Wakacje kredytowe 2022 — od kiedy i dla kogo

Opublikowano

Inflacja z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższa, stopy procentowe rosną, a rata kredytu pochłania coraz większą część domowego budżetu. W obliczu tego, 9 czerwca, rząd przyjął ustawę, która wprowadza tzw. wakacje kredytowe oraz przedłuża działania tarczy antyinflacyjnej do października 2022 roku. Kto może skorzystać z przerwy w spłacie kredytu? Od kiedy program wchodzi w życie i na jakich zasadach będzie obowiązywać? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zasady wakacji kredytowych 

Na czym polegają wakacje kredytowe? Jak sama nazwa wskazuje, jest to przerwa w spłacaniu kredytu, ale dotyczy ona wyłącznie kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnie w złotówkach. Jak czytamy na stronie gov.pl, kredytobiorca może nie spłacać kredytu łącznie przez 8 miesięcy w 2022 oraz w 2023 roku, ale musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami czasowymi. Wakacje kredytowe obejmują bowiem:

 •       po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku,
 •       po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.

W praktyce oznacza to, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać:

 •       od sierpnia 2022 roku do września 2022 roku – dwa razy,
 •       od października 2022 roku do grudnia 2022 roku – dwa razy,
 •       od stycznia 2023 – do marca 2023 roku – jeden raz,
 •       od kwietnia 2023 roku – do czerwca 2023 roku – jeden raz,
 •       od lipca 2023 roku – do września 2023 roku – jeden raz.

Dobra wiadomość jest taka, że przerwa w spłacie kredytu dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetek kredytu. Wyjątek stanowią tutaj np. opłaty ubezpieczeniowe, np. rata ubezpieczenia mieszkania. Jest jednak też  zła wiadomość, jeśli kredytobiorca, nie skorzysta z przerwy w danym kwartalne, nie przechodzi ona na kolejny.

Wakacje kredytowe — od kiedy

Wakacje kredytowe wchodzą w życie od sierpnia 2022 roku. Warto jednak mieć świadomość, że wakacje kredytowe jedynie wydłużają okres spłaty kredytu hipotecznego, a co za tym idzie — nie zmniejszą liczby rat. Oznacza to, że kredyt ostatecznie i tak będzie trzeba spłacić, tylko że później. Takie rozwiązanie jest więc chwilową ulgą dla kredytobiorców, a niekoniecznie rozwiązaniem problemu. Nikt przecież nie jest w stanie przewidzieć, czy po tym, jak skończą się wakacje kredytowe, stopy procentowe nie będą wyższe niż obecnie.

Wakacje kredytowe — dla kogo

Jak już wspominaliśmy, wakacje kredytowe powstały z myślą o kredytobiorcach, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w złotówkach. Na stronie gov.pl możemy przeczytać, że: “To rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy”. Ze wsparcia zostały więc wykluczone osoby, które zaciągnęły kredyty gotówkowe, a także te, które zdecydowały się na kredyt w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich. Ograniczenie beneficjentów do tych, którzy zaciągnęli kredyt na własny dom lub mieszkanie, nie powinno nikogo dziwić. Jak podaje Business Insider, w niektórych przypadkach rata kredytu hipotecznego pochłania nawet 60% pensji. To ogromne obciążenie dla domowego budżetu, które zmusza kredytobiorców do zaciskania pasa. Liczby mówią same za siebie. Przykładowo, jeśli ktoś wziął kredyt na trzydzieści lat, na pięćdziesiąt tysięcy złotych, po ostatnim podniesieniu stóp procentowych (czerwiec 2022 roku), musi przygotować się na ratę większą o ok. 1000 zł — z 2000 zł do 2900 zł. A na tym zapewne się nie skończy. Właśnie dlatego rząd zapowiedział, że WIBOR zostanie zastąpiony nowym wskaźnikiem.

Wakacje kredytowe i nowy wskaźnik w miejsce WIBOR-u

We wspomnianej ustawie, z 9 czerwca 2022 roku, znalazła się również informacja o nowym wskaźniku, który ma zastąpić WIBOR. W założeniu będzie on korzystniejszy dla kredytobiorców, co ma przełożyć się na niższą ratę kredytu hipotecznego. Co ważne, POLONIA, czyli nowy wskaźnik, będzie regulowany ustawowo przez władze. Na stronie gov.pl czytamy, że dzięki takiemu rozwiązaniu “w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki – w sumie będzie to ok. miliarda złotych rocznie od 2023 r., bo nowy wskaźnik ma obowiązywać od przyszłego roku”.

Wakacje kredytowe to nie wszystko

Rząd uchwalił również przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca października 2022 roku. Obecnie, tj. do 31 lipca 2022 roku:

 •       obniżono stawkę podatku VAT z 23 do 8%,
 •       ustalenie stawki podatku VAT na prąd w wysokości 5%,
 •       zwolnienie z VAT-u na gaz, podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i niektóre środki produkcji rolniczej.

Tarcza antyinflacyjna, która wejdzie w życie 1 sierpnia i ma obowiązywać do 31 października 2022 roku, obejmie między innymi:

 •       obniżkę akcyzy na energię elektryczną,
 •       zwolnienie z akcyzy na prąd dla gospodarstw domowych,
 •       obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe,
 •       czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw,
 •       niższą akcyzę na wybrane leki i olej opałowy.

Wakacje kredytowe — podsumowanie

Tarcza antyinflacyjna oraz wakacje kredytowe mają pomóc kredytobiorcom w przetrwaniu obecnego kryzysu. Nikt z nas nie wie jednak, jak długo będziemy zmagać się z konsekwencjami rosnącej inflacji i co czeka nas, kiedy wakacje kredytowe się skończą. Warto więc dobrze przemyśleć, czy wydłużenie okresu kredytowania na dłuższą metę będzie opłacalne. Wakacje kredytowe to jedynie przerwa w spłacaniu rat, a nie ich umorzenie.

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (1 ocen)
 • Podziel się