AKTUALNOŚCI

25.04.2012

Najwięksi na rynku według Rzeczpospolitej i Polityki

W rankingu 500 Największych Firm Rzeczpospolitej Grupa Ubezpieczeniowa Europa zajęła 2 miejsce wśród firm ubezpieczeniowych. Z kolei w klasyfikacji przygotowanej przez Politykę ulokowała się na 5 pozycji w gronie ubezpieczycieli notowanych w zestawieniu 100 Największych Spółek z branży finansowej.

Zastosowana przez Rzeczpospolitą metodologia oceny opierała się na wskaźnikach notowań spółek z poszczególnych branż na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a ich wartość rynkowa została obliczona na podstawie trzech danych: sprzedaży, wartości księgowej i EBITDA. Głównym kryterium oceny wartości największych polskich przedsiębiorstw była wielkość uzyskanych przez firmę przychodów ze sprzedaży w 2011 r.

Klasyfikację przygotowano już po raz 10, a jej głównym celem jest zaprezentowanie aktualnej sytuacji polskiej gospodarki i zachodzących w niej zmian. Lista 500 Rzeczpospolitej przedstawia czołówkę najcenniejszych firm w Polsce i stanowi prestiżowe wyróżnienie dla spółek z tego grona. W rankingu globalnym Grupa Ubezpieczeniowa znalazła się na 93 miejscu. Zestawienie największych firm zostało opublikowane w specjalnym dodatku do Rzeczpospolitej z 24 kwietnia 2012 r.

Zestawienie Polityki prezentuje największe instytucje finansowe według wartości ich aktywów. Przyjęta metodologia obowiązuje od 2010 r. i zgodnie z nią firmy z branży finansowej szeregowane są według wielkości aktywów, a nie kapitałów własnych.

Ranking 100 Największych Spółek z branży finansowej w 2011 r. ukazał się w wydaniu tygodnika Polityka z dnia 25 kwietnia 2012 r.
Wszelkie prawa zastrzeżone © TU Europa SA 2017