Poradnik dla właściciela mieszkania

Opublikowano
Poradnik dla właściciela mieszkania

Chcesz wynająć mieszkanie? Bez względu na to, czy jest to długofalowa i zaplanowana inwestycja, czy spontaniczna decyzja podyktowana splotem okoliczności, np. przeprowadzką do innego miasta. Zanim podpiszesz umowę z nowym lokatorem, przeczytaj ten poradnik.

ubezpieczenie dla wynajmujących swoją nieruchomość

Poznaj kilka kroków, które ułatwią Ci znalezienie super lokatorów. Nikt nie chce przecież trafić na problematycznych najemców, na których skarżą się sąsiedzi, którzy co chwilę zalegają z czynszem i zdecydowanie zbyt często zgłaszają awarie.

1.Zrób porządki i odśwież mieszkanie

Nie ma co liczyć, że lokatorzy sami zrobią porządek w mieszkaniu na wynajem, odmalują ściany i sprawią, że dotychczasowe „lekko przykurzone” wnętrze będzie wyglądać jak z katalogu sklepu z meblami. Zaniedbany lokal przyciągnie osoby, które z natury nie przywiązują uwagi do czystości i ładu. Będzie więc trudno wyegzekwować od nich konieczność dbania o powierzone mienie. Wręcz odwrotnie, tacy ludzie poczują się usprawiedliwieni pierwotnym wyglądem domu. Jeżeli chcesz więc znaleźć dobrych lokatorów - zacznij więc od generalnych porządków. Sprzątając, zajrzyj w najbardziej niedostępne zakamarki. Dom musi lśnić. To znaczy, że nie może być żadnych smug na lustrach czy podłodze, pleśni przy prysznicu czy zacieków pod umywalką. Usuń wszystkie osobiste przedmioty, pamiątki, zdjęcia, a nawet meble, które tylko dla ciebie stanowią wartość sentymentalną. Im bardziej minimalistyczny wystrój, tym schludniejsze zrobi wrażenie i takich przyciągnie klientów.

2.Małe rzeczy - wielki efekt

Zaplanuj wygodną przestrzeń do przechowywania rzeczy. To może być np. regał z pudełkami albo modne rattanowe czy wiklinowe kosze, które na pewno nie umkną uwadze miłośnikom designu. Pokaż, że zależy ci na przyszłych lokatorach. Jeśli masz balkon albo taras wysprzątaj go i pomysłowo urządź. Mały stolik z krzesłami, który umożliwi wypicie porannej kawy na świeżym powietrzu to duży atut. Pomyśl o drobnych akcentach, które nie będą wielką inwestycją, a zrobią miłe wrażenie, np. mini ogródek. Wybierz jednak rośliny, które nie wymają regularnej pielęgnacji i podlewania, np. popularne ostatnio kaktusy czy sukulenty. W poszukiwaniu aktualnych trendów wnętrzarskich warto przejrzeć popularne blogi, konta w mediach społecznościowych lub czasopisma. Decydując się na kilka stylowych elementów wyposażenia mieszkania, zadziałasz na wyobraźnię lokatorów, którzy poczują się u ciebie jak we własnym, wymarzonym domu. A wtedy na pewno chętniej i z większym zaangażowaniem zadbają o nieruchomość. Pamiętaj, minimalizm nie wyklucza przytulnego wnętrza! 

3. Postaw na styl eko

Potencjalni lokatorzy na pewno docenią nie tylko miłą dla oka, świeżą i czystą przestrzeń, ale także rozwiązania przyjazne dla środowiska i ich kieszeni, jak energooszczędne żarówki, nową lodówkę czy wygodne kosze do segregowania odpadów. W utrzymaniu porządku w kuchni pomogą szklane pojemniki, a w łazience - nowe krany albo choćby wymienione uszczelki. Przyjrzyj się też urządzeniom AGD. Może niektóre lepiej od razu wymienić. Podsumowując, postaw na ekologiczne rozwiązania, produkty z naturalnych materiałów oraz na jakość zamiast na tanią bylejakość. 

4. Zrób dobrą sesję zdjęciową

Skoro mieszkanie jest już wysprzątane, odświeżone i urządzone z myślą o przyszłych lokatorach, czas pokazać je światu. Pod żadnym pozorem nie rób zdjęć telefonem komórkowym. Nawet jeśli jesteś mistrzem szybkich ujęć i zawsze masz setki lajków na swoich profilach społecznościowych, do tematu wynajęcia mieszkania podejdź biznesowo. To przecież twoja inwestycja. Sprawdź w Internecie, jak to robią inni. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: sesje zdjęciowe mieszkań na wynajem, znajdziesz oferty fotografów, którzy specjalizują się w tego typu zdjęciach. Po pierwsze zrobią dobrej jakości ujęcia, które uwypuklą atrybuty lokalu, po drugie podpowiedzą, jakie detale sprawią, że lokal będzie wyglądał jeszcze atrakcyjniej. To może być wazon ze świeżymi kwiatami, dwa ładne kubki ustawione przy nowym czajniku, ramka z przykładowym zdjęciem nadmorskiego kojącego pejzażu. Fotograf zadba, by na zdjęciach nie pokazywać np. kosmetyków w łazience, starych gazet, bibelotów ani jedzenia w kuchni. Spojrzy na całość krytycznym, niezależnym okiem. Jeśli w sąsiedztwie jest park, to również warto pokazać go na zdjęciach. Profesjonalne i zachęcające zdjęcia nieruchomości to klucz do sukcesu. Przykują uwagę osób poszukujących nowego mieszkania, wyróżnią nas z tłumu ofert, pokażą cały potencjał lokalu. Zastanawiasz się, ile może kosztować ubezpieczenie mieszkania w bloku? Sprawdź na naszym blogu.

5. Ubezpiecz mieszkanie online

Bądź „smart” także wybierając polisę ubezpieczeniową mieszkania na wynajem. W ten sposób chronisz swoją własność oraz pokazujesz potencjalnym lokatorom, że traktujesz całe przedsięwzięcie poważnie. W razie awarii lub zniszczenia mienia unikniesz sytuacji, w której pieniądze z wynajmu trzeba będzie przeznaczyć na naprawy lub remont. Koszt ubezpieczenia mieszkania będzie dużo mniejszy w porównaniu z takimi nieplanowanymi wydatkami. Dlaczego warto kupić polisę online? Ubezpieczenia mieszkania przez Internet mają często atrakcyjniejszą cenę i szerszy zakres ochrony. Dzięki temu możesz sobie pozwolić na rozszerzenie polisy np. o koszt ubezpieczenia mieszkania od kradzieży. Podpisując umowę, przeanalizuj szczegółowo Ogólne Warunki Ubezpieczenia i postaraj się przewidzieć potencjalne zagrożenia. Zastanów się więc, czy bardziej zasadne jest objęcie ochroną murów i elementów stałych, czy także wyposażenia, tzw. mienia ruchomego, czyli wszystkich wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem - przeczytasz tutaj KLIK.

ubezpieczenie dla wynajmujących swoją nieruchomość

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się