Z dużej chmury, duży wiatr - wiosna pokazuje burzowe oblicze

Opublikowano
Z dużej chmury, duży wiatr - wiosna pokazuje burzowe oblicze. Ubezpieczenie nieruchomości.

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Huragany, burze i trąby powietrzne mogą nie ominąć Cię tej wiosny. Jak się przed nimi chronić? Sprawdź.

ubezpieczenie domu online

Bądź jak łowcy burz

Instytuty Meteorologii i Klimatologii na całym świecie w tym samym czasie odnotowują około 1800 burz i około 100 wyładowań w ciągu sekundy. Towarzyszą im intensywne deszcze, grad, wyładowania elektryczne - pioruny (błyskawice i grzmoty). Burze to jedne z gwałtowniejszych zjawisk pogodowych, bywają ekstremalne. 24 tysiące osób każdego roku ginie na całym świecie na skutek porażenia piorunem. Najbardziej burzowym miejscem na świecie jest jezioro Maracaibo w Wenezueli w Ameryce Południowej. Pod względem całych krajów najbardziej burzowa jest Brazylia, gdzie każdego roku rejestruje się aż 70 milionów uderzeń piorunów. W Polsce sezon burzowy rozpoczyna się w kwietniu i trwa do sierpnia. W tym okresie - także w naszej strefie klimatycznej - pojawiają się trąby powietrzne, huraganowe porywy wiatru oraz silne ulewy powodujące podtopienia i powodzie. W połączeniu z wyładowaniami atmosferycznymi ich skutki mogą być naprawdę niebezpieczne i pozbawić nas dorobku życia. Zmiany klimatycznie pokazują, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą także w Polsce coraz częstsze i intensywniejsze.

Masz ogród? Sprawdź, co można w nim ubezpieczyć.

Alert burzowy

Systemy wczesnego ostrzegania przed burzami są coraz skuteczniejsze. W Internecie na specjalnych mapach łatwo da się sprawdzić, jak daleko od nas jest burza i jak gwałtownie się zapowiada. Kiedy zbliża się front burzowy, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej często wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia. Warto wówczas zrezygnować z jazdy samochodem i nie parkować auta pod drzewem ani wysokimi elementami czy niestabilnymi konstrukcjami. Nie można też kąpać się w jeziorze czy morzu. O pracy na polu i spacerach po lesie nawet nie będziemy wspominać. Burzę najlepiej przeczekać w murowanym domu, gdzie należy odpiąć urządzenia elektroniczne z gniazdek. W przypadku telewizora trzeba pamiętać o odłączeniu kabla antenowego i zewnętrznej anteny, a w komputerze - o kablu od Internetu. Nie lekceważ komunikatów, zabezpiecz swoje mienie, pamiętaj o meblach ogrodowych i balonowych, fruwające przedmioty mogą dokonać wielu szkód. 

Zalane mieszkanie? To nie jest koniec świata. Sprawdź, jak uniknąć niespodziewanych wydatków.

Żywioł w całej jego potędze

Wciąż boisz się burzy? Nie uciekaj od tematu, przeciwnie. Zmiany klimatyczne potęgują intensywne zjawiska atmosferyczne, jednak grunt to zachować spokój i wiedzieć jak się zachować w trakcie cyklonu. Jeśli chcesz oswoić się z żywiołem, możesz w wolny wieczór włączyć film z burzą w roli głównej. Jak to jest, że naprawdę dobre filmy katastroficzne niezmiennie budzą w nas pozytywny dreszcz emocji? Nawet jeśli się boimy i zamykamy oczy, nie potrafimy przestać oglądać. Jakbyśmy specjalnie czekali na kolejne, coraz bliższe uderzenie pioruna. 

Dlaczego w okresie wiosennym warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości? Bo piorun nie ma wakacji. Sprawdź.

Nie igraj z burzą

Same filmy nie pomogą jednak polubić burzy w realnym świecie. Kiedy już oswoimy się z myślą o nieprzewidywalnych i niszczycielskich burzach, pomyśl o ubezpieczeniu, które chroni przed skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych i pozwala spać spokojnie, nawet w oku cyklonu. Odszkodowanie to duże wsparcie i szansa na szybkie odbudowanie lub wyremontowanie domu zniszczonego podczas burzy, wichury oraz innych zjawisk atmosferycznych. Dobrze dobrane ubezpieczenie domu, obejmujące ruchomości, zrekompensuje też koszt naprawy bądź kupna nowych sprzętów domowych. Ubezpieczenie możesz łatwo kupić online, robiąc kalkulację na stronie internetowej, szybko dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie domu oraz co wchodzi w jego zakres. Upewnij się, że wybrany przez ciebie pakiet uwzględnia takie ryzyka jak uderzenie pioruna, deszcz nawalny, czy przepięcia. Pamiętaj, że ubezpieczenia domów mogą obejmować ochroną tylko mury i tzw. elementy stałe, ale też rzeczy ruchome, które również mogą ulec zniszczeniu podczas gwałtownej burzy. Przykładowo telewizor i komputer to mienie ruchome, które podlega ochronie w ramach ubezpieczenia ruchomości. Natomiast wyposażenie łazienek, szafki kuchenne, czy sufity podwieszane należą do kategorii elementów stałych. Nie jesteś pewien, co ubezpieczasz? Wszystkie ustalenia i definicje ekstremalnych zjawisk pogodowych odnajdziesz w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. 

 ubezpieczenia domu online

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się