Wakacje w Egipcie — na co uważać

Opublikowano

Egipt to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Nic dziwnego, naszych rodaków kuszą stosunkowo niskie ceny oraz wysoka temperatura, praktycznie przez cały rok. W kraju faraona czeka na turystów mnóstwo atrakcji, ale także zagrożeń. Na co uważać w Egipcie, by czuć się bezpiecznie? Przed wyjazdem koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik.

Egipt — na co uważać

Na co uważać w Egipcie? Lista jest długa i dość różnorodna — począwszy od kwestii kulturowych przez zakupowe, na słynnej zemście faraona kończąc. Jak nie popełnić faux pas? Co zrobić, aby nie stracić drogiego sprzętu fotograficznego? Czego nie można przywieźć z wakacji w Egipcie? Wyjaśniamy poniżej.

Uważaj, gdzie jesz i z czego pijesz

Czy każdego turystę dopadnie klątwa faraona? Problemów gastrycznych można uniknąć, pod warunkiem, że nie jada się w przypadkowych miejscach. Najlepiej ograniczyć się do butelkowanej wody, posiłków serwowanych w hotelu i nie eksperymentować, jeśli nie chcesz większości pobytu spędzić w hotelowej toalecie. Odpadają więc wszelkie przekąski z bazaru albo posiłki w tanich knajpkach. Absolutnie odradzamy także picie wody prosto z kranu. Warto pamiętać, że nie cały Egipt może poszczycić się kanalizacją, a w biedniejszych częściach kraju woda jest daleka od czystej. Obecność bakterii oraz najróżniejszych zanieczyszczeń w wodzie to niemal gwarancja, że dopadnie Cię choroba.

Zanim zrobisz zdjęcie, dobrze się zastanów

Nie wszystkie obiekty w Egipcie można fotografować. Czasem jest to możliwe wyłącznie za opłatą. Dotyczy to szczególnie zabytków, ale zazwyczaj z pewnymi ograniczeniami. Właśnie dlatego, zanim sięgniesz po aparat, upewnij się, czy i na jakich zasadach możesz zrobić zdjęcie. Pamiętaj, że w Egipcie nie wolno fotografować budynków użyteczności publicznej, mostów, a w szczególności obiektów, które mają kluczowe znaczenie dla obronności kraju.

Ta sama zasada dotyczy zdjęć i filmów z drona, choć tutaj przepisy są o wiele bardziej restrykcyjnie. O czym mowa? Uzyskanie licencji na użytkowanie takiego sprzętu jest bardzo trudne. Jeśli więc nie chcesz mieć problemów z prawem, zapomnij o dronie w państwie faraona.

Unikaj tzw. naganiaczy

Okazja tu, okazja tam. Tanio, taniej, najtaniej. Nie daj się nabrać, ceny w Egipcie dla turystów są zazwyczaj dużo wyższe niż dla lokalnych mieszkańców. Musisz się jednak liczyć z tym, że kiedy pojawisz się na egipskim targu, przyciągniesz mnóstwo tzw. naganiaczy. Co więcej, w zakamarkach egipskich bazarów istnieje tzw. szara strefa, w której dostępne są podróbki zagranicznych marek oraz najróżniejsze zakazane substancje.

Nie odkrywaj za dużo i nie reaguj na podryw

Możliwy scenariusz podczas wyjazdu to chęć wyłudzenia pieniędzy przez mieszkańców.  Lepiej więc nie reagować na zaczepki i próbę flirtu. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Randka z Egipcjanką może bowiem mieć poważne konsekwencje, jeśli dowie się o niej ojciec lub inny opiekun dziewczyny. Warto pamiętać także o różnicach kulturowo-religijnych i unikać ubrań niedopasowanych do rejonu.

Pilnuj portfela w zatłoczonych miejscach

Pośpiech, tłum i chwila nieuwagi wystarczą, by paść ofiarą złodziei. Dlatego, jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą wszystkich dokumentów i pieniędzy. Lepiej zdecyduj się na “dniówki”, czyli mniejsze sumy pieniędzy. Dzięki temu, nawet jeśli trafisz na kieszonkowca, nie stracisz wiele. Uważaj szczególnie na telefon, torebkę i drogi sprzęt fotograficzny. Nie zostawiaj ich nawet na chwilę, np. w restauracji. Bądź czujny/a, jeśli podchodzi do Ciebie grupka miejscowych i próbuje zagadać.

Sprawdź, jakie pamiątki możesz zabrać ze sobą

Musisz mieć świadomość, że nie wszystkie pamiątki z wakacji w Egipcie możesz zabrać ze sobą do domu. Dotyczy to na przykład wyrobów z kości słoniowej lub fragmentów rafy koralowej. Najlepiej, jeszcze przed podróżą, sprawdź dokładnie informacje. Inaczej może czekać Cię niemiła niespodzianka, a przyjaciele lub rodzina, która miała zostać obdarowana, nie otrzyma upominku.

Uzbrój się w cierpliwość

W Egipcie nie istnieje coś takiego jak rozkład jazdy. Duszne i przepełnione autobusy jeżdżą, jak chcą. Tu nikt się nie spieszy, a mieszkańcy mają na wszystko czas. Nie zdziw się więc, jeśli przyjdzie Ci czekać. To może lepszy okaże się samochód? Mieszkańcy Egiptu mają dość swobodne podejście do przepisów drogowych. W tym kraju trzeba jeździć odważnie (żeby nie powiedzieć — ryzykownie) albo wcale.

Wakacje w Egipcie — podsumowanie

Wyjeżdżając do kraju, który różni się od naszego kulturowo, warto zapoznać się z jego obyczajami, prawami i zakazami, które w nim obowiązują. Dzięki temu istnieje duża szansa, że unikniesz problemów czy niezręcznych sytuacji. Choć oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie turystyczne.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się