Badania przed ciążą – które z nich warto wykonać

Opublikowano
Badania przed ciążą – które z nich warto wykonać

Planujecie powiększenie rodziny? Po raz pierwszy zostaniecie rodzicami? Dzięki łatwiejszemu niż kiedykolwiek wcześniej dostępowi do informacji, możecie przygotować się do tego ważnego czasu. Jakie badania przed ciążą są wskazane? Kiedy warto rozpocząć przygotowania do zajścia w ciążę? Sprawdź.

Badania przed ciążą – kiedy należy o nich pomyśleć

Kiedy zrobić badania przed planowaną ciążą? Żeby badania przed ciążą miały w ogóle sens, warto wykonać je z odpowiednim wyprzedzeniem. Mamy tu na myśli minimum pół roku. Dzięki temu, w przypadku jakichkolwiek niedoborów czy problemów hormonalnych, będzie jeszcze czas na to, żeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Sześć miesięcy to również optymalny czas, żeby zmienić swoje nawyki i przestawić się na te bardziej prozdrowotne. W przygotowaniach postawcie przede wszystkim na dobrego i zaufanego lekarza i to jego rad i zaleceń słuchajcie przede wszystkim.

Kluczowe badania przed ciążą – od których zacząć

Badania przed ciążą to podstawa. Dzięki nim w porę wykryjesz problemy, które mogą utrudniać poczęcie dziecka i zwiększysz szansę na to, żeby ciąża przebiegła prawidłowo.

Od czego zacząć? Jakie badania przed ciążą są kluczowe? Najważniejsze badania przed ciążą, które warto wykonać w pierwszej kolejności to:

 • morfologia,
 • czynnik Rh i określenie grupy krwi,
 • badania hormonalne,
 • poziom cukru we krwi,
 • badania moczu,
 • badania ginekologiczne,
 • badania genetyczne.

Morfologia

Badanie krwi należy do jednych z najszybszych i najprostszych. Wyróżniamy morfologię podstawową i pełną. Pierwsza z nich obejmuje jedynie badanie płytek krwi, elektrocytów, hematokrytu oraz hemoglobiny. Z kolei badanie rozszerzone pozwoli również na dokładną analizę parametrów płytkowych oraz czerwonopłytkowych, bazofilów, granulocytów i eozynofilów. Jeśli poziom hemoglobiny będzie zbyt niski, może to świadczyć o anemii. W takim przypadku warto uzupełnić morfologię o badanie poziomu żelaza. Badanie krwi pozwoli również sprawdzić, czy w organizmie nie ma stanu zapalnego.

Czynnik Rh i określenie grupy krwi

Czynnik Rh pozwala wykluczyć lub potwierdzić konflikt serologiczny. Dochodzi do niego, gdy matka ma “Rh-“, ojciec “Rh+”, a dziecko po ojcu odziedziczy czynnik “Rh+”. Wówczas przeciwciała pochodzące z organizmu matki, atakują antygeny płodu, co może skończyć się u dziecka chorobą hemolityczną (rozpadem czerwonych krwinek). A to z kolei prowadzi do niedokrwistości, anemii, żółtaczki, a nawet do śmierci noworodka.

Badania hormonów

Wahania poziomu niektórych hormonów mogą utrudnić zajście w ciążę. Dlatego, jeśli planujesz powiększyć rodzinę, koniecznie sprawdź ich poziom. Szczególnie jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, takie jak: wahania nastroju, niewytłumaczalny wzrost wagi, ciągłe uczucie wychłodzenia, wypadające włosy, łamiące się paznokcie lub nadmierne owłosienie. Pierwsze z wymienionych symptomów mogą świadczyć o problemach z tarczycą. W takiej sytuacji warto skontrolować poziom TSH. Z kolei owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn może sugerować problemy z hormonami płciowymi lub nawet zespół policystycznych jajników. W takiej sytuacji warto sprawdzić poziom testosteronu, estrogenu i prolaktyny.

Badanie poziomu cukru we krwi

Badanie poziomu cukru we krwi pozwoli wykluczyć hiperglikemię. Dzięki niemu będzie można również oszacować ryzyko wystąpienia tzw. cukrzycy ciążowej. Należy jednak pamiętać, że ciąża to dla organizmu wyjątkowy czas. Dlatego, nawet jeśli poziom cukru przed ciążą będzie w normie, należy go kontrolować również przez cały jej okres.

Badanie moczu

Badanie moczu pozwala wykryć wiele nieprawidłowości, szczególnie infekcje dróg moczowych. Niezdiagnozowane mogą być niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

Test na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B

Najczęstsze objawy żółtaczki to żółknięcie powiek oraz ślinianek, a także podwyższony poziom bilirubiny we krwi. Nawet jeśli wynik okaże się negatywny, miej na uwadze, że do zakażenia może dojść już w szpitalu, podczas porodu (przez łożysko). Dlatego przed planowaną ciążą, warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu B.

Testy na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusom cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy

Wirusy powodujące powyższe choroby są bardzo groźne w każdym trymestrze ciąży. Mogą bowiem spowodować wady rozwojowe u płodu i powikłania u noworodka, nie mówiąc o problemach z utrzymaniem ciąży.

Badania genetyczne

Wykonanie badań genetycznych jest szczególnie ważne, jeśli w Waszej rodzinie występują choroby o tym podłożu. Najpopularniejszym tego typu testem jest Carrier Genetic Test (CGT).Dzięki tym badaniom możecie uchronić swoje potomstwo przed konsekwencjami chorób genetycznych. CGT pozwala bowiem stwierdzić, czy jesteście nosicielami zmutowanych genów.

Badania ginekologiczne

Podstawowe badania ginekologiczne, które należy wykonać przed ciążą, to USG narządów rodnych i cytologia. Warto dołączyć do tej listy również biocenozę pochwy (badanie dnia czystości pochwy). Jej infekcje mogą bowiem być kłopotliwe.

Badania stomatologiczne

Problemy z uzębieniem wywołują stan zapalny. A ten z kolei może utrudnić zajście w ciążę. Pamiętaj również, że w czasie ciąży, masz bardzo ograniczone możliwości leczenia uzębienia Dlatego warto udać się do stomatologa, jeszcze przed tym, jak zaczniecie starać się o dziecko.

Jakie badania zrobić przed ciążą – podsumowanie

Badania przed ciążą to wyraz troski o zdrowie i życie Waszego przyszłego dziecka. Zaplanuj je z wyprzedzeniem, by nie martwić się o przebieg ciąży. Pamiętaj również, by w tym wszystkim zadbać o siebie. Sama ciąża i okres po narodzinach maleństwa to wyczerpujący czas dla organizmu. Dlatego odpowiednio się do niego przygotuj, żeby być w dobrej formie. 

„Niniejszy artykuł służy jedynie celom informacyjnym i został sporządzony na podstawie powszechnie dostępnych informacji. Powstałe pomimo tego niezgodności informacji podanych w artykule ze stanem faktycznym nie stanowią podstawy odpowiedzialności TUnŻ Europa. W szczególności TUnŻ Europa nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w artykule.

 Posługując się informacjami lub wnioskami podanymi w artykule nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny podawanych informacji i uwzględnienia informacji innych niż przedstawione; weryfikacji we własnym zakresie podawanych danych oraz rozważenia skorzystania z usług osób posiadających specjalistyczną wiedzę.”

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się