Podróż do USA w dobie pandemii

Opublikowano

8 listopada Stany Zjednoczone otworzyły swoje granice dla zaszczepionych, co stworzyło możliwość planowania wycieczek do tego kraju. Wpuszczone będą wszystkie osoby posiadające tak zwany “Zielony Certyfikat”. 

Jakie dokumenty będą od nas wymagane przed rozpoczęciem podróży i czy powinniśmy wykonywać dodatkowe testy potwierdzające brak obecności koronawirusa? Sprawdźmy to.

Zasady podróżowania

Osoby planujące odwiedzić USA mają obowiązek przygotować różne dokumenty w zależności od sposobu przekraczania granic tego kraju. Podróżujący samolotem powinni okazać zaświadczenie o przyjęciu podwójnej dawki szczepienia oraz negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Natomiast w przypadku osób, które przekraczają granicę drogą lądową w zupełności wystarczy “zielony certyfikat”, czyli dokument o pełnym zaszczepieniu. 

Podróżujący samolotem powinni okazać dokumenty w momencie odprawy lotniskowej. Uwaga! Wyniki testu na obecność koronawirusa nie mogą być wykonane później niż trzy doby przed wylotem do Ameryki. Warto również mieć na uwadze wymogi linii lotniczych, z którymi decydujemy się lecieć – czasami obowiązkowe jest wypełnienie dokumentów, które umożliwią lokalizację na wypadek wykrycia koronawirusa wśród pasażerów. Te zasady będą obowiązywać w tym samym zakresie wszystkich podróżnych, również Amerykanów, którzy wracają z zagranicy.

Należy mieć jednak na uwadze, że amerykańska Centrala Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie będzie brała pewnych certyfikatów pod uwagę. Na szczęście nie dotyczy to preparatów firm Astra Zeneca, Moderna czy BioNTech. Zagrożeni w tym temacie mogą być zwolennicy rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Aktualnie akceptowalne szczepionki to:

  • jednodawkowa: Janssen/J&J

  • dwudawkowe: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac


Niniejsza decyzja Białego Domu kończy ponad roczny zakaz wjazdu Stanów, a to oznacza napływ turystów stęsknionych za podróżowaniem. Niektórzy z nas mogą skorzystać z prawa do wykorzystania vouchera w liniach lotniczych - warto więc rozważyć realizację kuponu i kupno biletu do jednego ze Stanów Ameryki Północnej.

Ile kosztuje wycieczka do USA?

Aktualnie w obliczu pandemii loty do Stanów Zjednoczonych są stosunkowo tanie. W porównaniu do lat poprzednich cena jest około 10% niższa. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nawet w obecnych czasach ten kierunek pozostał bardzo popularny. Obecnie bilety możemy kupić za około 2000 zł w obie strony, a kierunki do wyboru są naprawdę ciekawe: Chicago, Miami czy Nowy Jork. 

Kolejnym plusem jest fakt, że po ogłoszeniu decyzji Białego Domu linie lotnicze zwiększają częstotliwość lotów. Niemiecka Lufthansa i nasz polski LOT oferują ponad 200 lotów tygodniowo - jest w czym wybierać.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że od 11 listopada 2019 Polska jest członkiem Programu Ruchu Bezwizowego i w związku z tym wszystkie osoby, które udają się do Ameryki w celach turystycznych i biznesowych nie muszą mieć wizy amerykańskiej. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy pobytu maksymalnie do 90 dni. 

Ubezpieczenie turystyczne - czy jest mi potrzebne?

Planując naszą wycieczkę do USA, warto rozważyć Ubezpieczenie turystyczne Dlaczego? Głównie ze względu na drogie w USA koszty leczenia. Prywatna opieka medyczna w USA należy do jednej z najdroższych na świecie i może narazić nasze oszczędności na duży uszczerbek. Z tego względu dla osób podróżujących do Ameryki proponujemy polisę Itravel All Inclusive, która oferuje pełną ochronę. 

Warto wspomnieć o tym, że jeżeli zdecydujesz się na kupno polisy iTravel przebywając za granicą, to ochrona zacznie działać po dwóch dniach od zakupu. Zdecydowanie rekomendujemy zakup przed wylotem.

Pakiet można rozszerzyć o dodatkową ochronę i ubezpieczyć też bilety lotnicze. W dobie pandemii szczególnie warto się na taką sytuację przygotować, bo w przypadku kwarantanny stracimy nie tylko sam wyjazd, ale również koszty poniesione za przelot. Korzystając z dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji ochronisz więc swoje wydatki przed nagłymi sytuacjami.

Więcej informacji o ubezpieczeniu, jak zawsze, znajdziecie na naszej stronie www. Zachęcamy do zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

A wszystkim podróżującym i planującym podróż do USA życzymy udanej wycieczki oraz wielu pozytywnych wrażeń.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się