Skip to main content
Od ponad 25 lat w Polsce
Ubezpieczenie online w 5 minut
Szybka wypłata odszkodowania

AKTUALNOŚCI

31.05.2011

Kto pokryje koszty leczenia podczas urlopu w UE?

Blisko 20% Polaków wybiera się w tym roku na urlop do państw Unii Europejskiej. Tymczasem ponad jedna czwarta nie wie, kto pokrywa nasze koszty leczenia w UE - wynika z badania konsumenckiego, przeprowadzonego w marcu b.r. na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń EUROPA SA przez Instytut Badawczy IMAS.

Polacy nie przywiązują zbyt dużej wagi do zakresu posiadanych podczas urlopów ubezpieczeń. Ogólne warunki ubezpieczeń turystycznych czyta dokładnie zaledwie około 30% kupujących polisy. Aż 86% z osób, które słyszały o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego nigdy nie sprawdzało zakresu ubezpieczenia, jakie ta karta daje. Dla nas to sygnał, że o konieczności świadomego ubezpieczania się w turystyce należy mówić jeszcze częściej - powiedział Jan Prądzyński, Prezes PIU w ramach konferencji prasowej poświęconej ubezpieczeniom turystycznym, która odbyła się 26 maja 2011 r. w Warszawie

Mimo, że ok. 70% Polaków słyszało o karcie EKUZ, to 46% nie wie, czy karta ta wystarczy do uzyskania odpowiedniego leczenia w krajach Unii. Kolejne 29% respondentów sądzi że tak, a 25% jest przeciwnego zdania. Ponad połowa Polaków jest przekonana, że to NFZ, przynajmniej częściowo, pokrywa koszty leczenia w razie wypadku w krajach Unii Europejskiej, a 14% uważa, że NFZ bierze na siebie wszystkie koszty.

- Polacy najwyraźniej chcą wierzyć, że NFZ pokryje całość kosztów związanych z ewentualną koniecznością ich leczenia za granicą. Jednak warunki i zakres takiego ubezpieczenia jest różny w różnych państwach, a w wypadku np. transportu medycznego do Polski czy prywatnej opieki zdrowotnej, w zasadzie w ogóle nie ma możliwości refundacji takich kosztów - powiedział Krzysztof Mędrala, Wiceprezes TU EUROPA SA, jednej z wiodących firm w branży ubezpieczeń turystycznych.

Podczas zagranicznych wyjazdów zorganizowanych dodatkowe ubezpieczenie zamierza wykupić 18% badanych. Natomiast przy wyjazdach indywidualnych, przygotowywanych na własną rękę, polisę wykupuje tylko 57%. Ubezpieczenie w podróżach kupowane jest głównie „na wszelki wypadek". Świadomość zwiększonego ryzyka - choroba, sport, wyjazd z dziećmi - zwiększa skłonność do ubezpieczania się.

W tym roku, z uwagi na popularność krajów Unii Europejskiej na trasach urlopowych Polaków, chcemy zwrócić uwagę, że warto zapoznać się z zakresem standardów ubezpieczeń obowiązujących w konkretnym państwie, do którego się wybieramy. Jeśli warunki nie są dla nas satysfakcjonujące, zawsze mamy możliwość ubezpieczyć się dodatkowo w komercyjny sposób, w zakresie, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Warto też pamiętać, że nie wszystkie państwa do których wyjeżdżamy, jak na przykład Chorwacja czy Turcja, są objęte kartą EKUZ. Oznacza to, że ubezpieczenie oferowane przez NFZ w ogóle tam nie działa. W takich sytuacjach ubezpieczenie dodatkowe jest jedyną formą zapewnienia sobie właściwej ochrony - podsumował Jan Korsak, Prezes PIT.

Tegoroczna przedwakacyjna konferencja jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku przez TU Europa SA, PIU i PIT programu, którego celem jest podnoszenie wiedzy klientów w zakresie ubezpieczeń turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem świadomości warunków ochrony posiadanego ubezpieczenia.