Złodziej nie ma urlopu, ubezpiecz mieszkanie przed wyjazdem na wakacje

Opublikowano
ubezpieczenie mieszkania

W wakacje odpoczywamy poza domem, a tymczasem dla złodziei to czas plądrowania mieszkań osób, które wyjechały na urlopy. Przed wyjazdem warto zabezpieczyć nieruchomość oraz wykupić odpowiednią polisę.

Wyjeżdżając na urlop pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu okien i drzwi. Warto zainstalować zabezpieczenia antywłamaniowe oraz poprosić kogoś, żeby odwiedzał nasz dom czy mieszkanie, zapalał światła i podnosił rolety. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie dadzą jednak stuprocentowej gwarancji, że nasz dobytek nie stanie się celem włamywacza. Pod naszą nieobecność może też dojść do nieszczęśliwych zdarzeń losowych, takich jak zalanie mieszkania przez sąsiada, powódź czy pożar.

Z tego powodu przed podróżą warto kupić nie tylko polisę turystyczną, ale też ubezpieczyć mieszkanie od zdarzeń losowych, dewastacji i kradzieży z włamaniem na wypadek, gdyby złodziej skusił się na majątek pod naszą nieobecność albo gdyby pechowo doszło do zniszczeń z powodu zdarzeń od nas niezależnych.

Co daje polisa?

Mieszkanie można ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem oraz od pożaru i innych zdarzeń losowych. Dom to nie tylko cztery ściany i dach, ale cała gama innych przedmiotów, takich jak meble, sprzęt elektroniczny, wartościowe książki, dzieła sztuki, elementy wyposażenia wnętrz. Chronione są zarówno mury, jak i znajdujące się w domu ruchomości.

Ważne znaczenie ma suma ubezpieczenia, gdyż określa ona górny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Na jej wysokość powinna wpływać nie tylko wartość naszego dobytku, ale przede wszystkim wysokość potencjalnych strat. Nie ma sensu ubezpieczać mieszkania na sumę wyższą niż wynosi wartość mienia, które może zostać zniszczone bądź ukradzione, gdyż odszkodowanie nie może być wyższe od poniesionej szkody, a z drugiej strony warto zapewnić sobie ochronę realną, a nie iluzoryczną. Przykładowo: inna suma ubezpieczenia będzie nam potrzebna, gdy chcemy ubezpieczyć się na wypadek powodzi, która może całkowicie zniszczyć nasz dom, a inna wtedy, gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym i najbardziej obawiamy się włamania i kradzieży komputera bądź kina domowego.

Razem z ubezpieczeniem turystycznym

Ubezpieczenie mieszkania przeważnie kupuje się na rok, ale można też zapewnić sobie ochronę tylko na czas wyjazdu na urlop. Taką możliwość daje TU Europa, gdzie ubezpieczenie domu czy mieszkania można kupić jako dodatek do polisy turystycznej.

Taka polisa jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy z wyprzedzeniem nie pomyśleli o zainstalowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu to także znakomita opcja dla wszystkich, którzy organizują wyjazd na ostatnią chwilę i w ferworze przygotowań nagle odkrywają, że ich mieszkanie nie ma należytej ochrony. Właściwie każdy, kto nie posiada całorocznej polisy mieszkaniowej, powinien pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia nieruchomości na czas wyjazdu, szczególnie wtedy, gdy mieszkanie opuszczą wszyscy domownicy.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się