Sezon narciarski - jak się do niego przygotować?

Opublikowano

Austria? Szwajcaria? Włochy? A może rodzime Tatry? Na to pytanie już niedługo będą musieli odpowiedzieć sobie wszyscy amatorzy sportów zimowych, którzy planują zimowy wyjazd. Warto jednak pamiętać, że kluczem do udanego wyjazdu jest odpowiednie przygotowanie - nie tylko to fizyczne. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas planowania zimowych podróży oraz jak zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych sytuacji.

 

Zadbaj o formę

Narciarstwo i snowboarding to sporty będące źródłem dobrej zabawy, dlatego łatwo zapomnieć, że wiążą się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Na szczęście możemy znacząco im zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie kondycyjne, które osiągniemy dzięki regularnej aktywności fizycznej. Może to być szybki marsz, jazda rowerem, bieganie oraz pływanie, które pomogą popracować nad naszą równowagą i stabilnością. To z kolei pomoże znacznie zwiększyć przyjemność czerpaną z jazdy na stoku. Nie należy również rezygnować z solidnej rozgrzewki przed samą aktywnością - kilkanaście minut poświęconych na rozgrzanie mięśni może uchronić nas przed poważnymi kontuzjami.

Jak wybrać cel podróży

W świecie amatorów narciarstwa pojawiają się różne trendy dotyczące odzieży, sprzętu, ale też destynacji zimowych wyjazdów. Na co należy zwrócić uwagę podczas planowania wyczekiwanego urlopu w tym okresie? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ najważniejszym czynnikiem jest poziom umiejętności – zarówno Twój, jak i towarzyszy podróży. Tak więc jeśli dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem, najlepiej wybrać miejscowości, w których można korzystać z tras o niskim poziomie trudności (są one oznaczone kolorem zielonym). Wyżej pod względem trudności są trasy niebieskie, które choć przeznaczone dla średniozaawansowanych użytkowników, wciąż są bezpieczne dla początkujących. Trasy oznaczone kolorem czerwonym i czarnym są na najwyższym poziomie trudności, a ze względu na stromość stoku są one przeznaczone dla doświadczonych użytkowników. 

Sprzęt i odzież

Na stoku sprzęt i odzież są równie ważne dla naszego bezpieczeństwa jak przygotowanie fizyczne i wydolnościowe. Nasze narty i deski snowboardowe powinny przejść dokładny przegląd i serwisowanie jeszcze przed wyjazdem. Doświadczeni sportowcy mogą zrobić to własnoręcznie, o ile posiadają wiedzę dotyczącą regulacji wiązań, ostrzenia krawędzi, smarowania oraz uzupełnienia wszystkich ubytków.

Jeśli dopiero stoimy przed wyborem sprzętu, pamiętajmy, żeby kupować go w renomowanych sklepach. Profesjonalni sprzedawcy przeprowadzą z nami szczegółowy wywiad, a następnie dopasują sprzęt do naszego stopnia zaawansowania, stylu jazdy oraz innych potrzeb.

W kwestii odzieży należy pamiętać o zmieniających się warunkach atmosferycznych. Sprawdzoną metodą jest założenie kilku warstw garderoby, co umożliwia szybkie zdejmowanie części ubioru w momencie gdy nie są konieczne. Do podstawowych części odzieży, w które warto się zaopatrzyć zalicza się bielizna termiczna, skarpety narciarskie, polar, ciepła kurtka i spodnie narciarskie. Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem jest kask, który ochroni naszą czaszkę przed urazami.

Dodatkowe ubezpieczenie

Kiedy już przygotowaliśmy się fizycznie oraz zakupiliśmy sprzęt, wydawać by się mogło, że wystarczy tylko odliczać czas do urlopu. Jednak by czerpać z niego pełną radość i mieć na stoku poczucie komfortu, warto zastanowić się nadubezpieczeniem turystycznym. W ofercie Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa jest to ubezpieczenie ITravel, które zostało stworzone specjalnie z myślą o miłośnikach narciarstwa i snowboardu. Dlaczego warto wybrać właśnie tę ofertę? Przede wszystkim, w przypadku doświadczenia urazu na stoku ubezpieczyciel pokryje nie tylko koszty transportu do Polski i leczenia, ale również ewentualnej akcji ratowniczej, która w górach nie należy do najtańszych. Ponadto ubezpieczyciel oferuje również odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż w czasach pandemii ubezpieczenie ITravel zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19 do wysokości sumy kosztów leczenia.

Wybierając się na wyjazd, warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu sprzętu. W podróży jesteśmy narażeni na różne sytuacje - może on ulec uszkodzeniu, zostać ukradziony lub po prostu zgubiony. Warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa również w tym zakresie. Wybierając warianty Comfort i All Inclusive ubezpieczenia ITravel, otrzymamy odszkodowanie na wypadek każdej z tych sytuacji.

Co ważne, oferta ITravel Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa została stworzona tak, aby można było dopasować wariant ubezpieczenia do specyfiki każdego wyjazdu. Dlatego warto przeanalizować zakres świadczenia, który będzie nam potrzebny, aby być jak najlepiej przygotowanym na upragniony i długo wyczekiwany urlop.

Podsumowując: kondycja, sprzęt i ocena umiejętności to bardzo istotne elementy przygotowań do sezonu zimowego. Dzięki połączeniu ich z odpowiednio dobraną ofertą ubezpieczenia zapewnisz sobie komfort psychiczny podczas długo wyczekiwanego urlopu.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się