Czy warto ubezpieczyć się od razu przy otwarciu firmy?

Opublikowano
ubezpieczyć się

Początkujący przedsiębiorca powinien wszystkie siły przeznaczyć na prowadzenie działalności. Dlatego warto ubezpieczyć się już pierwszego dnia, by nie zastanawiać się nad czarnymi scenariuszami nieprzewidzianych wydarzeń.

Już na starcie przedsiębiorstwa trzeba ponieść pewne nakłady – wynająć siedzibę, kupić lub wynająć sprzęt, zatrudnić pracowników. Warto zdać sobie sprawę, że złośliwy los wcale nie musi czekać, aż osiągniemy zyski, a nasza działalność będzie stabilna. Pożar czy kradzież mogą przydarzyć się nawet w kilka dni po otwarciu firmy i zostaniemy wówczas bez środków do produkcji i bez środków inwestycyjnych. Dlatego polisa ubezpieczeniowa powinna być jednym z naszych pierwszych zakupów.

Poszukując odpowiedniego rozwiązania, trzeba spojrzeć na firmę szerzej, niż tylko na budynek czy pomieszczenie, w którym będziemy wykonywać działalność. Dobrym pomysłem może być przyjrzenie się polisom, które chronią nas od ryzyk związanych ze sprzedażą, np. od zmiany kursu walut, zjawisk pogodowych czy nieoczekiwanych działań na rynkach. Takie problemy mogą zachwiać stabilnością firmy szczególnie w pierwszym okresie jej działalności.

Aby uruchomić firmę, często niezbędne jest też zaciągnięcie kredytu. Nie wszystkie banki chcą go udzielić osobom, które dopiero zaczynają swoją pracę na własny rachunek. Niewątpliwie atutem przedsiębiorcy będzie w takim przypadku polisa ubezpieczeniowa, która w przypadku np. niezdolności do pracy właściciela mikrofirmy zapewni ubezpieczenie należności wobec banku, który udzielił kredytu. Zazwyczaj do podpisania takiej polisy skłania nas bank. Warto jednak ubezpieczyć się dodatkowo i poszukać także rozwiązań, które w przypadku losowego zdarzenia zapewnią środki nie tylko bankowi, ale i nam.

Ubezpieczenie jest też dobrym atutem w rozmowach z kontrahentami. Po pierwsze przedstawia przedsiębiorcę jako osobę wiarygodną, zapobiegliwą i godną zaufania, po drugie – przekonuje kontrahenta, że przedsiębiorca, który postanowił ubezpieczyć się, ma dużego, wiarygodnego gwaranta, który pomoże mu wyjść z ewentualnych problemów z dostawą czy produkcją. 

Warto również pamiętać, że nie wszyscy kontrahenci będą postępowali z nami uczciwie. Polisa pozwalająca na zminimalizowanie strat wynikających z oszukania nas przez kontrahenta lub wykorzystania przez niego kruczków prawnych, by nie wywiązać się z umowy, będzie jedną z najlepszych inwestycji. Warto ubezpieczyć się zwłaszcza w pierwszym okresie działalności, w którym przedsiębiorca dopiero uczy się, często na błędach, jak prowadzić firmę.

Ubezpieczenie na początku działalności pomaga również psychologicznie – przedsiębiorca nie zastanawia się nad najbardziej czarnymi scenariuszami, lecz koncentruje się na stworzeniu dobrego produktu, jego marketingu i sprzedaży. Warto w tej sprawie poradzić się ubezpieczycieli. Podpowiedzą, jakie polisy warto dobrać do danego rodzaju działalności firmy i co zrobić, aby przy niewygórowanej składce mieć szeroką ochronę.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się