Objawy choroby u psa — co powinno Cię zaniepokoić

Opublikowano

Twój pies zachowuje się inaczej niż zwykle? Zastanawiasz się, czy to coś poważnego, czy tylko chwilowe pogorszenie nastroju? Nie wiesz, czy to pora, żeby już skontaktować się z weterynarzem? Poznaj najczęstsze objawy choroby u psa, które powinny Cię zaniepokoić. Zdziwisz się, jak wiele z nich przypomina nasze ludzkie dolegliwości.

Częste objawy choroby u psa

Brak apetytu

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel zjadł mniej niż zwykle, ale był to epizod, nie ma się czym martwić. Gorzej, gdy piesek pozostawia pełną miskę dzień w dzień. Brak apetytu, a co za tym idzie, spadek masy ciała zwierzęcia może być objawem poważnej choroby. Jeśli dobrze znasz swojego pupila, to na pewno zauważysz różnicę w jego wyglądzie i zachowaniu. Jednak, gdy masa ciała pieska spadnie o 10%, koniecznie zabierz go do weterynarza.

Apatia

Wiadomo, że są mniej i bardziej aktywne rasy psów. Każdy czworonóg potrzebuje jednak ruchu. Jeśli więc pies przesypia większość czasu, na spacerze ogranicza się tylko do załatwienia podstawowych potrzeb fizjologicznych a odmawia zaproszenia do zabawy  coś jest nie tak. Jeśli zwierzę nie jest nijak skłonne do zabawy, przestało interesować się otoczeniem i porusza się ociężale, to sygnał, żeby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Biegunka i wymioty

Biegunka i wymioty to zazwyczaj objawy zatrucia u psa. W tym przypadku liczy się czas. Kluczowe są pierwsze dwie godziny, dlatego nie czekaj, bo może być za późno. Im wcześniej weterynarz zacznie działać, tym większe szanse na to, że piesek przeżyje. Najważniejsze jest to, by wywołać u zwierzęcia wymioty. Często podaje się także węgiel aktywny, by zminimalizować ilość toksyn uwalnianych przez truciznę. Zanim jednak podasz cokolwiek choremu pupilowi, skonsultuj się z lekarzem.

Przyspieszony oddech

Przyspieszony oddech u psa nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Jest to bowiem jeden ze sposobów na obniżenie temperatury ciała. Zwierzę oddycha szybciej również wtedy, kiedy się stresuje. Warto wiedzieć, że pies wykonuje ok. czterdziestu oddechów na minutę. Jeśli jest ich dużo więcej, może świadczyć to o dolegliwościach bólowych, dusznościach, zatruciu, a nawet — o problemach z sercem. Co więcej, przyspieszony oddech u psa może zwiastować udar. Nie warto zatem lekceważyć tego symptomu, szczególnie jeśli towarzyszą mu także inne niepokojące objawy.

Czerwone białka

Czerwone oczy u psa mogą świadczyć o alergii, niedrożności nosa lub o zapaleniu spojówek. Jednak to nie wszystkie możliwe przyczyny.  W grę może wchodzić także uraz mechaniczny, a także zakażenie — grzybicze lub bakteryjne. Wówczas wizyta u weterynarza z czworonogiem będzie koniecznością. W zależności od diagnozy, lekarz zapisze odpowiednie leki, np. krople do oczu i da zalecenia, które pomogą Ci zadbać o oczy czworonożnego przyjaciela, tak, by w przyszłości uniknąć tego typu problemów.

Problemy z załatwieniem potrzeb fizjologicznych

Zatwardzenie u psa może być związany z nieprawidłową pracą jelit. Nie zawsze musi świadczyć to o poważnej chorobie. Czasem wystarczy po prostu więcej ruchu. Jeśli Twój pies to typ kanapowca, stanowczo wydłuż codzienny spacer, na którym Twój pupil porządnie się wybiega. Co jeszcze możesz zrobić? Jeśli pies ma problem z załatwieniem się, dodaj do karmy zwierzęcia sproszkowany błonnik, ale skonsultuj to wcześniej z weterynarzem. Jeśli jednak problem nie ustąpi, konieczna będzie dalsza diagnostyka, pod kątem dolegliwości jelitowych. To samo dotyczy problemów z oddawaniem moczu. Częstym schorzeniem w przypadku psów, jest skąpomocz. Zazwyczaj towarzyszą temu ból, co możesz rozpoznać po tym, że strumień moczu jest przerywany.

Częste oddawanie moczu

Przeciwieństwem skąpomoczu jest sytuacja, w której pies sika bardzo często. Zdarza się również, że zwierzę przestaje kontrolować oddawanie moczu. W większości przypadków mamy wówczas do czynienia z zapaleniem pęcherza. Przyczyny mogą być różne. Pies może po prostu przemarznąć albo nabawić się problemów z powodu kontaktu z innym czworonogiem. Inną przyczyną może być niewłaściwa higiena. Zapalenie pęcherza u psów najczęściej leczy się antybiotykami, jednak sukces w leczeniu może zagwarantować jedynie właściwa diagnoza, postawiona przez weterynarza.

Gorączka

 Gorączka u psa, podobnie jak u człowieka, może mieć wiele przyczyn: od przeziębienia, przez obecność kleszczy, aż po zatrucie pokarmowe. Kiedy jednak możemy mówić o podwyższonej temperaturze u czworonoga? Za normę uznaje się tę w granicach 37,5 do ok. 39 stopni Celsjusza. Należy jednak wiedzieć, że u młodych psów i szczeniąt jest ona jeszcze niższa, a pewne wahania związane są również z rasą zwierzęcia. Gorączka to jednak zawsze niepokojący objaw i nie warto zbijać jej na własną rękę, by nie zaszkodzić psu.

Objawy choroby u psa — podsumowanie

 Będąc właścicielem psa, dobrze znasz jego nawyki i sposób, w jaki się zachowuje. Nie trudno więc będzie Ci zauważyć, że z Twoim pupilem dzieje się coś niedobrego. Choroby to nie jedyne, co może przytrafić się pieskowi. Równie częste są wypadki, a leczenie w takich sytuacjach może być długie i kosztowne. Zwierzę jest przecież jak członek rodziny, dlatego warto dbać o jego zdrowie na bieżąco.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się