ABC narciarza

Opublikowano
ABC narciarza

O czym należy pamiętać przed wyjazdem na narty?

Kilka rad, które sprawią, że Twój wyjazd będzie udany 

 • Pierwsza sprawa to oddanie nart do serwisu i przede wszystkim sprawdzenie wiązań. Konserwacja sprzętu zagwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo podczas zjazdów.
 • Szykuj kondycję przed wyjazdem. Odpowiednie zestawy ćwiczeń pomogą wzmocnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji na stoku.
 • Aby czuć się całkowicie bezpiecznym na stoku, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie narciarskie. Wówczas większość problemów dotyczących sfinansowania ewentualnego leczenia, zorganizowania transportu przez ubezpieczyciela czy wypłaty odszkodowania ograniczamy do niezbędnego minimum.
 • Dodatkowo jeśli wybieramy się do jednego z krajów z obszaru Unii Europejskiej lub do Szwajcarii, Lichtensteinu, Norwegii czy Islandii, nie zapomnijmy o udaniu się do najbliższego oddziału NFZ, aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego dla siebie i swojej rodziny. Wyrobienie jest darmowe i można to załatwić od ręki.
 • Zanim zaczniesz swój narciarski urlop, zapoznaj się warunkami polisy i informacjami, co robić w razie wypadku lub nagłego zachorowania. Jeżeli masz wątpliwości, nie domyślaj się - natychmiast wyjaśnij sprawę z ubezpieczycielem.
 • Nie zapomnij także zabrać ze sobą dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia. Najważniejsze dane to: numer polisy i numer telefonu alarmowego.

W czasie urlopu

 • Zastanów się, zanim zdecydujesz się na wypicie kilku piw przed założeniem nart. Jeśli znajdowałeś się pod wpływem alkoholu w czasie, gdy przydarzył ci się nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia ewentualnych kosztów pobytu w szpitalu i wypłaty odszkodowania.
 • Wybieraj dla siebie takie trasy, które są dostosowane do twoich możliwości. Panuj na stoku nad szybkością, a swoją jazdę dopasuj do swoich umiejętności, pogody, rodzaju i stanu trasy. W razie wypadku w miejscu nieprzeznaczonym dla zjazdów narciarskich ubezpieczyciel także może odmówić pokrycia kosztów transportu, pobytu w szpitalu i wypłaty odszkodowania.
 • Zjeżdżaj tak, abyś nie stanowił zagrożenia dla innych i siebie. Zachowaj bezpieczną odległość w stosunku do pozostałych narciarzy. W przypadku krzyżowania się tras, udziel pierwszeństwa jadącym wolniej, bądź będącym bliżej skrzyżowania niż ty. Jeśli, przykładowo, ktoś ucierpi na stoku z naszej winy, nie posiadając wykupionego ubezpieczenia – oprócz sfinansowania leczenia - możemy być zobowiązani do wypłacenia takiej osobie stosownego zadośćuczynienia (obejmującego także nieobecność w pracy), a w niektórych przypadkach nawet renty.
 • W przypadku, gdy nieszczęśliwe znajdziesz się u lekarza lub w szpitalu, gromadź wszystkie dokumenty związane z leczeniem czy innymi kosztami objętymi ubezpieczeniem. Co prawda szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo, ale posiadanie dokumentów związanych z pobytem w zagranicznej klinice (wyniki badań, diagnoza lekarza, wypis ze szpitala, itp.) ułatwią wszelkie formalności, gdy będziesz domagał się wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW.
 • Drobne koszty np. pojedynczych wizyt lekarskich czy zakupu lekarstw zwykle pokrywa ubezpieczony z własnej kieszeni. Aby jednak uzyskać zwrot od ubezpieczyciela, konieczne jest przedstawienie rachunków na wszelkie koszty poniesione na własną rękę, inaczej nie odzyskasz swoich pieniędzy.
 • W przypadku utracenia lub kradzieży nart lub innego sprzętu, niezbędne mogą okazać się także: kwit z przechowalni sprzętu narciarskiego, protokół zgłoszenia szkody na policji.

Co zrobić po powrocie z urlopu?

 • Jeśli w czasie urlopu narciarskiego, spotkało cię nieszczęśliwe zdarzenie lub przydarzył ci się wypadek, po powrocie zgłoś niezwłocznie szkodę u ubezpieczyciela.
 • W tym celu wypełnij formularz zgłoszenia szkody oraz dołącz wszelką dokumentację (np. rachunki za leczenie). Zazwyczaj masz na to 7 dni od powrotu, więc nie zwlekaj. Jest to ważne w przypadku, gdy należy Ci się zwrot pieniędzy za poniesione za granicą koszty lub będziesz ubiegał się o odszkodowanie NNW za trwały uszczerbek na zdrowiu.
 • W przypadku gdyby wszystko przebiegło pomyślnie, nie rezygnuj z wykupienia polisy narciarskiej następnym razem. Nie traktuj ubezpieczenia jako niepotrzebnego wydatku i pamiętaj o przezorności, która w razie niefortunnego zbiegu okoliczności może ocalić twój portfel przed dużymi wydatkami i pomóc w szybkiej rekonwalescencji.

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się