Kwiaty na jesień, na balkon — nasze propozycje

Opublikowano
Kwiaty na jesień, na balkon — nasze propozycje

Latem nasze balkony i tarasy wyglądają jak najpiękniejsze ogrody. Kiedy zaczyna się jesień niektóre kwiaty przekwitają lub marnieją. Czy to oznacza, że wówczas balkon musi być pusty? Niekoniecznie. Wystarczy, że pojawią się na nim jesienne kwiaty na balkon. Oto nasze propozycje.

Jakie jesienne rośliny na balkon lub taras wybrać

Z jesiennymi kwiatami jest jak z modą. Trendy się zmieniają. Kwiaty, które naszym rodzicom i dziadkom do tej pory kojarzyły się ze smutną, listopadową aurą, dziś zdobią jesienne balkony i tarasy. Poniżej znajdziesz kilka takich przykładów.

Chryzantemy

Kwiaty te znamy jako chryzantemy, chociaż mają również inną nazwę — złocienie.

Są odporne i niezbyt wymagające. Chryzantemy w doniczkach mogą zdobić balkon lub taras nawet przez całą jesień. Co ciekawe, niektóre odmiany mają szansę przetrwać pierwsze przymrozki. Nic dziwnego, że rośliny te są często wybierane na obchody Wszystkich Świętych. Dla starszego pokolenia były wręcz symbolem tego święta. Na szczęście dla chryzantem, w końcu dostrzeżono ich urok. Dziś ich piękne, barwne kule zdobią balkony i tarasy.

Celozje

Jeśli chcesz, by Twój balkon jesienią tonął w kwiatach o żywych kolorach, nie może na nim zabraknąć celozji. Tym bardziej, że wiele z nich występuje w typowo jesiennych barwach. Możesz wybrać kwiaty o czerwonych, żółtych, a nawet pomarańczowych płatkach. Do tej pory to kasztany i spadające liście były symbolem złotej, polskiej jesieni. Rosnąca popularność celozji może sprawić, że dołączą one do tego zaszczytnego grona. Do najpopularniejszych gatunków należy celozja srebrzysta, celozja pierzasta i celozja grzebieniasta. A skąd wzięła się nazwa tych pięknych kwiatów? Jeśli posadzisz je na balkonie lub na tarasie, bez trudu rozwiążesz tę zagadkę. Chodzi o niezwykły kształt ich kwiatostanów. Przykładowo, celozja pierzasta przypomina pióropusz.

Astry krzaczaste

Astry krzaczaste, potocznie nazywane marcinkami, to kolejne kwiaty, które będą pięknie prezentować się jesienią na balkonie lub tarasie. Rośliny te występują w kilku kolorach. Są między innymi astry niebieskie, fioletowe, różowe i białe, więc naprawdę jest z czego wybierać. Można sadzić je pojedynczo lub tworzyć bajecznie kolorowe bukiety, np. w towarzystwie wrzosów lub bluszczu. Co ciekawe, popularne marcinki mogą cieszyć oko nawet zimą. Pod warunkiem, że zabezpieczysz bryłę korzeniową lub w porę zapobiegniesz suszy fizjologicznej. W jaki sposób? Wystarczy, że przy pierwszej odwilży, odpowiednio nawilżysz astry.

Pelargonia pasiasta

Pelargonia pasiasta, znana również jako pelargonia rabatowa, jest nazywana królową balkonów i tarasów. Wszystko za sprawą niezwykłej odporności tej pięknej rośliny. Nie straszna jej bowiem kapryśna jesienna pogoda, wiatr czy deszcz. Pelargonie kwitną od wiosny aż do jesieni i wbrew powszechnej opinii, nie są to kwiaty jednoroczne. Właściwie przechowywane będą zdobić Twój balkon lub taras przez kolejny rok. A naprawdę jest się czym zachwycać, bo ich kwiatostany same w sobie przypominają urocze bukieciki, a ich średnica może osiągnąć nawet 12 centymetrów. Jeśli chodzi o kolory pelargonii pasiastej, możemy spotkać różowe, czerwone, białe, a nawet łososiowe kwiaty.

Wrzosy

W artykule poświęconym jesiennym kwiatom na balkon nie mogło zabraknąć rośliny, która stała się niejako symbolem tej pory roku. Mowa oczywiście o wrzosach. Jak już wcześniej wspominaliśmy, rośliny te doskonale prezentują się w towarzystwie innych kwiatów, tworząc piękne, jesienne kompozycje. Wrzosy różnią się przede wszystkim kolorem. W sklepach ogrodniczych możesz wybierać wśród wielu kolorów: od klasycznej bieli, po liliowy, aż do ciemnego fioletu, który wpada w bordo. Bez względu na wybrany kolor, musisz pamiętać o jednym. Rośliny te źle znoszą nadmiar wilgoci, nie wspominając już o przelaniu. Wówczas szybko marnieją.

Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały kwitnie od sierpnia do listopada. Jesienią staje się brązowy, czyli “przywdziewa” typowo jesienne barwy. Co ciekawe, rośliny te należą do tej samej rodziny, co kaktusy. Wspominamy o tym nie bez powodu, bo one także mogą długo wytrzymać bez wody. Wszystko za sprawą mięsistych liści, w których długo utrzymuje się wilgoć. Zaskakiwać może również fakt, że rozchodnik jest jadalny. Warto wiedzieć, że napar z tej rośliny był stosowany przez nasze prababki, głównie góralki, jako naturalny środek przeciwbólowy.

Jesienne kwiaty na balkon i taras — podsumowanie

W skrzyniach, doniczkach lub nawet w wiklinowych koszach — nieważne, na jaką aranżację się zdecydujesz. Dzięki naszym propozycjom, Twój balkon może zachwycać kolorami, na przekór jesiennej szarudze. Zanim jednak stworzysz taką kompozycję, sprawdź koniecznie, które rośliny możesz ze sobą łączyć, a które lepiej posadzić osobno. Chociaż większość opisanych przez nas kwiatów, jest bardzo wytrzymała, pamiętaj także o odpowiedniej pielęgnacji.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się