Narty czy Snowboard – co wybrać?

Opublikowano
Narty czy Snowboard – co wybrać

Zima za pasem, w górach spadł pierwszy śnieg. Na stokach już można zobaczyć narciarzy i snowboardzistów. Co wybrać: narty czy deskę? Fani białego szaleństwo toczą o to spór od dawna. Wspólnie zastanówmy się, jak go rozstrzygnąć!

 

ubezpieczenie na narty

Na co powinniśmy zdecydować się tej się zimy klasyczne i sprawdzone narty, czy nowoczesną deskę. Malownicze górskie krajobrazy, świeże powietrze zachęcają do uprawiania zimowych sportów. Podobno nadchodzi zima stulecia, dlatego warto przełamać swój strach i niechęć do śniegu, aby przekonać się, jak smakuje zimowe szaleństwo.

Narty

Narciarstwo różni się od snowboardu i sprawia wrażanie łatwiejszego. Jazda odbywa się na dwóch deskach, przymocowanych wiązaniami do butów. Do nart dołączone są kijki, które służą do odpychania się i zwiększenia tempa jazdy, a także ułatwiają utrzymanie równowagi.Ojczyzną narciarstwa jest Skandynawia, gdzie narty od wieków były i nadal są wykorzystywane jako środek transportu, ułatwiający szybkie przemieszczanie się po zaśnieżonym terenie. Czyli służą do tego, do czego my w Polsce wykorzystujemy rower.  W XIX wieku Skandynawowie poszli o krok dalej i rozpoczęli sportową etap w historii narciarstwa. Dzięki temu narty szybko upowszechniły się na cały świat. Dziś trudno wyobrazić sobie zimę bez nart, a odmian tego sportu jest wiele np. narciarstwo biegowe, alpejskie czy freestyle.

narciarz

Snowboard

Ten zimowy sport polega na dynamicznym zjeździe ze stoku, lub w ekstremalnej wersji (freestyle) na wykonywaniu efektownych ewolucji na jednej desce przyczepionej do nóg specjalnymi wiązaniami. Historia snowboardu jest zdecydowanie krótsza niż nart, a jej początki to rok 1965, kiedy amerykański inżynier Shermann „Snurfer” Poppen postanowił wymyślić dzieciakom nową, zimową zabawę. Połączył dwie narty w jedną i tak to się wszystko zaczęło. Związane narty technologicznie ewoluowały do formy, którą snowboard przyjmuje dziś. Surferzy i deskorolkarze szczególnie kochają ten sport, bo stanowi zimową alternatywę dla ich pasji.

snowboardzista

Narty czy snowboard – co wybrać?

Te dwa sporty zdecydowanie więcej łączy, niż dzieli. Uprawianie ich na świeżym powietrzu daje olbrzymią frajdę i satysfakcję. Jeśli Twoja przygoda ze sportami zimowymi dopiero się zaczyna, a Ty obawiasz się upadków i kontuzji, zacznij od nart. Przy początkowej nauce jazdy na nartach jest zdecydowanie mniej wywrotek niż na desce. Jazda jest naturalna i odbywa się bez wielkiego zmęczenia, kijki pomagają utrzymać równowagę. Zwykle wystarcza jeden sezon, żeby spokojnie radzić sobie na stoku i czerpać przyjemność z jazdy.

Snowboard jest o tyle trudniejszy, że początki są bardziej męczące, ponieważ wiążą się z licznymi upadkami. Deska jest sztywno przymocowana do naszych nóg, a po każdym upadku trzeba przecież wstać, co z połączonymi nogami wcale nie jest łatwe. W efekcie po kilkunastu próbach może zacząć brakować nam sił. Nie warto się jednak zniechęcać, przetrzymać początek i po kilku trudnych godzinach nauki, zacząć cieszyć się jazdą na desce.

Czy sporty zimowe są dla mnie?

Tak! Zimowe sporty dobrze wypływają na kondycję fizyczną, dotleniają organizm, rozwijają mięśnie nóg oraz pomagają spalać tkankę tłuszczową. Początki narciarstwa czy snowboardingu mogą być trudne, dlatego warto rozpocząć naukę z instruktorem, który pokaże odpowiednią technikę, omówi sprawy bezpieczeństwa na stoku i pokaże niezbędne ćwiczenia, które pomogą uniknąć kontuzji. Z dobrym nauczycielem postępy będą szybsze, a nauka jazdy przyjemniejsza.

Niezależnie od tego, czy planujesz stawiać pierwsze kroki w towarzystwie znajomych, czy pod czujnym okiem instruktora, pamiętaj o zakupie ubezpieczenia dostosowanego do zimowych sportów, jak np. ubezpieczenie narciarskie ITravel, które szybko i łatwo kupisz online. Pamiętaj: bezpieczeństwo w górach jest najważniejsze!

ubezpieczenie na narty i snowboard

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się