Jesienne wędrówki po Polsce – czy warto wykupić ubezpieczenie NNW?

Opublikowano
ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Dzięki tej polisie po pechowym wypadku będziesz miał pieniądze pozwalające na pokrycie wydatków związanych z nieszczęśliwym zdarzeniem, np. złamaniem nogi czy ręki.

Po Beskidach, Bieszczadach, Sudetach i Tatrach jesienią wędruje sporo turystów ceniących sobie niezatłoczone góry tonące w złotych barwach późnej jesieni. Wycieczki górskie bywają jednak niebezpieczne. Media bardzo często donoszą o nieszczęśliwych wypadkach na górskich szlakach. Poślizgnięcie na liściach i złamanie nogi, upadek z mokrej skały, kontuzje kolan na oblodzonych ścieżkach – taki wypadek może przydarzyć się każdemu.

Pomoc ratowników górskich jest w Polsce nieodpłatna, podobnie jak publiczna służba zdrowia, ale po wypadku trzeba liczyć się z tym, że limity świadczeń NFZ na rehabilitację na ten rok mogą być już wykorzystane i jedyną alternatywą pozostaną usługi płatne. Ponadto konieczność pozostawania na zwolnieniu lekarskim wiąże się z obniżeniem dochodów. Na wypadek nieszczęśliwego wypadku warto więc się ubezpieczyć.

Przydatne ubezpieczenie NNW

Jeżeli lubisz górskie wędrówki i niestraszna Ci październikowa aura, pomyśl o kupieniu odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie NNW zapewni Ci świadczenie pieniężne na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Nieszczęśliwy wypadek to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną i niezależną od woli ubezpieczonego, w wyniku czego doznał on uszkodzenia ciała. Może to być przykładowo złamanie ręki, wybicie zęba czy skręcenie kostki. Odszkodowanie stanowi określony procent sumy ubezpieczenia, odpowiadający procentowi trwałego uszczerbku na zdrowiu określanemu w tabeli, w której każdemu rodzajowi trwałego uszczerbku na zdrowiu jest przyporządkowany konkretny procent sumy ubezpieczenia.

Jeżeli obawiasz się o to, że wyrządzisz komuś szkodę, np. przypadkowo potrącisz go na szlaku i w efekcie zwichnie on kolano, powinieneś dokupić ubezpieczenie OC. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje wyrządzone przez Ciebie szkody. Z kolei troska o plecak i jego zawartość powinna skłonić Cię do kupienia ubezpieczenia bagażu, które przyda się np. wtedy, gdy podczas upadku zniszczysz rzeczy, które zabrałeś ze sobą w drogę.

Na przygranicznych szlakach

Jeżeli planujesz wycieczki w pobliżu granicy, to ważne jest, żeby ubezpieczenie NNW zadziałało także wtedy, gdy wybierzesz się na wędrówki u naszych sąsiadów albo przypadkowo przekroczysz granicę, kiedy zgubisz drogę.

Z tego powodu także ochronę warto rozszerzyć o ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa, które zapewni zwrot kosztów poniesionych przez zagraniczne służby ratunkowe, jeśli będą one udzielać Ci pomocy. U nas GOPR i TOPR ratują turystów nieodpłatnie, za granicą natomiast za taką pomoc trzeba zapłacić, a koszty te przeważnie są niemałe. Dzięki polisie unikniesz tych wydatków.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się