Jaki kupić dobry namiot i czym kierować się przy jego wyborze

Opublikowano
Jaki kupić dobry namiot i czym kierować się przy jego wyborze

Mijają lata, zmieniają się pokolenia, a wyjazdy pod namiot wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Przed pierwszym wypadem zawsze pojawia się dylemat, jaki namiot kupić. To ważna kwestia, tym bardziej, jeśli taki sprzęt ma Ci posłużyć przez dłuższy czas. Wszystko zależy oczywiście od Twoich potrzeb. Dlatego w tym artykule przeanalizujemy najważniejsze kwestie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję i kupić namiot, który spełni Twoje oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie namiotu

Przed kupnem namiotu zapoznaj się z jego krótką charakterystyką. Dzięki temu będziesz wiedział o co pytać i na co zwrócić uwagę.

Stelaż

Stelaże w pierwszych namiotach zbudowane były z masztów z pełnego włókna. Obecnie zastąpiono je o wiele lżejszymi włóknami ze szkła lub z aluminium. Prócz tego, że niewiele ważą, są także niezwykle wytrzymałe. To kluczowe cechy solidnego namiotu. Weź pod uwagę, że warunki atmosferyczne mogą być naprawdę różne. Tylko w wytrzymałym namiocie będziesz czuć się bezpieczny. Z kolei im lżejszy namiot, tym łatwiej będzie Ci się przemieszczać. Dlatego koniecznie sprawdź, z jak wielu elementów składa się namiot. Ich liczba wpływa bowiem na wagę namiotu.

Ściany i podłoga namiotu

Ściany namiotu powinny być wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze. Warto zwrócić uwagę na “podłogę” Twojego tymczasowego schronienia. Na rynku najczęściej dostępne są te wykonane z poliestru lub z nylonu. Ten ostatni jest lżejszy, ale to poliester zapewnia większą ochronę przed uszkodzeniami. Pamiętaj, że podłoże, na którym stoi namiot rzadko kiedy jest idealne, zatem wybór namiotowej podłogi z poliestru wydaje się lepszym rozwiązaniem. Ogromne znaczenie ma również wodoszczelność namiotu. Nigdy nie wiesz przecież, kiedy spadnie deszcz, a siedzenie w mokrym namiocie to wątpliwa przyjemność. Wodoszczelność mierzona jest w milimetrach, które oznaczają wysokość słupa wody. Absolutne minimum, dzięki któremu przetrwasz oberwanie chmury, to wodoszczelność na poziomie 2000-3000 mm. Chociaż na rynku są dostępne modele o większych parametrach (nawet 7000 mm), lepsza wodoodporność to nie zawsze dobry wybór. Dlaczego? Im bardziej wodoszczelny namiot, tym materiał jest bardziej sztywny, a sam namiot — cięższy.

Sposób mocowania namiotu

Nie bez znaczenia jest również sposób mocowania namiotu z podłożem. W przypadku tego twardego, dobrze sprawdzają się szpilki. Natomiast, jeśli wiesz, że podłoże będzie miękkie, np. piaskowe, lepiej zdecyduj się na śledzie. Może mieć dla Ciebie znaczenie również waga tych elementów. Szczególnie jeśli planujesz wędrować pieszo z namiotem na plecach. Masywniejsze szpilki lub śledzie będą bowiem cięższe, ale bardziej wytrzymałe.

Tropik

Tropik to wierzchnia część namiotu. Można uznać, że jest to swego rodzaju namiotowy dach. To właśnie jego zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i deszcz. To właśnie tego elementu namiotu dotyczy wodoszczelność, czyli parametr, o którym pisaliśmy wyżej. Chociaż lepszym wyborem będzie oczywiście namiot, w którym wysoka wodoszczelność obejmuje zarówno tropik, jak i podłogę. Jeśli chodzi o solidny materiał do tej części, najpopularniejsze są nylon i poliester. Warto nadmienić, że ta druga tkanina jest bardziej odporna na działanie promieni UV, co zwiększa dodatkowo jej “żywotność”.

Rodzaje namiotu – krótka charakterystyka

 Oto co warto wziąć pod uwagę, by kupić dobry namiot:

  • czy planujesz z nim wędrować lub nie jesteś zmotoryzowany (waga),
  • gdzie go rozbijesz,
  • jak często będziesz go używać,
  • czy jesteś doświadczony i będziesz potrafił go złożyć,
  • ile osób ma się w nim zmieścić (wielkość),
  • wielkość przedsionka i części sypialnej,
  • wodoszczelność namiotu,
  • rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych,
  • liczbę i rodzaj dodatków, np. haczyków do zawieszenia lampki oraz kieszonek na ścianach,
  • liczbę wejść,
  • cenę namiotu.

Namioty można podzielić ze względu na wielkość, rodzaj i budowę, a nawet sposób rozkładania. Na rynku są bowiem dostępne nawet samorozkładające się namioty.

Wielkość namiotu

Najczęściej w ofercie dostępne są namioty dla od 2 do 8 osób. Chociaż oczywiście bez problemu można kupić także modele jednoosobowe. Przykładowo, jak wybrać namiot dla dwóch osób? Minimalna wielkość takiego schronienia to 140 cm szerokości oraz ok. 220 cm długości. Natomiast w przypadku pięciu osób najlepszym wyborem będzie namiot o wymiarach 240 x 180 x 126 cm (po rozłożeniu).

Miejsce i przeznaczenie namiotu

Namiot turystyczny czy trekkingowy? Na krótki wyjazd na biwak z rodziną lub przyjaciółmi wystarczy popularny namiot turystyczny. Namiot trekkingowy przeznaczony jest raczej dla profesjonalistów i osób, które planują z nim wędrować, np. w górach.

Kształt i budowa namiotu

Najpopularniejszy model namiotu to namiot tunelowy. Zapewnia on sporo przestrzeni użytkowej i często ma dwa wejścia. Z kolei namiot kopułowy, jak sama nazwa wskazuje,  ma kształt kopuły i zazwyczaj jest wolnostojący. Zdecydowanie bardziej praktyczny będzie więc namiot tunelowy. Inne rodzaje to: 

  • namiot geodezyjny,
  • namiot tipi,
  •  namiot trójkątny.

Jak wybrać dobry namiot – podsumowanie

Jak widać, wybór dobrego namiotu to nie jest taka prosta sprawa. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, zdefiniuj swoje potrzeby i określ widełki cenowe. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, wiesz już na co zwrócić uwagę i o co zapytać, by zakup spełnił Twoje oczekiwania.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się