Jak przygotować czworonoga na wyjazd wakacyjny?

Opublikowano
pies na wakacjach

Czip, szczepienia, znajomość przepisów kraju, do którego się wybieramy i oczywiście ubezpieczenie zwierzęcia – o tym musimy pomyśleć, jeśli planujemy wyjazd wakacyjny z psem lub kotem.

Państwo Kowalscy na wakacje zawsze jeżdżą ze swoim psem Luną. Coraz więcej pensjonatów i hoteli chętnie gości rodziny z czworonogami, dlatego i tym razem bez problemu znaleźli noclegi w Toskanii. Urlop przebiegał bezproblemowo do momentu, aż Luna zachorowała. Jej opiekunowie natychmiast zabrali psa do weterynarza. Okazało się, że zwierzę się zatruło. Lunę udało się uratować, ale rachunek za leczenie wyniósł 470 euro. Dzięki temu, że państwo Kowalscy mieli ubezpieczenie turystyczne obejmujące ochroną także zwierzęta, koszy leczenia Luny pokrył ubezpieczyciel.

Najpierw formalności, potem wyjazd

Zanim zabierzesz na wakacje Twojego pupila, sprawdź, jakie wymagania stawia kraj, do którego się wybieracie. Nie da się wsadzić psa czy kota do samochodu i po prostu pojechać do Włoch czy Hiszpanii. Przeważnie wymagane są aktualne szczepienia, czip, paszport dla zwierzęcia, a niekiedy także kwarantanna.

I tak przykładowo do Austrii ze zwierzęciem wjedziemy tylko wtedy, gdy będzie miało ono czip, ważny paszport i szczepienie przeciwko wściekliźnie, do tego nie można przewozić psów, kotów i fretek w wieku poniżej 3 miesiąca życia nieszczepionych przeciwko wściekliźnie. W Wielkiej Brytanii oprócz czipa, paszportu i szczepienia wymagane jest zbadanie poziomu przeciwciał wirusa wścieklizny po upływie miesiąca od szczepienia, a zwierzę może wjechać do tego państwa nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku tego badania. Do tego dochodzi jeszcze odrobaczenie i profilaktyka przeciwkleszczowa na 24-48 godzin przed wyjazdem, a dane trzeba odnotować w paszporcie.

Jeśli planujesz przemieszczać się z czworonogiem publicznymi środkami transportu, to powinieneś sprawdzić, pod jakimi warunkami jest to możliwe, a jeśli planujesz wyjazd samochodem, musisz zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki podróży i postoje.

Wyjazd z czworonogiem i z polisą

Niewiele firm oferuje ubezpieczenia turystyczne, zapewniające ochronę nie tylko człowiekowi, ale też zwierzęciu. Propozycję dla opiekunów czworonogów ma TU Europa.

W ubezpieczeniu podróżnym dla zwierząt ważny jest zwrotu kosztów leczenia weterynaryjnego bądź uśpienia zwierzęcia w razie nagłego zachorowania albo wypadku. Za granicą koszty te są wysokie i mogą sięgnąć kilkuset euro.

Pupil może także narozrabiać. Zniszczenie mebli w hotelu, ugryzienie kogoś, zabrudzenie ubrania – w takich przypadkach będziesz zobowiązany do naprawienia szkody. Jeśli będziesz miał ubezpieczenie OC zapewniające rekompensatę szkód wyrządzonych przez pupila, odszkodowanie wypłaci za ciebie ubezpieczyciel.

Przydatne jest też assistance, które zapewni dostęp do informacji na temat lecznic weterynaryjnych i umożliwi rezerwację wizyty.

Pamiętaj, że musisz udokumentować u ubezpieczyciela poniesione wydatki, więc koniecznie zachowaj zaświadczenia od weterynarza i kartę informacyjną leczenia.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się