Etat czy własna działalność - co się bardziej opłaca?

Opublikowano
Etat czy własna działalność - co się bardziej opłaca?

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a wielu polaków marzy o tym, żeby pracować na swoim. Nie wszyscy natomiast decydują się na taki krok. Aktualnie jedne z najbardziej popularnych form zatrudnienia to praca na etacie i działalność gospodarcza. Zatem jeśli pracodawca daje Ci wybór i nie wiesz, która opcja będzie bardziej opłacalna - sprawdź to.

Praca na etacie to najczęściej ośmiogodzinny tryb pracy, regularna wypłata, płatny urlop i gwarantowane benefity w postaci owocowych wtorków, kart sportowych czy prywatnej opieki medycznej. Jednak nie w każdej dziedzinie taka forma zatrudnienia jest konieczna z perspektywy pracodawcy. Praca w systemie projektowym w takich branżach jak np. IT czy reklama coraz częściej wiąże się z koniecznością otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Własna działalność, w przeciwieństwie do etatu, to często nienormowany czas pracy, odpowiedzialność finansowa za siebie i pracownika oraz konieczność samodzielnego rozliczania się z zusem. Na jakiej podstawie zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze?


Działalność gospodarcza a etat - wynagrodzenie


Umowa o pracę i działalność gospodarcza to modele zatrudnienia różniące się od siebie przede wszystkim sumą odliczeń. Kwota brutto przy umowie o pracę nie uwzględnia dodatkowych kosztów pracodawcy, takich jak składki społeczne i zdrowotne na ZUS, fundusz pracy i zaliczki na podatki, a które samodzielny przedsiębiorca musi zapłacić sam. Jest to szczególnie istotna kwestia jeśli zmieniając rodzaj zatrudnienia chcemy utrzymać dotychczasowy poziom wynagrodzenia. Koszty pracodawcy to wydatek, o którym rzadko pamięta etatowy pracownik. W końcu nie musi się tym martwić. 


Własna działalność gospodarcza koszty


Założenie firmy jest bezpłatne, przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów założenia działalności a regularne koszty generuje przede wszystkim ZUS.  Natomiast można ubiegać się o preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne. Tzw. Mały ZUS zakłada 24 miesiące niższych składek dla przedsiębiorców, których przychód nie przekroczył 120 tysięcy w poprzednim roku kalendarzowym. 


Własna działalność koszty dodatkowe 

Są to między innymi: czynsz za lokal, sprzęt do pracy, opłaty za telefon, podatek dochodowy czy prowadzenie księgowości. 


Własna działalność ZUS


Terminowe opłacanie składek do ZUS to zadanie każdego przedsiębiorcy. Nie wywiązanie się z tego obowiązku może skutkować naliczaniem się odsetek za zwłokę, dodatkowymi opłatami lub karą pieniężną nawet do 5 000 zł. Dobra wiadomość jest taka, że dla każdego początkującego przedsiębiorcy dostępna jest Ulga na start, która zwalnia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Korzystając z niej w 2021 roku należy opłacić jedynie składkę zdrowotną w wysokości 381,81zł.


Działalność gospodarcza i umowa o pracę - czas pracy


Etat i działalność gospodarcza różnią się rozliczeniem czasu pracy. Na umowie najczęściej czas pracy wynosi 8 godzin zegarowych. Czasem zdarzają się również nadgodziny, które bywają dodatkowo wynagradzane, ale nie jest to regułą w każdej firmie. Prowadząc swoją działalność najczęściej pracuje się projektowo, w związku z czym ilość godzin może się różnić w zależności od tempa pracy, ilości zadań i chęci przedsiębiorcy. 


Własna działalność co się opłaca


Negocjując warunki podpisania umowy należy pamiętać, że na umowie o pracę jest do dyspozycji płatny urlop i chorobowe i dni ustawowo wolne od pracy, których nie otrzymasz pracując na własnej działalności. Zarabiasz tylko wtedy kiedy pracujesz, dlatego dwutygodniowy urlop da się z pewnością  wyraźnie odczuć na koniec miesiąca. 


Jeśli chodzi o pozytywne aspekty pracy na działalności, poniesione koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej takie jak np. specjalistyczny sprzęt lub wydatki związane z eksploatacją prywatnego mieszkania na cele służbowe można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Każda rzecz niezbędna do pracy przedsiębiorcy może zostać wliczona w koszta firmy. Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość samodzielnie decydować o tym kiedy, ile i z jakiego miejsca pracuje. 


Działalność gospodarcza na etacie


Jeśli nie wyklucza tego klauzula o zakazie konkurencji, osoba zatrudniona na umowę o pracę także może zostać przedsiębiorcą. Działalność gospodarcza i etat nie wykluczają się. Taki przedsiębiorca z tytułu działalności musi opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne, o ile wynagrodzenie za etat jest równe lub wyższe płacy minimalnej. 


Działalność gospodarcza a umowa o pracę - co wybrać?


Zarówno działalność gospodarcza i praca na etacie niosą za sobą wiele korzyści. Umowa o pracę wydaje się być pewną i bezpieczną opcją, natomiast przejście na działalność gospodarczą zwykle wiąże się z wyższymi zarobkami. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że nie każdy sprawdzi się w roli przedsiębiorcy. Samodzielność, wytrwałość, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz pewność siebie to cechy, które przydadzą się w takim rodzaju pracy jak własna działalność, a umowa o pracę pozwala na większy relaks i poczucie stabilności. Otwarcie własnej działalności to dobry pomysł dla osób, które nie boją się wyzwań i charakteryzują się proaktywną postawą.

  • Oceń ten artykuł
    4.8/5 (10 ocen)
  • Podziel się