Dom bezpieczny dla dziecka — 7 kluczowych elementów

Opublikowano

Naturalnym etapem rozwoju dziecka jest chęć spróbowania, dotknięcia wszystkiego przez malucha. Niestety, często nie zdaje sobie sprawy z grożącego niebezpieczeństwa. Właśnie dlatego rodzice oraz pozostali opiekunowie muszą zachować czujność. Jak to się potocznie mówi — “mieć oczy dookoła głowy”. Co zrobić, aby dziecko mogło swobodnie poznawać otoczenie, a jednocześnie — było bezpieczne. Podpowiadamy w artykule.

Dom bezpieczny dla dziecka — co możesz zrobić

Każdy rodzic wie, że wystarczy chwila nieuwagi, by maluch pociągnął obrus, połknął mały element znaleziony na dywanie, a nawet próbował sam zejść ze stromych schodów. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wypadku i uczynisz dom bezpiecznym dla swojej pociechy.

Kojec lub poduszka w kształcie rogala

Jeśli np. musisz na chwilę wyjść do kuchni, żeby dokończyć obiad, dobrym pomysłem będzie pozostawienie maluszka w specjalnym kojcu albo ograniczenie przestrzeni tzw. rogalem. To podłużna poduszka, która sprawi, że dziecko będzie mogło poruszać się tylko w jej obrębie. Pamiętaj jednak, że Twoja pociecha szybko się nudzi, więc to dobre rozwiązanie, ale tylko na kilka minut. Zanim jednak zostawisz maluszka, daj mu jedynie bezpieczne zabawki i sprawdź, czy na podłodze nie zawieruszyły się jakieś drobiazgi, które dziecko mogłoby wziąć do buzi.

Bramka zabezpieczająca schody

Bez względu na to, czy masz w domu raczkującego brzdąca, czy ciekawskiego kilkulatka, lepiej, żeby nie schodził ze schodów samodzielnie. Zadbasz o to, kupując bramkę zabezpieczającą. Zaprojektowana jest tak, by dziecko nie mogło jej samodzielnie otworzyć. Większość modeli dostępnych na rynku jest regulowana, dzięki czemu dopasujesz zabezpieczenie do przejścia o dowolnej szerokości. Nie musisz się również martwić, że uszkodzisz ścianę. Kiedy bramka nie będzie już potrzebna, zdemontujesz ją łatwo i szybko, a po zabezpieczeniu nie zostanie nawet ślad.

Ochraniacze na ostre krawędzie

Maluszki uwielbiają bawić się na podłodze i niestety często wybierają miejsce tuż obok stołu. Uderzenie o ostry kant czy róg może być naprawdę bardzo bolesne i dobra zabawa skończy się płaczem. Na szczęście możesz dość łatwo temu zapobiec, kupując specjalne ochraniacze na rogi mebli. Zazwyczaj takie nakładki są silikonowe i samoprzylepne, więc ich założenie nie będzie stanowić problemu. To stosunkowo niewielki wydatek, dzięki któremu maluch nie skaleczy sobie głowy, np. przez ostry kant stołu. 

Elektroniczna niania

Kiedy maleństwo śpi, masz chwilę dla siebie, ale na pewno zastanawiasz się, czy u niego wszystko jest w porządku. Jeśli nie chcesz co chwilę odrywać się od zajęć, by zajrzeć do pokoju dziecka, pomyśl o elektrycznej niani. Dobrym rozwiązaniem będzie niewielki przenośny model, który z łatwością przypniesz do ubrania albo schowasz do kieszeni. To pozwoli Ci na swobodne poruszanie się po domu, a jednocześnie na kontrolowanie tego, co dzieje się z dzieckiem, kiedy nie ma Cię przy nim.

Osłonka płyty kuchennej

Nawet sobie nie wyobrażasz, jak fascynującym miejscem dla kilkulatka może być kuchnia.

Niestety, to co u malucha budzi ciekawość (gorące potrawy, noże) - Ciebie napawa lękiem, bo oczami wyobraźni widzisz już, co za chwilę może się stać. Jak uczynić z kuchni w miarę bezpieczne miejsce? Koniecznie schowaj wszelkie niebezpieczne przedmioty w miejscu niedostępnym dla pociechy. To samo dotyczy wszelkich środków czystości. Zawsze sprawdź, czy butelka jest dobrze zakręcona i schowana przed dzieckiem. Co jeszcze możesz zrobić? Gotuj na tylnych palnikach, a dla własnego spokoju, kup również specjalną osłonkę na kuchenkę gazową, dzięki której maluch nie będzie miał do niej dostępu.

Zaślepki na gniazdka od prądu i zabezpieczenia na kable

Kolejnym źródłem niebezpieczeństwa dla malucha są gniazdka od prądu, które aż kuszą, żeby włożyć w nie palce i różnego rodzaju kable (wystarczy je pociągnąć, by np. telewizor spadł prosto na dziecko). W takiej sytuacji przydadzą się zaślepki na gniazdka elektryczne, 10 takich zaślepek kosztuje ok. 10-15 zł. Co jeszcze możesz zrobić? Pamiętaj, aby odłączać ładowarkę, jak tylko telefon się naładuje. Zdarzały się już bowiem przypadki, że dziecko wzięło do buzi końcówkę ładowarki, która nadal była podłączona do prądu.

Mata antypoślizgowa do wanny

Niektóre maluchy panicznie boją się kąpieli. O ile, kilka kropel, które wpadną do oczu, kiedy myjecie głowę, to nie problem, o tyle poślizgnięcie się i upadek, może u dziecka jeszcze spotęgować lęk przed wizytą w łazience i kąpielą. By temu zapobiec, możesz kupić matę antypoślizgową. Maluch na pewno się ucieszy, jeśli wybierzecie ją razem.

Dom bezpieczny dla dziecka — podsumowanie

Dom dla każdego dziecka powinien być przyjazną i bezpieczną przestrzenią. Niestety, nie jesteś w stanie przewidzieć tego, co przyniesie przyszłość. Dlatego w trosce o swoich najbliższych, warto pomyśleć o ubezpieczeniu domu. Wybór odpowiedniego zakresu polisy (listy ryzyk), może ochronić Waszą rodzinę przed skutkami, m.in. pożaru, powodzi, czy kradzieży z włamaniem.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się