Urlop jesienią - co możemy wybrać?

Opublikowano
Urlop jesienią - co możemy wybrać?

Na drzewach pojawiły się żółknące liście, dzieci wróciły do szkoły, a dorośli do pracy. Jeśli jednak z uwagi na ogrom zawodowych obowiązków nie zdążyliście wypocząć latem, a chcielibyście jeszcze złapać trochę ciepła, słonecznych promieni lub aktywnej przygody - nic straconego. Jesienny urlop może być równie dobrą, jeśli nie lepszą opcją. Szczególnie dla osób preferujących wakacje wolne od tłumów turystów. Wystarczy tylko wiedzieć, jaki kierunek wybrać - i jak przygotować się do podróży.

Wyjazdy po sezonie stają się coraz popularniejsze. Wybór jesiennej pory roku na odpoczynek nie powinien nikogo dziwić - w wielu obleganych latem miejscach wciąż jest ciepło. W nieco bardziej egzotycznych kierunkach sezon dopiero się zaczyna, a w Europie, mimo nieco chłodniejszej temperatury, przyroda ożywa nowymi barwami, co również zachwyca potencjalnych turystów. 

Urlop jesienią

Wakacje jesienią mają wiele zalet, od nieco niższych kosztów niezbędnych do poniesienia przy zakupie wycieczki w biurze podróży lub przy organizowaniu wyjazdu na własną rękę, po zdecydowanie mniejsze natężenie osób wypoczywających w tym samym miejscu. 


Wrzesień i październik większości z nas kojarzą się z najcieplejszymi miesiącami w roku - pamiętajmy jednak, że zasada ta obowiązuje w nie każdym miejscu na świecie.


Gdzie na urlop jesienią?


Koniec polskiego lata oznacza konieczność wyciągnięcia z szafy cieplejszego płaszcza, ale też… początek ciepłych dni w innych destynacjach.


Być może na pierwszy rzut oka nie wyda się Wam to najbardziej oczywistą opcją, ale dużo zawodowych podróżników i blogerów zajmujących się tematyką turystyczną na jesienny wyjazd poleca… Sycylię. Znajdziecie tam nie tylko atrakcje typowo historyczne, ale też będziecie mieć okazję zobaczyć ciepłe wody termalne, plaże i oczywiście najsłynniejszy europejski wulkan - Etnę. Jeśli interesuje Was historia mitycznych bogów i tytanów lub chcecie spróbować włoskiego jedzenia - ten kierunek jest właśnie dla Was. Ponadto Sycylia słynie z wina produkowanego w okolicach Marsali - jest to prawdziwa gratka dla wielbicieli dobrych trunków.


Sycylia jest bezpieczną destynacją pomimo obostrzeń panujących z powodu pandemii Covid-19 - Włochy podzielone zostały na strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Sycylia znalazła się w strefie żółtej, co oznacza, że obowiązują tam typowe, niezaostrzone ograniczenia sanitarne. Aby dostać się na miejsce, będziecie musieli zarejestrować się na platformie EU Digital Passenger Locator Form oraz posiadać aktualny tzw. paszport covidowy (wydawany w przypadku ukończenia całego cyklu szczepień, po przebytym Covid-19 lub na podstawie negatywnego wyniku testu wymazowego). Dokument wystawiony musi zostać w języku angielskim, włoskim, francuskim lub hiszpańskim. Paszport przyda się nie tylko podczas samego przekraczania granicy, ale też w przypadku chęci skorzystania z lokalnej gastronomii, wstępu do muzeów, basenów, SPA, itd.


Innym pomysłem na jesienne (i nieco bardziej egzotyczne) wakacje może być Maroko. Jeśli marzycie o zobaczeniu na własne oczy kóz wspinających się na drzewa, majestatycznych wielbłądów i gajów drzew arganowych, wybierzcie właśnie ten kierunek. Po krajowym sezonie, trwającym od września do listopada, temperatury oscylują około 21-28 stopni - to zdecydowanie może zachęcić wszystkich fanów wysokich temperatur. Co więcej, Maroko znane jest z najpiękniejszych na świecie pól golfowych - jeśli chcecie spróbować swoich sił w tym sporcie, wakacje w tym miejscu mogą okazać się do tego wspaniałą okazją.


Maroko otworzyło swoje granice dla wszystkich turystów posiadających zaświadczenia, wystawione w języku angielskim: o posiadaniu kompletnego zaszczepienia lub zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR, wykonanym maksymalnie 72 godziny przed datą wjazdu na teren państwa. Wakacje w Maroku planować mogą także osoby posiadające zaświadczenie o statusie tzw.  ozdrowieńca. Co istotne, przed wyjazdem turyści muszą wypełnić także specjalny formularz na stronie https://www.onda.ma/form.php.


Podobnie jak na Sycylii, jeśli chcecie wziąć udział w wycieczkach fakultatywnych lub zjeść w lokalnych restauracjach, będziecie zobowiązani do okazania certyfikatu świadczącego o odbyciu pełnej dawki szczepienia. W porównaniu do Włoch jest to jednak o tyle istotne, że ozdrowieńcy oraz osoby niezaszczepione, ale posiadające negatywny wynik testu PCR, nie będą mogły wziąć udziału w wycieczkach objazdowych, a wycieczki fakultatywne organizowane przez biura podróżny będą musiały ograniczyć się do miasta będącego siedzibą hotelu, w którym zamieszkasz.


Podsumowując…


Pomimo trwającej pandemii Covid-19 i zakończeniu najpopularniejszego okresu urlopowego, możliwość spędzenia  wakacji wciąż czeka na Was, również jesienną porą. Niezależnie od tego, czy wybierzecie słoneczną Sycylię, ciepłe Maroko, czy poniesie was jeszcze dalej w świat i zawitacie np. do Tajlandii - pamiętajcie, że bezpieczeństwo na wyjazdach jest najważniejsze. Pakując walizkę nie zapomnijcie wykupić ubezpieczenia turystycznego - dzięki Europa Ubezpieczenia polisę otrzymacie niemal natychmiast, dobierzecie odpowiadający Wam zakres ubezpieczenia i zostaniecie objęci ochroną, także w przypadku zachorowania na Covid-19. Obecnie planując wyjazdy zagraniczne jest to niezwykle cenne. 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się