Koszty Leczenia Za Granicą | TU Europa |

Koszty leczenia za granicą

Opublikowano
Koszty leczenia za granicą

Jakie są koszty leczenia za granicą?

Sumy, które będziemy musieli zapłacić w zagranicznych klinikach, mogą podziałać na wyobraźnię. To one powinny ostatecznie przekonać nas do wykupienia polisy. Przyjrzyjmy się cenom usług medycznych i ratownictwa w poszczególnych krajach.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Niektórzy sądzą, że wystarczy taka karta, ale w trakcie wizyty u zagranicznego lekarza mogą się mocno rozczarować. EKUZ to dokument, który uprawnia do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą w państwach należących do UE lub EFTA

W Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można zaopatrzyć się w NFZ przed wyjazdem za granicę. Obejmuje ona jednak tylko minimum świadczeń medycznych i w wielu państwach w ogóle nie da się z niej pokryć różnych aspektów opieki zdrowotnej. Z takiego ubezpieczenia wynika dość złudne poczucie bezpieczeństwa.

W wielu państwach pacjenci mają mniejszy zakres darmowych usług medycznych niż Polacy w ramach NFZ, więc korzystając z tej karty nie będziemy mieć takiego samego jak w Polsce.

Oto kilka przykładowych procedur medycznych, za które w różnych krajach zapłacimy, mimo posiadania karty EKUZ.

W Austrii pacjent posiadający kartę zapłaci nawet 20 euro za dzień pobytu w szpitalu. Poniesie też pełną odpłatność za transport lotniczy z miejsca wypadku. Warto też wiedzieć, że nie każdy ubezpieczyciel oferuje transport helikopterem ze stoku i lepiej to sprawdzić przed wykupieniem polisy. 

W Niemczech opłata za dzień pobytu w szpitalu wyniesie 10 euro, jednak ta kwota nie zawiera żadnych zabiegów wybiegających ponad standard. Te mogą być naprawdę drogie.

Na Łotwie koszt dnia w szpitalu to również nawet 10 euro.

We Włoszech Polski turysta zapłaci prawie 40 euro za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Większość krajów UE nie pokryje kosztu transportu chorego do Polski, a ten może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Prawie wszędzie poniesiemy częściowy lub całkowity koszt leczenia stomatologicznego. 

A jeśli nie mamy karty EKUZ? Wtedy możemy dostać naprawdę wysoki rachunek za leczenie. Jeśli będziemy mieć wypadek za granicą, to już do Polski może przyjść rachunek nawet na dziesiątki tysięcy euro. 

Czy wystarczy najtańsza polisa?

Tak samo złudne może być wybieranie najtańszej opcji polisy. Sumy ubezpieczenia muszą być dostosowane do realiów kraju, do którego się wybieramy. Dopiero dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne, to pewność, że leczenie za granicą nie doprowadzi nas do bankructwa.

Ważne jest, żeby znać swoje potrzeby i stan zdrowia. Jeśli wiemy, że nie będziemy zajmować się sportami wysokiego ryzyka, nie ma potrzeby rozszerzać polisy, ale jeśli jest cień szansy, że skusi nas jazda na nartach, musimy zadbać o odpowiednią ochronę.

Medycy w szpitalu nie będą zastanawiać się nad tym, czy i jaką mamy polisę, tylko zajmą się ratowaniem naszego życia. Kiedy już jednak je uratują, wątek opłat się pojawi i lepiej, żeby nie był dla nas dodatkowo stresujący.

Co zawiera ubezpieczenie ITravel w wariancie  All Inclusive?

W najwyższym wariancie ubezpieczenia ITravel, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi,  pokrywane są koszty leczenia, ratownictwa i transportu nawet do 700 000 złotych, także w sytuacji zaostrzenia choroby przewlekłej oraz amatorskiego uprawiania sportów. W ubezpieczeniu zawiera się również transport do Polski.

Jeśli podczas podróży przydarzy nam się nieszczęśliwy wypadek, otrzymamy nawet do 40 000 złotych.

Ubezpieczyciel zapewnia nam dwudziestoczterogodzinne wsparcie i w razie potrzeby zorganizuje kompleksową pomoc. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu znajdujący się na polisie.

Odpowiedzialność Cywilna to także bardzo ważny aspekt ubezpieczenia i jeśli wyrządziliśmy nieumyślnie szkodę innej osobie, może ona ubiegać się o odszkodowanie w sądzie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zapłaci za nas odszkodowanie  nawet do 400 000 złotych.

Bardzo istotna jest ochrona w zakresie COVID-19. Jeśli podczas podróży zagranicznej zachorujemy na koronawirusa, to ubezpieczyciel pokryje koszty transportu oraz udzieli pomocy do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Zanim wyjedziemy, przeanalizujmy wszystkie aspekty polisy.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się