Wczasy z wyprzedzeniem a ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Opublikowano
ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji to polisa dla osób, które lubią zaplanować wakacje z wyprzedzeniem, a przy tym chcą zabezpieczyć się na wypadek odwołania wyjazdu.

Zakup wczasów z dużym wyprzedzeniem z wielu przyczyn jest korzystny. Biura podróży oferują zniżki, a przy tym łatwiej o dobry hotel w atrakcyjnej lokalizacji. Jednak kupując wyjazd wakacyjny kilka miesięcy wcześniej ryzykujesz, że możesz nie pojechać na wakacje z powodu wystąpienia nagłych zdarzeń. Trudno bowiem z dużym wyprzedzeniem przewidzieć chorobę, utratę pracy czy śmierć krewnego.

Jeżeli zrezygnujesz z wyjazdu na opłacony urlop, touroperator zwróci ci część wpłaconych pieniędzy, ale im bliżej terminu wyjazdu nastąpi rezygnacja, tym mniej pieniędzy odzyskasz. W przypadku rezygnacji przed samym wyjazdem możesz stracić niemal wszystkie wpłacone środki. Dlatego o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji należy pamiętać, nie tylko planując wakacje z dużym wyprzedzeniem, ale również, gdy do rozpoczęcia podróży pozostało mało czasu.

Polisa na ratunek

Jeśli chcesz zagwarantować sobie zwrot pieniędzy wpłaconych na poczet imprezy turystycznej, powinieneś zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

Dzięki tej polisie otrzymasz od ubezpieczyciela zwrot wydatków poniesionych na zakup wycieczki, jeżeli z ważnych przyczyn życiowych, określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia odwołasz swoje uczestnictwo w imprezie turystycznej.

Z zakupem ubezpieczenia kosztów rezygnacji nie możesz długo zwlekać. Możliwość zakupu tego rodzaju ubezpieczenia zależy od liczby dni pozostałych do rozpoczęcia podróży oraz od wariantu ubezpieczenia, który wybierzesz. Masz na to 7 dni od zakupu imprezy turystycznej, jeśli pozostało do niej 30 dni lub więcej. Natomiast, gdy do wycieczki jest mniej niż 30 dni, możesz kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji w terminie 3 dni od jej zakupu. W wariancie 100% Max masz na zakup ubezpieczenia 3 dni, jeśli do podróży jest 30 dni i więcej, a w sytuacji, gdy pozostało do niej mniej niż 30 dni – ubezpieczenie możesz kupić jedynie w tym samym dniu co zakup imprezy turystycznej.

Kiedy ubezpieczyciel pomoże?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji nie działa zawsze i w każdych okolicznościach, ale wtedy, gdy odwołujesz wyjazd z ważnych powodów, które potrafisz udokumentować. W zależności od wariantu ubezpieczenia katalog tych przyczyn będzie się różnić. Więcej na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenie Koszty Rezygnacji od TU Europa. 

Te przyczyny to twoje nagłe zachorowanie i ciężki wypadek – w takich sytuacjach jest oczywiste, że nie możesz wyjechać na wakacje. Polisa pomoże także wtedy, gdy będziesz chciał odwołać podróż z powodu śmierci, choroby lub wypadku twojej żony, męża, dzieci, rodziców, a nawet teściowej bądź wnuków albo z powodu komplikacji z ciążą.

Z podróży będziesz musiał zrezygnować także wtedy, gdy dojdzie do kradzieży dokumentów niezbędnych w trakcie wyjazdu, takich jak paszport, dowód osobisty albo gdy otrzymasz wezwanie do sądu, a stawiennictwo na rozprawie jest obowiązkowe, bądź gdy nowy pracodawca wyznaczy ci termin na rozpoczęcie pracy przypadający w czasie planowanej podróży. Także wtedy, gdy jesteś studentem i na czas wyjazdu masz wyznaczony termin egzaminu poprawkowego. Trudno również sobie wyobrazić beztroskie urlopowanie po utracie pracy czy wypadku komunikacyjnym, albo gdy ktoś ci ukradnie samochód, bądź gdy otrzymasz informację o postępowaniu rozwodowym. W takich przypadkach ubezpieczenie kosztów rezygnacji pozwoli ci na odzyskanie pieniędzy wpłaconych touroperatorowi.

Jeżeli obawiasz się innych okoliczności, które uniemożliwią ci wyjazd na opłacony urlop, np. choroby zwierzęcia, nieotrzymania wizy, odwołania spotkania biznesowego za granicą czy otrzymania skierowania do sanatorium, możesz wykupić szerszy zakres ochrony, obejmujący inny możliwy do udokumentowania powód.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się