Lotnisko w Amsterdamie (AMS) – jak dojechać do centrum

Opublikowano
Lotnisko w Amsterdamie (AMS) – jak dojechać do centrum

Wybierasz się do Holandii? Kupiłeś już bilety, zarezerwowałeś nocleg, ale wciąż zastanawiasz się, jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje taxi z lotniska Amsterdam do centrum i czy wybór tego środka transportu Ci się opłaca?

Lotnisko w Amsterdamie (AMS) – historia, lokalizacja, udogodnienia

Lotnisko w Amsterdamie (AMS), znane również jako Schiphol, to jeden z najważniejszych portów lotniczych w Europie. Położony jest około 9 kilometrów na południowy zachód od centrum Amsterdamu. Ten port lotniczy został oficjalnie otwarty w 1916 roku jako lotnisko wojskowe, a w latach 20. XX wieku zaczął obsługiwać loty cywilne. Dziś Schiphol jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie, zajmując czołowe miejsca pod względem liczby pasażerów w Europie. W 2023 roku obsłużyło ponad 71 milionów pasażerów, co plasuje je w pierwszej piątce najruchliwszych lotnisk w Europie. Schiphol oferuje szeroki wachlarz udogodnień dla podróżnych, w tym liczne sklepy, restauracje, salony VIP, hotele, centra biznesowe oraz bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Lotnisko jest także dobrze skomunikowane z Amsterdamem i innymi miastami dzięki rozwiniętej sieci transportu publicznego, w tym połączeniom kolejowym i autobusowym.

Jak poruszać się po lotnisku w Amsterdamie

Na lotnisku Amsterdam-Schiphol znajduje się 6 dróg startowych, ale tylko jeden terminal, który został podzielony na 3 halle. W każdym z nich znajdują się tzw. pirsy, które wystają na płycie postojowej i są wyposażone w rękawy lotnicze, czyli ruchomy pomost, który łączy terminal z samolotem, który czeka na płycie postojowej. Podział ten pozwala pasażerom przechodzić między pirsami (od strony ulicy i od strony samolotu) bez przekraczania strefy celnej oraz ochrony. Należy jednak pamiętać, że w przypadku strefy poza Schengen konieczna będzie kontrola graniczna.

 • Pirs B – używany wyłącznie dla lotów w strefie Schengen. Pasażerowie przylatujący i odlatujący w ramach krajów strefy Schengen nie muszą przechodzić kontroli paszportowej.
 • Pirs C – podobnie jak Pirs B, jest przeznaczony dla ruchu w strefie Schengen. Oferuje szeroki wybór usług i udogodnień dla pasażerów podróżujących wewnątrz strefy.
 • Pirs D – jest jednym z większych pirsów i ma dwupoziomową konstrukcję. Dolny poziom obsługuje loty poza strefą Schengen, a górny poziom loty w strefie Schengen. Pirs ten jest elastyczny i może obsługiwać różne rodzaje lotów, zależnie od potrzeb.
 • Pirs E – przeznaczony wyłącznie do obsługi lotów poza strefą Schengen. Pasażerowie odlatujący z tego pirsu muszą przejść kontrolę paszportową 
 • Pirs F – podobnie jak Pirs E, jest używany wyłącznie dla lotów poza strefą Schengen. Pirs ten jest jednym z bardziej nowoczesnych pirsów na lotnisku, z licznymi udogodnieniami dla pasażerów.
 • Pirs G – obsługuje loty poza strefą Schengen. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych pirsów, z dużą liczbą bramek i usług dostępnych dla pasażerów międzynarodowych.
 • Pirs H – używany głównie przez tanie linie lotnicze. Bramki w tej części obsługują loty poza strefą Schengen. Pirs ten charakteryzuje się bardziej uproszczoną infrastrukturą, dostosowaną do specyfiki tanich przewoźników.
 • Pirs M – również przeznaczony dla tanich linii lotniczych, ale obsługuje loty w strefie Schengen. Podobnie jak Pirs H, ma bardziej podstawową infrastrukturę, co umożliwia szybszą obsługę pasażerów.
Każdy z pirsów na lotnisku Schiphol jest zaprojektowany tak, aby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć obsługę pasażerów, niezależnie od tego, czy podróżują wewnątrz strefy Schengen, czy poza nią.

Jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu

Port lotniczy Amsterdam-Schiphol jest dobrze skomunikowany z Amsterdamem i innymi miastami dzięki rozwiniętej sieci transportu publicznego, w tym połączeniom kolejowym i autobusowym. Jak długo jedzie się z lotniska Amsterdam-Schiphol do centrum? To zależy od wybranego środka transportu, jednak ten port lotniczy znajduje się zaledwie 20 km od miasta, a podróż zajmuje średnio pół godziny. Jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu? 

Do wyboru masz:

 • pociąg,
 • autobus,
 • taxi.

Pociąg z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu

Pociąg jest jednym z najpopularniejszych środków transportu, ponieważ można nim dotrzeć z lotniska Schiphol stosunkowo łatwo i szybko. Dworzec znajduje się bowiem w podziemiach lotniska, a podróż zajmuje średnio 15-20 minut. Pomiędzy 5:30 a 1:00 pociągi z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu kursują średnio co dziesięć minut, a w godzinach nocnych – co godzinę. Aktualnie bilet na pociąg kosztuje ok. 11 EUR, czyli niecałe 50 zł. Możesz go kupić online na przykład na stronie: https://www.tiqets.com/pl/amsterdam-atrakcje-c75061/train-from-schiphol-to-amsterdam-bilety-p1013522. Po opłaceniu zamówienia bilet zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres mailowy.

Autobus z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu

Przystanki autobusowe różnych przewoźników autobusowych znajdują się przed budynkiem portu lotniczego. Jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu autobusem? Do wyboru masz dwie linie autobusowe.

 • KLM Airport Express – autobusy te oferowane są przez KLM i kursują między lotniskiem a różnymi punktami w centrum Amsterdamu, takimi jak Muzeum Rijksmuseum i Leidseplein. Czas podróży zależy od konkretnego miejsca docelowego, ale zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu minut do godziny w zależności od warunków drogowych.
 • Amsterdam Airport Express – jest to linia autobusowa obsługująca trasę z lotniska Schiphol do Amsterdam Centraal Station. Autobusy kursują najczęściej w godzinach szczytu. Czas podróży wynosi około pół godziny do godziny w zależności od ruchu na drodze.
 • Autobus lotniskowy – linii 397 odjeżdża kilka razy na godzinę w ciągu dnia, kursuje od 5:00 rano do północy.

Ile kosztuje bilet autobusowy z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu?

 • Bilety jednorazowe – cena biletu jednorazowego na autobus Airport Express (linia 397) wynosi obecnie 6,50 EUR dla dorosłych. Dzieci w wieku od 4 do 11 lat podróżują taniej, a ich bilet kosztuje 1 EUR.
 • Bilety powrotne – można zakupić bilety powrotne za 11,25 EUR (cena biletu normalnego).
 • Bilety grupowe: dla grupy dwóch osób lub więcej dostępne są bilety grupowe. Cena biletu grupowego dla dwóch osób wynosi 12,50 EUR, a dla trzech osób – 17 EUR.

Taxi z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu

Ile kosztuje taxi z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu? Koszt przejazdu taksówką z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu wynosi około 45-60 EUR, w zależności od dokładnej lokalizacji w centrum, pory dnia oraz warunków drogowych. Ceny mogą się różnić w zależności od wybranej korporacji i długości trasy.

Jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu – podsumowanie

Najszybciej i najtaniej dotrzeć z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu pociągiem. Za takim wyborem przemawia również fakt, że możesz zarezerwować bilety wcześniej i zabrać je ze sobą w wersji elektronicznej (zapisane na telefonie) lub papierowej (po wcześniejszym ich wydrukowaniu). Jeśli jednak cenisz wygodę i nie musisz oszczędzać – wybierz taksówkę.

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się