Jak oszczędzać czas? — 6 praktycznych wskazówek

Opublikowano

Masz ostatnio wrażenie, że doba się skurczyła, a czas przecieka Ci przez palce? Mija godzina, za godziną, a przed Tobą jeszcze mnóstwo pracy? Zastanawiasz się, jak oszczędzać czas? W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka prostych trików, które pozwolą Ci być bardziej efektywnym w tym samym czasie

Jak oszczędzać czas — proste patenty

 Zamiast pytać, jak oszczędzać czas, zadaj sobie inne pytanie: na czym tracisz go najwięcej. Co sprawia, że jest go za mało? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że największymi złodziejami czasu są nasze złe nawyki. Jak je zmienić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Wykonuj tylko jedną czynność jednocześnie

Wielozadaniowość jest wrogiem skupienia. Jeszcze gorzej, gdy odrywasz się od jednej czynności, by rozpocząć inną. Ludzki mózg zawsze potrzebuje co najmniej kilku sekund, by wrócić do pierwszego zadania. Co więcej, multizadaniowość spowalnia. Nie powoduje więc, że oszczędzasz czas. Wręcz przeciwnie — sprawia, że dana czynność zajmie Ci ostatecznie więcej czasu. Jeśli więc do tej pory wieszałeś pranie, robiłeś obiad i jednocześnie odpisywałeś na wiadomości, teraz skup się na jednej czynności, a później zacznij wykonywać kolejną.

Planuj 

Niektóre osoby nie chcą marnować czasu na planowanie, jednak właśnie ono sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — ponieważ nie marnujemy czasu na zastanawianie się, co teraz trzeba zrobić. Działamy według ściśle określonego planu. Planuj więc wszystko, co się da. Stwórz listę zadań na cały dzień, a nawet tydzień. Pamiętaj, by odhaczać rzeczy, które już zrobiłeś. Dzięki temu pod koniec dnia zobaczysz, że w pełni go wykorzystałeś. Co jeszcze możesz zrobić? Zanim pójdziesz na zakupy, zapisz to, co chcesz kupić. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze.

Przygotuj obiad od razu na kilka dni

Nie da się ukryć, że w kuchni traci się mnóstwo czasu. Dlatego, gdy już zabierasz się za gotowanie, przygotuj posiłki z wyprzedzeniem, na kilka dni. Przykład? Kupując kurczaka, możesz usmażyć kotlety albo udka, a z pozostałych części zrobić rosół. Na bazie tej zupy, da się ugotować wiele innych, np. pomidorową albo ogórkową. Dzięki temu przygotowanie takiego posiłku zajmie Ci dosłownie kilka minut. Pamiętaj również o tym, by kupować takie składniki i produkty, które mają dłuższą datę przydatności. A jeśli zostanie Ci trochę zupy, nie wylewaj jej, tylko zamroź. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i nie zmarnujesz jedzenia.

Sprzątaj na bieżąco

Wiele osób robi gruntowne porządki raz w tygodniu. Ma to swoje zalety, ale często doprowadza do tego, że przez cały tydzień zapomina się o podstawowych porządkach, jak choćby mycie naczyń czy odłożenie rzeczy na miejsce. W efekcie pracy w weekend jest co niemiara, bo sprzątanie takiego bałaganu potrafi zająć nawet kilka godzin. Wystarczy jednak dbać o porządek w ciągu tygodnia, by w weekend nie trzeba było zbierać z podłogi brudnych skarpetek czy kubków po kawie. Dobrym pomysłem będzie również rozdzielenie obowiązków między wszystkich domowników. Wówczas pracy będzie mniej, a czasu zrobi się jakby więcej.

Odkładaj rzeczy zawsze w to samo miejsce

Nie da się ukryć, że pamięć bywa zawodna. Pomyśl, ile razy szukałeś kluczy od mieszkania lub kluczyków od samochodu albo telefonu. Rzeczy mają to do siebie, że znajdują się wtedy, kiedy się ich nie szuka. Co innego, gdy akurat ich potrzebujesz. Czasem mija nawet kilka godzin, zanim znajdzie się zgubę. Właśnie dlatego warto odkładać rzeczy zawsze w to samo miejsce. Dzięki temu, nawet jeśli zostawisz coś odruchowo, będziesz wiedzieć, gdzie tego szukać. Przykład? Zawieś w przedpokoju mały schowek na klucze, niech wszyscy domownicy chowają je właśnie tam.

To co możesz, załatwiaj online

Dziś wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Mamy tu na myśli zakupy, opłacenie rachunków czy nawet niektóre sprawy urzędowe. To spora oszczędność czasu, bo nie tracisz go na dojazd. Co więcej, przez internet możesz się również ubezpieczyć, a w przypadku niektórych produktów ubezpieczeniowych, takich np. jak ubezpieczenie sprzętu RTV lub ubezpieczenie roweru jest to jeszcze łatwiejsze. Tego typu  ubezpieczenie możesz bowiem wykupić w aplikacji mobilnej app2U, gdziekolwiek jesteś i kiedy chcesz.

Jak oszczędzać czas — podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci zaoszczędzić czas i być bardziej efektywnym. Czasem bowiem wystarczy jedna mała zmiana, by stać się panem lub panią swojego czasu i każdego wieczoru zasypiać z przekonaniem, że dobrze wykorzystaliśmy dany dzień.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się