Urlop jesienią - o czym warto pamiętać

Opublikowano
Urlop jesienią - co możemy wybrać?

Planujesz wycieczkę za granicę Zacznij od prześledzenia informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia, być może znajdziesz tam istotne wskazówki, których nie powinno się ignorować, na przykład te dotyczące wymaganych szczepień. Sprawdź też czy wybrane przez Ciebie biuro podróży jest wypłacalne. 

Większość z nas planuje wycieczki za granicę z coraz to większym dystansem. Zastanawiamy się czy kierunki, które nas interesują będą otwarte dla turystów, albo czy nie lepiej tegorocznych wakacji spędzić w kraju.

 

Są jednak kwestie, które powinniśmy przemyśleć zanim będziemy sprawdzać okazyjne wycieczki zagraniczne. 

 

Po pierwsze - czy kraj, który wybraliśmy jest bezpieczny?

 

Kilka lat temu w rzetelnych biurach podróży królowały oferty wyjazdów do takich krajów jak Turcja, Egipt, Tunezja czy Maroko. Trudno było sobie wyobrazić kompletną wycieczkę bez zwiedzenia piramid w Gizie, Stambułu i Tureckiej Riwiery, czy niesamowicie pięknych plaż nad Morzem Śródziemnym.

 

Niestety sytuacja na świecie zmienia się dość dynamicznie i nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać się tam, gdzie chcieliśmy jeszcze 2 lata temu. Do tego dochodzą konflikty światowe i szeroko pojęte konflikty polityczne w krajach, które są otwarte dla turystów w czasie pandemii koronawirusa. Mowa tu oczywiście o regularnej wojnie w Turcji czy stanie wyjątkowym w Egipcie.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco monitoruje sytuację w krajach otwartych dla turystów, więc warto stosować się do panujących zaleceń.

 

Rzetelne biuro podróży - ale czy na pewno?

 

Nie jest nowością, że biura podróży bankrutują - najczęściej w trakcie wyjazdów wakacyjnych. Czy można się zabezpieczyć przed niemiłymi konsekwencjami? Na szczęście tak. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe oferują coraz więcej ubezpieczeń okazyjnych wycieczek zagranicznych. 

 

Aby sprawdzić rzetelność biur podróży można posiłkować się Centralną Ewidencją Organizatorów Turystyki  i Pośredników Turystycznych, prowadzoną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod adresem www.turystyka.gov.pl. Tu zweryfikujesz czy organizator Twojej wycieczki prowadzi legalnie działalność, oraz czy nie toczy się wobec niego postępowanie wykreślenia z rejestru. 

 

Ważne! Jeżeli wpłaciłeś zaliczkę w wysokości 10% ceny wycieczki, biuro podróży ma obowiązek przekazać pisemne potwierdzenie oraz informację o możliwości ubiegania się o zwrot środków w przypadku niewypłacalności. Pamiętaj, aby upomnieć się o taki dokument! 

 

Jakie dokumenty są niezbędne w podróży?

Informacje o wymaganych dokumentach znajdziesz na rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mogą to być dokumenty niezbędne przy przekraczaniu granicy, konieczności wyrobienia wizy lubzielona karta. 

 

Warto sprawdzić wszystko na kilka dni przed wylotem, aby na miejscu nie być zaskoczonym w sytuacji braku dokumentów. Pamiętaj również, że podczas przekroczenia granicy Izraela, Indii, Dominikany, Indonezji wymagany jest ważny paszport - co najmniej 6 miesięcy. 

 

Szczepionki - nie bagatelizuj tego!

 

Okazyjne wycieczki zagraniczne najczęściej wiążą się z koniecznością posiadania certyfikatu szczepień. Najpopularniejsze z nich to te przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, durowi brzusznemu, polio czy wścieklizny. Wybrane szczepienia można zrealizować w poradni chorób tropikalnych i najlepiej wykonać je dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. 

 

Zielona karta - gdzie jest wymagana?

 

Na ten temat poświęciliśmy oddzielny artykuł. Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy nie potrzebujemy tzw. zielonej karty. Zielona karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy wydawany przez ubezpieczyciela. Karta potwierdza posiadanie aktualnego OC. Dzięki temu mamy pewność, że na granicy nie zostaniemy cofnięci, a w razie wypadku drogowego będziemy chronieni. Więcej informacji o zielonej karcie znajdziesz tutaj.

 

Sporty  na urlopie

 

Rodzaj uprawianego sportu - amatorski, ekstremalny czy wysokiego ryzyka jest szczególnie ważny pod kątem zakupu ubezpieczenia. Ze względu na zagrożenie zdrowia podczas ich wykonywania., ubezpieczyciel ma prawo zmienić stawkę.  Każdy ubezpieczyciel może mieć nieco inną definicję danego sportu więc bardzo istotne jest żeby dokładnie się zapoznać z rodzajami sportów włączonymi do danej kategorii.

 

Choroby przewlekłe

 

Przed wyjazdem warto wykonać komplet badań, które pozwolą na uniknięcie niepożądanych skutków na wyjeździe. Alergia, astma czy nadciśnienie mogą dać o sobie znać w momencie zetknięcia się z wilgotnością powietrza, wysokimi temperaturami czy bakteriami. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek w.w. chorobę, uwzględnij to podczas wybierania ubezpieczenia. 

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

 

Dobra polisa i rzetelne biuro podróży to podstawa wakacji bez zmartwień. Pamiętaj, że odpowiednie ubezpieczenie zapewni Ci realną ochronę w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Co powinno się składać na idealny pakiet ubezpieczeniowy? Z pewnością suma ubezpieczenia musi być dopasowana do realnych kosztów leczenia w kraju, do którego zamierzamy się wybrać. Druga sprawa - zakres ubezpieczenia musi być powiązany z faktycznym stanem zdrowia.  Niemniej istotny jest także zakres Twojej aktywności podczas wyjazdu. Zamierzasz uprawiać sporty na urlopie? Poinformuj o tym ubezpieczyciela! Pamiętaj, że dobra polisa i rzetelność biur podróży gwarantuje udany urlop.

 

 

 

 

 

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się