubezpieczeń? Informacji zawsze możemy szukać na stronach internetowych ubezpieczycieli lub umówić się z konsultantem, który zawsze rozwieje nękające nas wątpliwości. 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się