Majowe festiwale w Europie – sprawdź, na które z nich warto się wybrać

Opublikowano
Majowe festiwale w Europie – sprawdź, na które z nich warto się wybrać

Niemal połowa roku to czas, w którym warto przyjrzeć się festiwalowej mapie Europy. Wycieczka śladami tego typu imprez może okazać ciekawą alternatywą dla klasycznego zwiedzania. Poznaj najciekawsze majowe festiwale w Europie, na które warto się wybrać.

Europejskie festiwale idealne na majówkę

Zastanawiasz się, gdzie jechać na majówkę 2023? Jeśli nie interesują Cię tropiki, w tym czasie możesz wziąć udział w jednym z wielu festiwali, które odbywają w majowy weekend, w jednym z europejskich miast.

Festiwal Fira Del Vi

Fira Del Vi to trzydniowy festiwal, który ma charakter cykliczny i odbywa się zwykle na przełomie kwietnia i maja. W 2023 roku dokładny termin Fira Del Vi to 28 kwietnia-1 maja. Ta winiarska impreza organizowana jest w małej hiszpańskiej wiosce o nazwie Falset, położonej w Katalonii na Półwyspie Iberyjskim. Najłatwiej dojechać tam pociągiem z Barcelony lub Tarragony. Ta ostatnia miejscowość jest oddalona od miejsca o ok. 40 km. Wina są w tym regionie produkowane od XII wieku, a cały proces do dziś odbywa się ręcznie. Jeśli wybierasz się na Festiwal Fira Del Vi, będziesz miał niepowtarzalną okazję, żeby zdegustować najlepsze wina tego regionu, skosztować pysznego lokalnego jedzenia i porozmawiać z producentami. A wszystko to przy akompaniamencie klimatycznej muzyki. Co więcej, każda edycja Fira Del Vi odbywa się w wyjątkowej scenerii, m.in. w kopalni lub w muzeum Bellmunt del Priorat.

Brighton Food Festival

Jeśli jesteś smakoszem, taki scenariusz na spędzenie majówki na pewno przypadnie Ci do gustu. Brighton Food Festival odbywa się w dniach 29 kwietnia-1 maja w Wielkiej Brytanii. A dokładniej, jak wskazuje nazwa, w Brighton – urokliwej nadmorskiej miejscowości. Pomysłodawcami festiwalu są zwycięzcy Masterchefa oraz programu Great British Bake Off. Ta kulinarna impreza będzie doskonałą okazją, by posmakować propozycji Street Food z całego świata, a także różnorodnych napojów, począwszy od piwa, przez wino na koktajlach kończąc. Brighton Food Festival z pewnością może znaleźć się na liście rodzinnych festiwali idealnych na majówkę.

Festiwal Piwa Birrasana

Festiwal Piwa Birrasana to wymarzona impreza dla miłośników tego trunku. Od 29 kwietnia do 1 maja czeka na Ciebie ponad 25 browarów z ponad 100 gatunkami piwa. Festiwal odbywa się w hiszpańskiej miejscowości Lloret de Mar, a dokładniej w festiwalowym namiocie rozłożonym nieopodal nadmorskiej promenady. W programie przewidziano również koncert, strefę gastronomiczną (z kanapkami i pizzą). W pobliżu znajduje się także plac zabaw dla dzieci.

 

Springfest Fruhlingsfest

Springfest Fruhlingsfest to impreza, która nazywana jest w Bawarii młodszą siostrą festiwalu Oktoberfest. Impreza rozpoczyna się 21 kwietnia, huczną (i to dosłownie) paradą, na której strzela się w powietrze z miniaturowych armat. Springfest Fruhlingsfest bez wątpienia stanowi inaugurację sezonu festiwalowego w Monachium. Jeśli wybierasz się na tę imprezę, posmakujesz lokalnych przysmaków, słodyczy takich jak choćby pierniki i prażone migdały. A także posmakujesz piw z najlepszych bawarskich browarów.

Pozostałe majowe festiwale w Europie

Było już trochę o jedzeniu i piciu, więc przyszedł czas na kulturę. Oto kilka ciekawych europejskich festiwali muzycznych (i nie tylko), które odbywają się w maju.

Berliński Festiwal Kultury

Berliński Festiwal Kultury odbywa się co roku w okolicy Zielonych Świątek (26-29 maja 2023 roku), w stolicy Niemiec. Jest to impreza z długą tradycją, ponieważ impreza odbywa się już od 1996 roku. Ten uliczny festiwal przyciągnął ponad milion turystów. W każdej edycji zobaczyć można ok. 5000 artystów. Są wśród nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jak sugeruje nazwa festiwalu, na imprezie mamy do czynienia ze spotkaniem różnych kultur. Festiwal przyciąga osoby w różnym wieku, a jego główną atrakcją jest parada, która odbywa się w niedzielę.

Brussels Jazz Weekend

Ten muzyczny festiwal odbywa się od 2017 roku w Brukseli, a dokładniej, w różnych częściach tego miasta, natomiast scena plenerowa znajduje się na Wielkim Placu. Udział w wydarzeniu jest darmowy. Jest to więc doskonała okazja, żeby posłuchać lokalnych kapel, a przy okazji – zwiedzić miasto. Chociaż muzycznie dominuje jazz, tak naprawdę można tu usłyszeć dźwięki z całego świata. Brussels Jazz Weekend trwa w 2023 roku od 26 do 28 maja.

Feria Del Caballo

Andaluzyjski festiwal Feria Del Caballo to nie lada gratka dla miłośników koni. Impreza odbywa się już od średniowiecza, chociaż w obecnej formule znana jest od 1955 roku. Miejscem wystawnych parad jest park Gonzola Hontoria w Jerez. Impreza przyciąga nie tylko specjalistów i hodowców koni. Podczas Feria Del Caballo można oglądać wyścigi konne, ujeżdżenie czy paradę parowozów. Feria Del Caballo odbywa się w dniach 6-13 maja 2023 roku.

Girona A Cappella Music Festival

Wydarzenie to przyciąga co roku do hiszpańskiej miejscowości Giona ponad 10 000 osób. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że jest to festiwal muzyki chóralnej. Tysiące głosów śpiewających a capella to niezwykle inspirujące muzyczne wydarzenie. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w południowej części Europy.

Majowe festiwale w Europie – podsumowanie

Wśród naszych propozycji znalazły się zarówno wydarzenia kulinarne, jak i te o charakterze kulturalnym. Jeśli lubisz krótkie wypady i szukasz ciekawej propozycji na majówkę, uczestnictwo w europejskim festiwalu może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Weź jednak pod uwagę, że w przypadku wcześniejszej rezerwacji biletów, zawsze istnieje ryzyko, że nie będziesz mógł wziąć udziału w wydarzeniu. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się