aJak urządzić pokój pierwszoklasisty?

Jak urządzić pokój pierwszoklasisty?

Opublikowano
Jak urządzić pokój pierwszoklasisty?

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to dla każdego dziecka ważny moment. Przyszłego ucznia czeka bowiem wiele zmian. Warto zacząć je od przemeblowania, by zapewnić maluchowi dobre warunki do nauki. Jak urządzić pokój pierwszoklasisty? W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Dlaczego warto urządzić pokój pierwszoklasisty

Mogłoby się wydawać, że nie ma różnicy między pokojem sześcio a siedmiolatka. To jednak tylko pozory. Przedszkolak większość czasu spędza na zabawie. Niewiele dzieci w tym wieku posiada już biurko i lampkę. Często mają w pokoju kolorowy dziecięcy stoliczek, przy którym rysują, kolorują albo lepią coś z ciastoliny. Pierwszoklasista potrzebuje natomiast miejsca, przy którym mógłby się uczyć i odrabiać lekcje. Przemeblowanie pokoju po zakończeniu etapu przedszkolnego to również symboliczne zakończenie pewnego etapu w życiu dziecka. Wspólne planowanie wystroju tego pomieszczenia, obok kompletowania wyprawki szkolnej, może pomóc przyszłemu uczniowi oswoić się z nową sytuacją.

Jak urządzić pokój pierwszoklasisty

Urządzaj pokój pierwszoklasisty razem z jego właścicielem. Pamiętaj, że to dziecko, a nie Ty będzie w nim przebywało. Proponuj, ale i słuchaj. Jeśli nie zgadzasz się na jakiś pomysł swojej latorośli, wytłumacz jej, dlaczego. Słowo-klucz w tej sytuacji to kompromis. Poszukajcie alternatywnego rozwiązania. Od czego warto zacząć? Co powinno znaleźć się w pokoju pierwszoklasisty?

Funkcjonalne biurko

Główną zmianą w związku z rozpoczęciem szkoły jest czas spędzany w pozycji siedzącej. Dlatego tak ważne jest to, by wybrać dla dziecka wygodne i funkcjonalne biurko. Nie musi to być duży mebel. Wystarczy taki o wysokości i głębokości 50-55 cm i szerokości 60-70 cm.

Jeśli jednak chcesz, żeby biurko posłużyło uczniowi przez kilka lat, możesz wybrać model z wymienialnym i/lub regulowanym blatem. Weź również pod uwagę, czy wybrany przez Was model ma pakowną szufladę i szafkę, które nie będą się zacinać.

Wygodne krzesło

Razem z biurkiem należy oczywiście kupić krzesło. Najlepiej wybrać model z funkcją regulowania wysokości. Dzięki temu bardzo łatwo dostosujesz je do potrzeb dziecka i zminimalizujesz ryzyko, że uczeń będzie musiał siedzieć w niewygodnej pozycji. Równie ważne dla komfortu dziecka jest profilowane oparcie oraz podłokietniki. Zwróć także uwagę, z jakiego materiału wykonano krzesło i czy łatwo będzie można je czyścić. Dobrym wyborem mogą okazać się fotele tapicerowane.

Odpowiednia lampka

Główne, górne oświetlenie to za mało, by uczeń mógł czytać, odrabiać lekcje i uczyć się bez męczenia wzroku. Biorąc pod uwagę, że przez większość część roku szkolnego, w naszej szerokości geograficznej szybko robi się ciemno, lampka na biurku to konieczność. Nie kieruj się jednak wyłącznie jej wyglądem. Kluczowe jest bowiem to, jakie światło będzie emitować. Najlepsze jest oczywiście to najbardziej zbliżone do naturalnego. Może to być np. oświetlenie halogenowe lub LED-owe. Zwróć również uwagę, czy w wybranym modelu można regulować wysokość i ustawienie lampy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że lampa pomaga, a nie szkodzi, np. rażąc dziecko w oczy. Sprawdź również wielkość lampy i wybierz taką, która oświetla całe biurko.

Dodatkowe półki i szafki

Pora wygospodarować trochę miejsca już nie tylko na zabawki. Dobrym pomysłem będzie więc zamontowanie dodatkowych półek, np. na ścianie nad łóżkiem. Będziecie mogli włożyć tam książki, podręczniki szkolne i zeszyty. Dzięki temu będą one miały stałe miejsce, a dziecku będzie łatwiej utrzymać porządek.

Organizery i ozdobne pudełka

Pierwsze lata szkoły to dobra okazja, by wykształcić w dziecku dobre nawyki. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nie miało problemu w odnalezieniu potrzebnych rzeczy, kupcie przeróżne organizery i pudełka. Te ostatnie przydadzą Wam również, by schować zabawki, którymi dziecko bawi się rzadziej i które zajmują dużo miejsca.

Dodatki

W pokoju pierwszoklasisty nie może zabraknąć przydatnych dodatków. Może to być np. mały kosz na śmieci (papiery), tablica korkowa, na której uczeń przyczepi plan lekcji, zegar. To oczywiście tylko kilka przykładów. Jeśli wybierzecie się na zakupy, z pewnością coś wpadnie Wam w oko. Gwarantujemy, że Twoja pociecha nie będzie miała problemów z wyborem dodatków do swojego odnowionego pokoju.

Jak urządzić pokój pierwszoklasisty – podsumowanie

Urządzając pokój pierwszoklasisty, nie zapominaj o tym, że uczeń wciąż pozostaje dzieckiem, które uwielbia się bawić. Dlatego nie zapomnij o stworzeniu dla niego miejsca do zabawy. Możecie nawet pobawić się kolorami, wyznaczając w pokoju strefę edukacyjną i wypoczynkową.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się