Stabilność finansowa przedsiębiorcy – w jaki sposób możemy zabezpieczyć płatności dla naszych klientów?

Opublikowano
zabezpieczyć płatność

Nawet w doskonale prosperującym przedsiębiorstwie może wydarzyć się coś, co wstrząśnie jego kondycją finansową. Warto się przed tym zabezpieczyć i skorzystać z ubezpieczenia od utraty stabilności finansowej.

 

Polisa chroni ubezpieczonych w przypadku nagłych zdarzeń jak np. upadłość firmy bądź śmierć jej właściciela. Takie sytuacje są nieprzewidywalne,  trzeba jednak być przygotowanym na różne scenariusze. Niezapłacone faktury wówczas zwiększają dług firmy i podważają wiarygodność osób nią zarządzających. Kontrahenci, mimo sądowych nakazów płatności, mogą zostać z niczym,  w sytuacji kiedy firma nie ma majątku, który mógłby pokryć ich roszczenia.

Jeśli jednak przedsiębiorstwo wykupi ubezpieczenie od utraty stabilności, jego kontrahenci mogą być pewni, że odzyskają swoje pieniądze. Takie rozwiązanie  proponuje m.in. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. Dzięki niemu przedsiębiorcy zyskują większą wiarygodność u kontrahentów, którzy nie będą się obawiać interesów z firmą nie posiadającą dużego kapitału.

Jak działa takie ubezpieczenie? Jeśli firma wpadnie w tarapaty finansowe i mimo starań o przywrócenie płynności finansowej dług będzie rósł , jej wierzyciele mogą złożyć do sądu wniosek o upadłość przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy upadłość zostaje ogłoszona, a firma nie ma wystarczającego majątku, by zrealizować wszystkie płatności, niezapłacone faktury pokrywa  ubezpieczyciel.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku śmierci właściciela. Często, szczególnie w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, zdarza się, że tylko właściciel wie, komu i kiedy należy wystawić faktury. Wraz z jego śmiercią  kwestie nieuregulowanych należności stają się niejasne, np. dla członków rodziny. Pojawiają się natomiast faktury, które wystawiają jego kontrahenci. Może więc się zdarzyć, że z powodu utraconych korzyści firma straci stabilność finansową. Również wtedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Z grupowego ubezpieczenia od utraty stabilności finansowej oferowanego przez TU Europa mogą skorzystać właściciele firm, którzy otworzą w banku rachunek bieżący. Jeśli ich firma utraci możliwość regulowania płatności, kontrahenci mogą skontaktować się wówczas z bankiem lub bezpośrednio z towarzystwem.

Warto pomyśleć również o polisie od utraty zysku dla mikroprzedsiębiorstw, którą można kupić w kanale bankowym. Ubezpieczony jest tu utracony zysk w przypadku spadku obrotu lub wzrostu kosztów działalności z powodu nagłego i przypadkowego zdarzenia, które odbija się na dochodzie ubezpieczonego. Taka polisa może być kołem ratunkowym, nie dopuszczającym do całkowitej utraty płynności finansowej. 

 

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się