7 gier planszowych dla całej rodziny. Sprawdź, w co grać w jesienne wieczory

Opublikowano
7 gier planszowych dla całej rodziny. Sprawdź, w co grać w jesienne wieczory

Kiedy za oknem szybko robi się ciemno, a pogoda nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, więcej czasu spędzamy w domu. Sięgamy wówczas po książkę albo po pilota od telewizora. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Gra w gry planszowe to rozrywka dla całej rodziny i okazja, by spędzić razem czas, doskonale się przy tym bawiąc. Oto nasze propozycje planszówek, dzięki którym nie będziecie się nudzić i to bez względu na wiek.

Dlaczego warto grać w gry planszowe

Planszówki to doskonała alternatywa dla gier na komórce, konsoli czy komputerze. Choć na początku niektóre dzieci trudno do nich przekonać, kiedy już złapią bakcyla, mogą grać godzinami. Korzyści z takiej aktywności jest mnóstwo. Najmłodsi gracze uczą się logicznego myślenia, uczciwej rywalizacji, a także tego, że nie zawsze się wygrywa. Nie do przecenienia są również korzyści emocjonalne. Rodzinne gry planszowe to bowiem doskonała okazja, by cała rodzina na chwilę zatrzymała się w codziennym biegu i wspólnie spędziła ze sobą czas.

Jak wybrać grę planszową dla dziecka i całej rodziny

Wybierając grę planszową, należy przede wszystkim dostosować poziom trudności do najmłodszego gracza. Jeśli bowiem planszówka okaże się zbyt trudna, dziecko się zniechęci, a jeśli zbyt łatwa – szybko się znudzi. Chcąc w ogóle zainteresować swoją latorośl, planszówkami, warto na początek wybrać taką, która będzie powiązana z jego zainteresowaniami.

Jakie gry planszowe dla całej rodziny – 7 kultowych i tych mniej znanych planszówek

Jakie gry planszowe dla dzieci, a jakie dla dorosłych? Warto wybrać takie, w które będzie mogła grać cała rodzina. Oto kilka kultowych i tych mniej znanych planszówek, w które warto zagrać.

Super Farmer

Super Farmer to gra planszowa przeznaczona dla dwóch do sześciu osób. Na początku wszystkie kartoniki ze zwierzętami są rozłożone w tzw. Stadzie głównym. Wszyscy otrzymują jednego królika. Następnie każdy gracz wykonuje rzut dwoma dwunastościennymi kostkami z wizerunkami zwierząt. Za każdą parę zwierząt, licząc również te, które wypadną na kostce, gracz otrzymuje kolejne zwierzątko, ponieważ dzięki parze one się rozmnażają. Wygrywa ten uczestnik, który zbierze wszystkie zwierzęta: królika, owcę, świnię i konia. Gracze mogą ze sobą handlować i wymieniać się. Utrudnienie w grze stanowią lisy i wilki, lecz można chronić przed nimi swoją farmę, jeśli posiada się psa. Gra jest odpowiednia dla dzieci od lat sześciu.

Było sobie życie

Gra opiera się na kultowym serialu animowanym o tym samym tytule, który bawi i uczy kolejne pokolenia. Zadaniem graczy jest zdobycie siedmiu żetonów Hemo. Chociaż nie jest to trudne, można je dość szybko stracić. W trakcie gry uczestnicy odpowiadają na pytania związane z działaniem ludzkiego organizmu, decydując, czy odpowiadają czy przekazują pytanie przeciwnikowi. Dla dzieci będzie to więc nauka przez zabawę, a dla dorosłych – powtórka z biologii. Co ważne, dzieci mogą wybrać pytania dostosowane do ich wieku i wiedzy. Jest to gra dla minimum dwóch osób. Jeśli chodzi o wiek, z łatwiejszymi pytaniami może poradzić sobie już nawet siedmiolatek.

Kolejka

Inspiracją do stworzenia tej gry były czasy PRL-u. Gracze są wysłani do sklepu, by kupić produkty pierwszej potrzeby. Problem polega jednak na tym, że półki w sklepach są puste. Gracze więc muszą się nieźle nakombinować, żeby to zrobić. Przed rozpoczęciem gry uczestnicy losują karty zakupów. Kolejka podzielona jest na trzy tury, tzn. trzy dni. Na starcie sklepy są puste, więc gracze wybierają sklepy i ustawiają się do nich w ciemno. Rozgrywkę rozpoczyna ta osoba, którą ma kartę zakupów z najwyższą liczbą. W Kolejkę można grać od dwóch do pięciu osób. Gra staje się jednak o wiele ciekawsza, gdy uczestniczy w niej więcej niż dwóch graczy. Gra w tę planszówkę, to doskonała okazja, by przybliżyć dziecku czasy PRL-u. Z kolei dla starszych graczy będzie to sentymentalna podróż w czasie. Gra jest rekomendowana dla dzieci od dwunastego roku życia.

Monopoly

Jak zarządzać pieniędzmi? Jeśli chcesz nauczyć tego swoje dziecko od najmłodszych lat, zagrajcie w Monopoly. To gra planszowa, w której gracze rywalizują o kontrolę nad nieruchomościami, a w dalszej kolejności nad – domami i hotelami. Gracze poruszają się po planszy na podstawie rzutów kostkami. Uczestnicy gry otrzymują początkowy kapitał i muszą zdecydować, co kupić, a co się nie opłaca. Jeśli inny gracz stanie na takim kupionym mieście, będzie musiał zapłacić tzw. postojowe. Jeśli na polu znajdują się dodatkowo domy lub hotele, koszt takiego postoju będzie jeszcze większy. Wygrywa osoba, która nie zbankrutuje. Gra jest przeznaczona dla osób, które ukończyły osiem lat.

Chińczyk

Kultowy już Chińczyk, wbrew pozorom, może być naprawdę fascynujący. Teoretycznie to tylko rzucanie kostką i przesuwanie pionków, jednak, czy zbicie czyjegoś pionka przed samym domem, nie podnosi ciśnienia? Celem każdego z uczestników jest bowiem umieszczenie wszystkich pionków w tzw. domku. W tę planszówkę może grać od dwóch do czterech graczy, a jej zasady może zrozumieć nawet cztero lub pięciolatek, jeśli pomożemy mu z liczeniem.

Warcaby

Jak wiadomo to gra planszowa dla dwóch osób, a celem graczy jest zbicie warcab przeciwnika. Plansza do warcabów składa się z sześćdziesięciu czterech pól ułożonych w szachownicę osiem na osiem. Pola są naprzemiennie jasne i ciemne. Pionki mogą poruszać się tylko do przodu po ukosie, przesuwając się na sąsiednie, niezajęte pola po skosie. Istnieje jednak kilka różnych zasad dotyczących ruchu pionków. Pionki poruszają się tylko do przodu, o jedno pole po skosie. Jeżeli pionek dotrze do ostatniego wiersza planszy, staje się damką. Z grą bez problemu poradzi sobie już pięciolatek.

Scrabble

Chociaż nie wszyscy zaliczają Scrabble do gier planszowych, nie mogło ich tu zabraknąć. W tej grze liczy się bowiem każde słowo, a pionki zastąpione zostały kartonikami z literkami. Gracze losują ze wspólnego woreczka siedem liter i starają się ułożyć słowa na planszy, tworząc wyraz. Wyrazy mogą być ułożone wzdłuż linii poziomych lub pionowych. Gracz otrzymuje punkty za każde ułożone słowo, a liczba punktów zależy od wartości liter umieszczonych w słowie oraz premii za ułożenie słowa na polu premiującym (jak podwojenie lub potrojenie liczby punktów za słowo). W Scrabble

może grać od dwóch do czterech osób, które ukończyły dwanaście lat.

Gry planszowe – podsumowanie

Pomimo upływu la planszówki nie wyszły z mody. Co ciekawe, obok tych kultowych, wciąż powstają nowe, po które sięgają nie tylko dzieci. Istnieją nawet kluby dla miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że miłość do gier planszowych, w niektórych rodzinach przechodzi z pokolenia na pokolenie. Nasze krótkie zestawienie nie wyczerpuje oczywiście listy wciągających planszówek, mamy jednak nadzieję, że umilą Wam długie jesienne, a może i zimowe wieczory. 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się