Ubezpieczenie dla firm – czy warto o nim pomyśleć od razu przy zakładaniu działalności?

Opublikowano
ubezpieczenie dla firm

Przy zakładaniu własnej działalności mało kto myśli o ubezpieczeniu. Wydatków jest wówczas wiele – lokal, ZUS, podatki, pensje... Z reguły takie sprawy, jak ubezpieczenie przekładamy na później, „gdy firma już się ustabilizuje”.

 

Okazuje się jednak, że to nie jest dobry pomysł. To właśnie w początkowym etapie działalności ochrona, jaką daje towarzystwo ubezpieczeniowe, jest dla nas najważniejsza. Przykładem może być ubezpieczenie dla firm od utraty zysku, które oferuje TU Europa. Zmniejsza ono ryzyko związane z prowadzeniem działalności, gdyż ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie, jeśli firma nie może wykonywać swoich normalnych zadań z powodu zdarzeń losowych, np. pożaru czy zalania.

Firma działająca na rynku przez kilka czy kilkanaście lat potrafi sobie wypracować plany awaryjne na wypadek zdarzeń losowych. Również jej relacje z klientami są już na tyle stabilne, że w takim przypadku straty w sprzedaży nie będą zbyt duże.

Gorzej z małymi, dopiero zaczynającymi działalność firmami. Nawet jeden dzień przestoju może kosztować je utratę dużych pieniędzy, a niejednokrotnie – utratę kluczowych klientów i bankructwo.

Inną kwestią jest odpowiedzialność OC. Na ryzyko popełnienia kardynalnych błędów jesteśmy narażeni szczególnie w początkowym okresie działalności, gdy jeszcze nie znamy wszystkich uwarunkowań rynku, na który wchodzimy. Księgowa czy znajomy prawnik nie są w stanie powiedzieć nam wszystkiego, a nowa firma, aby utrzymać się na rynku, potrzebuje często zaryzykować.

Co się stanie, gdy w wyniku naszej niewiedzy będziemy musieli zapłacić odszkodowanie? Również w tym przypadku sprawa może skończyć się bankructwem. Jeśli nasz klient lub osoba postronna, która poniosła szkodę w wyniku naszej działalności, złoży sprawę do sądu, ten może przyznać jej wysokie odszkodowanie.

Jest to tym bardziej możliwe, że początkujących firm nie stać często na dobrego prawnika. Ubezpieczenie od takich przypadków nie jest drogie, a może ochronić początkującego przedsiębiorcę przed wieloma problemami.

Istnieje również ubezpieczenie dla firm, które potrzebują ochrony prawnej. Płacąc miesięczną składkę, przedsiębiorca ma zapewnioną pomoc w sporach prawnych np. z kontrahentami czy byłymi pracownikami.

Interesującym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie stabilności finansowej, oferowane przez TU Europa. Ta polisa dodaje wiarygodności przedsiębiorcy, ponieważ zabezpiecza kontrahentów przed takimi zdarzeniami, jak upadłość firmy lub śmierć właściciela. To ubezpieczenie dla firm pozwala na regulowanie części zobowiązań finansowych nawet w tak trudnych przypadkach. Dzięki jego wykupieniu partnerzy biznesowi będą bardziej skłonni do współpracy, gdyż ich ryzyko będzie o wiele niższe niż w kooperacji z firmami, które takiego ubezpieczenia nie mają.

Warto pomyśleć także o polisach związanych z gotówką, np. ubezpieczenie dla firm w zakresie ochrony rachunku bankowego czy karty kredytowej. Na utratę karty czy włamanie na konto narażony jest każdy. W przypadku firmy straty mogą być jeszcze bardziej dotkliwe niż przy zgubieniu karty do zwykłego konta rozliczeniowego. Zniknąć mogą pieniądze na wypłaty, zakup materiałów czy bieżące funkcjonowanie firmy. Ubezpieczenie dla firm pomoże zminimalizować te straty.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się