Pies czy kot? Które zwierzę będzie lepsze dla dziecka

Opublikowano
Pies czy kot? Które zwierzę będzie lepsze dla dziecka

Prawie każde dziecko, na pewnym etapie życia, marzy o tym, by posiadać zwierzątko. Choć możliwości jest wiele, Twoja pociecha poprosi najpewniej o kota lub psa. To jednak Ty, jako rodzic, musisz podjąć świadomą decyzję. Pies czy kot? Co wziąć pod uwagę, dokonując wyboru? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zanim kupisz zwierzaka

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Pamiętaj, że opieka nad zwierzęciem to zobowiązanie na co najmniej kilka lub nawet kilkanaście lat. Nawet jeśli chcesz zrobić swojemu dziecku niespodziankę, zrezygnuj z zakupu zwierzęcia na prezent. To częsty błąd, co pokazuje liczba porzuconych zwierząt, chociażby tuż po świętach Bożego Narodzenia. Sprawdź, czy marzenie o czworonogu nie jest chwilowym kaprysem. Niech przyjęcie do domu puchatego przyjaciela będzie Waszą wspólną decyzją.

Pies czy kot dla dziecka – co wziąć pod uwagę przy wyborze pupila

Wybór między psem a kotem jako domowym zwierzakiem może być sporym dylematem dla rodziców. Trudno porównywać te dwa zwierzaki, ponieważ różnią się one zarówno potrzebami, jak i temperamentem. Oto kilka najważniejszych kwestii, które jednak warto wziąć pod uwagę, wybierając między kotem a psem jako wieloletnim przyjacielem dla swojej pociechy.

Wiek dziecka

Chociaż to Twoje dziecko ma opiekować się pupilem, weź pod uwagę, że odpowiedzialność za zwierzątko i część obowiązków spadnie na Ciebie. Zanim więc wybierzesz między kotem a psem, zastanów się, czy w ogóle masz czas, by zaopiekować się nowym członkiem rodziny. Nasypać karmę czy wlać wodę do miseczki potrafi już kilkulatek, ale maluch sam nie wyprowadzi psa na spacer. Jeśli więc pracujesz w takim systemie, że regularne spacery z psem nie wchodzą w grę, może lepszym towarzyszem okaże się kot. Z drugiej jednak strony – mruczki są bardziej niezależne niż psy. Kilkulatek może nie zrozumieć, że kot nie ma ochoty na głaskanie czy noszenie na rękach. Psy są w tej kwestii bardziej tolerancyjne, chociaż wszystko zależy oczywiście od rasy i usposobienia czworonoga. Pamiętaj jednak, by nauczyć dziecko szanować granice pupila, niezależnie czy będzie to kot, czy pies.

Kwestie zdrowotne (alergia)

Mówiąc o kwestiach zdrowotnych, mamy na myśli przede wszystkim ryzyko alergii. Dlatego zanim zdecydujesz się na kota lub psa, zrób testy alergiczne u dziecka i pozostałych członków rodziny. Jeśli do tej pory nie przebywaliście dłużej w towarzystwie czworonogów, alergia mogła się nie ujawnić. To ważne, ponieważ konieczność pozbycia się zwierzęcia z domu, z powodu alergii kogoś z rodziny, będzie dla malucha ogromną traumą. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić rozczarowania, zbadaj dziecko pod kątem alergii.

 

Podróże, wakacje, częsta nieobecność w domu

Jak już wspominaliśmy, posiadanie psa to spory obowiązek, chociażby ze względu na konieczność wychodzenia z nim na spacer minimum trzy razy dziennie. Weź również pod uwagę, że czworonóg nie może zostać sam na kilka dni w domu. Jeśli więc często wyjeżdżacie i nie wyobrażacie sobie wakacji z psem, może lepszym rozwiązaniem będzie wybór kota, który dużo lepiej znosi nieobecność domowników i bez problemu może zostać sam np. na weekend, pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednią ilość pokarmu i wody.

Utrzymanie czystości oraz ewentualne szkody

Bez względu na to, czy wybierasz kota, czy psa, przygotuj się na sporo sprzątania i niestety na zniszczenia. Koty uwielbiają bowiem chodzić po meblach i zrzucać z nich różne rzeczy. Warto pamiętać o tym, że z kuwety zawsze unosi się specyficzna woń. Nie zawsze jest to zapach kociego moczu, ale chociażby zapach środków, które mają go neutralizować. Z drugiej strony, mruczki to bardzo czyste zwierzęta, szczególnie, jeśli nie wychodzą z domu. Jeśli jednak decydujesz się na kota wychodzącego, ryzykujesz, że zacznie znosić do domu swoje łupy. Może także zdarzyć się, że mruczek po prostu już nie wróci. W przypadku młodego psa przygotuj się na pogryzione i obsikane kapcie. To, co łączy oba zwierzęta, i może być uciążliwe dla domowników, to linienie.

Usposobienie dziecka i zwierzęcia

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I faktycznie, coś w tym jest. Psiaki prawie zawsze są chętne do zabawy, można je wiele nauczyć i są bardziej tolerancyjne. Niektórzy ludzie uważają, że psy bardziej przywiązują się do właścicieli niż koty i są od nich wierniejsze. Koty to stworzenia bardziej niezależne i choć uwielbiają zabawę i pieszczoty, muszą się one odbywać na zasadach “ustalonych” przez mruczka. Jeśli więc zależy Ci, żeby Twoje dziecko więcej czasu spędzało na dworze zamiast przed ekranem komputera lub telefonu, zdecyduj się na psa.

Pies czy kot dla dziecka – podsumowanie

Bez względu na to, czy wybierasz kota i psa, będzie to dobra decyzja. Posiadanie zwierzęcia uczy bowiem dziecko odpowiedzialności i wspiera jego rozwój emocjonalny. Weź również pod uwagę, że Twoją pociechę mogą czekać także trudne chwile, takie jak np. choroba zwierzęcia, jego kradzież czy wyrządzone zniszczenia. Warto pomyśleć o tym wcześniej i wykupić ubezpieczenie psa lub kota, które może stanowić wsparcie w razie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak m.in. nagła choroba, nieszczęśliwy wypadek, śmierć, wyrządzenie szkód czy rabunek zwierzęcia.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się