Jak wrócić do biegania po długiej przerwie? 6 rad, które ułatwią Ci powrót do formy

Opublikowano
jak wrócić do biegania po przerwie

Zima jest okresem, w którym nawet najbardziej zapaleni biegacze rezygnują z treningów. Nic dziwnego - ujemne temperatury zachęcają raczej do spędzania czasu pod ciepłym kocem niż do intensywnego treningu na mrozie. Na szczęście przyszła upragniona wiosna. Już niebawem temperatury wzrosną, skończą się dotychczasowe wymówki i można będzie wrócić do treningów. Mamy kilka rad, które pomogą Wam wrócić do biegania po zimowej przerwie.

 

1. Bądź cierpliwy

Pewnie znasz to powiedzenie: „Co nagle to po diable?”. Dotyczy też biegania. Jeśli czujesz, że jesteś na tyle zmobilizowany i masz w sobie energię, która pozwoliłaby przebiec Ci maraton, to najlepiej weź głęboki oddech i przemyśl dwa razy, czy jesteś w stanie to zrobić. Zbyt intensywne wznowienie treningów może skończyć się kontuzją, która sprawi, że o bieganiu w słoneczny rześki poranek zapomnisz przez długi czas.

Niestety powrót do biegania po kilkumiesięcznej przerwie oznacza, że rozpoczynasz wszystko od początku. Dlatego bądź cierpliwy, daj sobie czas, słuchaj swojego organizmu, a nie zniechęcisz się po pierwszych treningach.

 

2. Ty dyktujesz warunki

Zaczynasz trening niczym zawodowy sprinter. Biegniesz około 5 minut  szybkim tempem. Nagle zaczynasz tracić oddech, łapiesz kolkę, nogi odmawiają posłuszeństwa, wszystko zaczyna Cię denerwować i masz ochotę wrócić do domu i zapomnieć o bieganiu raz na zawsze. Komu z nas się to nie przydarzyło?

Jeśli wracasz do formy, to zaczynaj od marszobiegów lub wolnych biegów. Jedni polecają 3x30 – to znaczy 3 razy w tygodniu, po 30 minut, jeszcze inni proponują 2x2 – 2 minuty marszu i 2 minuty biegu. Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej metody na dobry trening. Trzeba złapać własne tempo. Dłuższe i wolne biegi pozwolą Ci zwiększyć wydolność tlenową. Dzięki temu można pokonać coraz dłuższe odcinki, co na pewno zmotywuje do kolejnych treningów. 

 

3. Upewnij się, że możesz biegać

Zanim wyznaczysz sobie cele biegowe, skonsultuj się z lekarzem, zrób podstawowe badania ogólne oraz EKG spoczynkowe. Upewnij się, że organizm jest gotowy na wysiłek i nie ma ukrytych wad, które przyczynią się do powstawania kontuzji. Większość naszej populacji posiada cechy, które pozwalają na bieganie w każdych warunkach, nie lekceważ jedna swojego zdrowia i sprawdź, czy na pewno możesz rozpocząć trening.

 

4. Dieta

Podobno jesteś tym, co jesz, więc zastanów się również nad dietą. Wiesz, jak ważne jest zdrowe żywienie. To, co jesz przed i po treningu wpływa na jego jakość. Dlatego odżywiaj się zdrowo, skup się na zbilansowanej diecie i postaw na jakościowe produkty. Nie zamawiaj od razu fit cateringu i nie stosuj drakońskiej diety. Wystarczy, że zaczniesz od zastanowienia się, co jesz i czy to jest zdrowe.

 

5. Wyznacz sobie cel

Chcesz rzucić kilka kilogramów, przebiec maraton lub poprawić swój stan zdrowia? Bez względu na to, co Cię motywuje, wyznacz sobie cel. Bądź ambitny, ale nie przesadzaj. Mierz siły na zamiary i pamiętaj: małe kroki, duże rezultaty. Możesz pobrać aplikacje, która będzie rejestrowała wyniki, dzięki niej będziesz mógł kontrolować swój trening. 

 

6. Znajdź grupę

Wielu biegaczom wydaje się, że samotne treningi przynoszą najlepsze rezultaty. Być może to prawda, ale to stwierdzenie dotyczy tylko doświadczonych biegaczy. Jeśli chcesz biegać regularnie, znajdź odpowiednią dla siebie grupę, a zmobilizujesz się do treningów. Nie oszukuj się, że poradzisz sobie sam i bieganie stanie się Twoim stylem życia. To nie jest takie proste. Wsparcie i dobre słowo, które dostaniesz od innych biegaczy w grupie,będzie nieocenione. Oni zauważą każdy  dodatkowy kilometr i docenią wysiłek, który wkładasz w kolejny trening. Nie zorientujesz się, kiedy skończą się ciągłe wymówki i polubisz bieganie.

Dzięki naszym radom unikniesz kontuzji podczas biegania i zmobilizujesz się do regularnych treningów. Nieważne, jak długą przerwę masz od biegania. Pamiętaj: zawsze możesz do niego wrócić. Ten z pozoru banalny trening nie tylko poprawia sprawności fizycznej, ale także daje dobre samopoczucie i możliwość poznania ciekawych ludzi. Zdrowe ciało to zdrowy umysł.

Wiesz, jaki jest największy problem biegacza? Wyjście z domu. Ty już masz to za sobą!

 

 

Artykuł powstał dzięki konsultacji z Arkadiuszem Rymarskim, założycielem wrocławskiej grupy biegowej NOA (New Optimal Action). Arek uprawia regularnie sport od 20 lat, a bieganie jest dla niego sposobem na życie. Jego filozofia to: "najpierw zdrowie, dobre samopoczucie, team spirit i zabawa, a potem wyniki." To wyróżnia formację NOA z innych grup biegowych. Arkadiusz zaraża pozytywną energią i – jeśli mieszkasz we Wrocławiu - zaprasza na wspólny trening.