Grecja — co warto zobaczyć?

Opublikowano
Grecja — co warto zobaczyć?

Od wielu już lat Grecja jest jednym z ulubionych miejsc turystów z całego świata. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ kraj ten ma naprawdę wiele do zaoferowania: rozległe plaże, piękną pogodę, lokalne przysmaki i zabytki z początków naszej cywilizacji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy subiektywny ranking miejsc, które warto zobaczyć w Grecji. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on wybrać te najciekawsze.

Grecja — co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Grecji? O każdej atrakcji można byłoby napisać osobny artykuł. Dlatego postawiliśmy na różnorodność. Poniżej znajdziesz najpiękniejsze greckie wyspy, zabytki i atrakcje, dzięki którym zapomnisz, czym jest nuda i poczujesz się, jak w raju.

Różowa plaża

Choć Grecja słynie z wielu pięknych plaż, ta, która znajduje się w południowo-zachodniej części Krety, jest wyjątkowa. I to z kilku powodów. Pierwszy z nich to różowy kolor, który spowodowany jest drobnymi muszelkami o takim właśnie odcieniu. Jednak nie tylko to może Cię zaskoczyć. To co bowiem rzuca się w oczy to brak infrastruktury turystycznej, takiej jak hotele czy restauracje. Dlaczego? Miejsce to zostało uznane za rezerwat przyrody. Dzięki temu można cieszyć się naturalnym pięknem dzikiej przyrody.

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku to jedno z najbardziej znanych miejsc na wyspie Zakynthos. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście pozostałościom statku, które nadal można podziwiać. Co ciekawe, zdanie na temat tej “atrakcji” są podzielone. Niektórzy turyści uważają bowiem, że wrak statku nie pasuje do urokliwej zatoki, której krajobraz widziany z góry to coś niesamowitego.

Równina Tesalska

Równina Tesalska to doskonały przykład tego, jak największe cuda natury mogą stać się częścią architektury stworzonej przez człowieka. Mowa o klasztorach, usytuowanych na samym szczycie skał. Taka perspektywa sprawia, że te sakralne budowle wydają się mikroskopijne w obliczu monumentalnych skał. Na szczęście to tylko złudzenie optyczne. Jeśli lubisz wyzwania i nie obawiasz się jazdy wąskimi drogami, zaplanuj zwiedzanie klasztorów. Przekonasz się wówczas, że to coś zupełnie innego niż najpopularniejsze greckie zabytki, które można znaleźć w większości przewodników.

Muzeum Prehistorycznej Thery

Muzeum to znajduje się na Santorini, a dokładniej, w stolicy tej wyspy, czyli w mieście Fira.

To zatem punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika historii. Muzeum Prehistorycznej Thery to jedna z największych tego typu instytucji w całej Grecji. Pomysłodawcą muzeum był profesor Spyridon Marinato. Obecnie można tam podziwiać wykopaliska i malowidła z Akrotiri. W starożytności było to greckie miasto, zniszczone na skutek wybuchu wulkanu w VII wieku przed naszą erą. Co ciekawe, Muzeum Prehistorycznej Thery to nie jedyna tego typu atrakcja w stolicy Santorini. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Firy, wstąp również do Muzeum Folklorystycznego, które mieści się w domu wykutym w skale. Doskonale odnajdą się tam koneserzy wina, ze względu na klimatyczną winiarnię, która jest częścią muzeum.

Saloniki

Saloniki, nazywane również kulinarną stolicą Grecji, to drugie największe miasto tego kraju. Co ciekawe, według legendy, każdy kto choć raz odwiedzi to miejsce, podobno odnajdzie prawdziwą miłość. Jeśli jednak bardziej interesują Cię kulinarne aspekty Saloników, nie możesz zapomnieć o wizycie na Bit Bazaar. Zakupisz tam popularne bougatsy, czyli pierożki z mięsem oraz serem, polane jogurtem, a także — ciasto filo wypełnione budyniem z kaszy manny i wanilii. Przysmak ten jest potocznie nazywany greckimi kremówkami. Saloniki to oczywiście nie tylko kulinarne specjały. Od wieków symbolem tego miasta jest Biała Wieża, nazywana też Krwawą Wieżą, ze względu na swoją mroczną historię. To tutaj zamordowano bowiem zbuntowane tureckie wojsko — janczarów.

Rodos

Rodos to przede wszystkim rozległe, piaszczyste plaże. Nie bez powodu miejsce to jest nazywane wyspą boga Heliosa. Słońce świeci tu bowiem przez około 300 dni w roku. Niestety, część budowli, które można podziwiać na Rodos to ich rekonstrukcje. Dlaczego? Wyspa ta została zdobyta przez Turków za czasów panowania Sulejmana Wielkiego. Do dziś zresztą można odnaleźć tu ślady bytowania Osmanów — hanam (turecką łaźnię) oraz Meczet Sulejmana Wielkiego.

Co warto zobaczyć w Grecji — podsumowanie

W naszym zestawieniu celowo pominęliśmy stolicę Grecji — Ateny. Dokładny opis atrakcji tego miasta znajdziesz bowiem w każdym przewodniku turystycznym. Zależało nam natomiast, by opowiedzieć Ci pokrótce o nieco mniej znanych zabytkach i miejscach. Zarówno tych stworzonych przez człowieka, jak i przez Matkę Naturę. Jeśli podczas takiej wycieczki chcesz czuć się pewnie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą ubezpieczenia turystycznego. Do wyboru masz aż 3 warianty, dzięki czemu możesz wybrać taki zakres ochrony, jaki potrzebujesz (biorąc pod uwagę wykluczenia).

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się