Narty czy Snowboard – co wybrać?

Opublikowano
Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów Itravel, które można łatwo zakupić online.

Zima za pasem, w górach spadł pierwszy śnieg. Na stokach już można zobaczyć narciarzy i snowboardzistów. Co wybrać: narty czy deskę? Fani białego szaleństwo toczą o to spór od dawna. Wspólnie zastanówmy się, jak go rozstrzygnąć!

 

ubezpieczenie ITravel

 

Na co powinniśmy zdecydować się tej się zimy klasyczne i sprawdzone narty, czy nowoczesną deskę. Malownicze górskie krajobrazy, świeże powietrze zachęcają do uprawiania zimowych sportów. Warto przełamać swój strach czy niechęć do śniegu i przekonać się, jak smakuje zimowe szaleństwo.

Narty

Narciarstwo różni się od snowboardu i sprawia wrażanie łatwiejszego. Jazda odbywa się na dwóch deskach, przymocowanych wiązaniami do butów. Do nart dołączone są kijki, które służą do odpychania się i zwiększenia tempa jazdy, a także ułatwiają utrzymanie równowagi. Ojczyzną narciarstwa jest Skandynawia, gdzie narty od wieków były i nadal są wykorzystywane jako środek transportu, ułatwiający szybkie przemieszczanie się po zaśnieżonym terenie. Czyli służą do tego, do czego my w Polsce wykorzystujemy rower.  W XIX wieku Skandynawowie poszli o krok dalej i rozpoczęli sportową etap w historii narciarstwa. Dzięki temu narty szybko upowszechniły się na cały świat. Dziś trudno wyobrazić sobie zimę bez nart, a odmian tego sportu jest wiele np. narciarstwo biegowe, alpejskie czy freestyle.

narciarz

Snowboard

Snowboard to zimowy sport, który polega na dynamicznym zjeździe ze stoku, lub w ekstremalnej wersji (freestyle) na wykonywaniu efektownych ewolucji na jednej desce przyczepionej do nóg specjalnymi wiązaniami. Historia snowboardu jest zdecydowanie krótsza niż nart, a jej początki to rok 1965, kiedy amerykański inżynier Shermann „Snurfer” Poppen postanowił wymyślić dzieciakom nową, zimową zabawę. Połączył dwie narty w jedną i tak to się wszystko zaczęło. Związane narty technologicznie ewoluowały do formy, którą snowboard przyjmuje dziś. Surferzy i deskorolkarze szczególnie kochają ten sport, bo stanowi zimową alternatywę dla ich pasji.

snowboardzista

Narty czy snowboard – co wybrać?

Te dwa sporty zdecydowanie więcej łączy, niż dzieli. Uprawianie ich na świeżym powietrzu daje olbrzymią frajdę i satysfakcję. Jeśli Twoja przygoda ze sportami zimowymi dopiero się zaczyna, a Ty obawiasz się upadków i kontuzji, zacznij od nart. Przy nauce jazdy na nartach jest zdecydowanie mniej wywrotek niż na desce. Jazda jest naturalna i odbywa się bez wielkiego zmęczenia, kijki pomagają utrzymać równowagę. Zwykle wystarcza jeden sezon, żeby spokojnie radzić sobie na stoku i czerpać z jazdy przyjemność.

Snowboard jest o tyle trudniejszy, że początki są bardziej męczące i wiążą się z upadkami. Deska jest sztywno przymocowana do naszych nóg. Po każdym upadku trzeba wstać, co z połączonymi nogami jest niełatwe. W efekcie po kilkunastu próbach może zacząć brakować sił. Na szczęście po kilku godzinach nauki można zacząć cieszyć się jazdą na desce.

Czy sporty zimowe są dla mnie?

Tak! Zimowe sporty dobrze wypływają na kondycję fizyczną, dotleniają organizm, rozwijają mięśnie nóg oraz pomagają spalać tkankę tłuszczową. Początki narciarstwa czy snowboardingu mogą być trudne, dlatego warto rozpocząć naukę z instruktorem, który pokaże odpowiednią technikę, omówi sprawy bezpieczeństwa na stoku i pokaże niezbędne ćwiczenia, które pomogą uniknąć kontuzji. Z dobrym nauczycielem postępy będą szybsze, a nauka jazdy przyjemniejsza.

Niezależnie od tego, czy planujesz stawiać pierwsze kroki w towarzystwie znajomych, czy pod czujnym okiem instruktora, pamiętaj o zakupie ubezpieczenia dostosowanego do zimowych sportów, jak np. ITravel, które szybko i łatwo kupisz online. Pamiętaj: bezpieczeństwo w górach jest najważniejsze!

ubezpieczenie ITravel

  • Podziel się