Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą elektroniki?

Opublikowano
Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą elektroniki

W ostatnich latach Polacy coraz chętniej kupują sprzęt elektroniczny. Od cyfrowych lustrzanek, przez polaroidy, po coraz większe telewizory. Wybór gadżetów dostępnych w sklepach jest naprawdę duży, a rozwój technologii sprawia, że ceny związane z zakupem urządzeń często nie są niskie.


W dzisiejszym poście sprawdzimy, czy da się zabezpieczyć gadżety przed kradzieżą, rabunkiem lub zgubieniem na urlopie. Podpowiemy też, jak zapobiec stratom poniesionym z tytułu przypadkowego uszkodzenia sprzętu.

Naprawa urządzeń elektronicznych nie należy do najtańszych. Strata kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych wydanych na przywrócenie ich do pierwotnego stanu może okazać się dotkliwa. Mamy jednak dobrą wiadomość - istnieją sposoby na uniknięcie zbędnego stresu związanego z kradzieżą lub uszkodzeniem ulubionych gadżetów.


Kradzież na wyjeździe wakacyjnym


Jeśli spełniły się twoje najczarniejsze sny i w trakcie wymarzonych wakacji zniknął Ci aparat fotograficzny lub smartfon został skradziony w trakcie podróży komunikacją miejską, zapewne twoją pierwszą reakcją będzie panika. Jesteś w obcym miejscu, być może podróżujesz sam i nie znasz lokalnego języka. 


Nie trać jednak zimnej krwi - jeśli będziesz działał szybko i sprawnie, zwiększysz swoje szanse na odzyskanie skradzionego sprzętu. Po pierwsze, znajdź najbliższy komisariat policji. Powinieneś opisać tam całą sytuację i dostać dokument potwierdzający zgłoszenie zdarzenia. Jeśli sprzęt elektroniczny lub dokumenty zniknęły Ci na terenie lotniska lub hotelu, warto również poinformować o tym fakcie personel obiektu. W następnej kolejności powinieneś udać się do najbliższej placówki dyplomatycznej lub konsularnej. Jeśli w kraju, w którym przebywasz, nie ma takiego urzędowego przedstawicielstwa, masz prawo zgłosić się do jednostki dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, gdzie zostaną ci wyrobione dokumenty tymczasowe.


Istnieje jednak sposób na to, by zaoszczędzić sobie zbędnych nerwów związanych z kradzieżą mobilnego sprzętu elektronicznego. Jak mówi przysłowie - “przezorny zawsze ubezpieczony”. W tym wypadku warto wziąć sobie te słowa do serca i jeszcze przed wakacjami ubezpieczyć elektroniczny sprzęt mobilny. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę, wypad na weekend, czy dłuższe wakacje, możesz zapewnić swojej elektronice ochronę na czas wyjazdu. Wystarczy, że będziesz miał kilka wolnych minut oraz dedykowaną aplikację od Towarzystwa Ubezpieczeń Europa.


Ochrona w razie kradzieży z włamaniem i rabunku


Zagraniczne wojaże nie są niestety jednak jedyną sytuacją, w której twój sprzęt elektroniczny może zostać skradziony. Taka sytuacja może przydarzyć się także w teoretycznie spokojniejszych okolicznościach, czyli podczas nieobecności (lub obecności) we własnym domu.


Jeszcze do niedawna na ubezpieczenie sprzętu elektronicznego decydowały się głównie firmy posiadające wysokiej klasy urządzenia specjalistyczne lub komputery. Coraz częściej jednak na zakup tego rodzaju ubezpieczenia decydują się również klienci indywidualni. Gra jest niewątpliwie warta świeczki. Telewizor, kino domowe, wieża, głośniki, gramofon, komputer stacjonarny, monitor, Xbox, Playstation, Nintendo, drukarka, urządzenia wielofunkcyjne - wartość sprzętu zgromadzonego w naszych domach sprzętu sięga często od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku rabunku otrzymanie pieniędzy od ubezpieczyciela pozwoli na rekompensatę poniesionej straty.


Przypadkowe uszkodzenie sprzętu


Kradzież to nie jedyne nieszczęśliwe zdarzenie, które może przytrafić się elektronice. O wiele częstszym problemem jest przypadkowe uszkodzenie, któremu może ulec nas sprzęt, zarówno w domu, jak i na wakacjach.


W odzyskaniu poniesionych kosztów naprawy może pomóc dedykowane ubezpieczenie, obowiązujące w wybranym czasie, w każdym miejscu, w którym może przytrafić się szkoda. Takie ubezpieczenie działa na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że transport uszkodzonego sprzętu do serwisu w celu naprawy odbywa się jedynie na terytorium RP.


Jeśli wydaje Ci się, że ubezpieczenie sprzętu, szczególnie w większej ilości, może być skomplikowane lub czasochłonne, mamy dobrą wiadomość - jest zupełnie odwrotnie. Dzięki specjalnej aplikacji możesz dokonać tego już w kilka minut. Wystarczy, że z poziomu aplikacji sfotografujesz urządzenia - i gotowe! Jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu, należy jedynie zrobić zdjęcia powstałych szkód (w ciągu 6 godzin od zdarzenia). Ubezpieczyciel pomoże ci niezależnie od tego, czy przez roztargnienie zalałeś kawą swojego nowego laptopa, czy kot zrzucił smartfon z szafki.


Nie jesteś w stanie uchronić się od nieprzyjemnych sytuacji, takich jak kradzież, rabunek lub losowe uszkodzenie sprzętu. Możesz jednak zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami finansowymi tego rodzaju zdarzeń inwestując w ubezpieczenie elektroniki.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się