Jak urządzić pokój młodzieżowy? 6 uniwersalnych pomysłów aranżacyjnych

Opublikowano
Jak urządzić pokój młodzieżowy? 6 uniwersalnych pomysłów aranżacyjnych

Dużo łatwiej jest urządzić dziecięcy pokój niż ten dla nastolatka. Dorastanie zazwyczaj łączy się z buntem. Może się więc okazać, że to, co Ty uważasz za świetny pomysł aranżacyjny, Twojej latorośli nie przypadnie do gustu. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Od czego zacząć? Jak urządzić pokój nastolatka, żeby mógł się w nim uczyć, spędzać wolny czas i zapraszać znajomych? Poznaj kilka uniwersalnych wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Jak urządzić pokój młodzieżowy – praktyczne triki aranżacyjne

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Pierwsza zasada brzmi – wszystkie decyzje konsultuj ze swoim dorastającym dzieckiem. Nie narzucaj mu swojego zdania. Raczej bądź doradcą, który potrafi argumentować, ale i słuchać. Pamiętaj, że pokój, który właśnie urządzacie, ma być dla Twojej pociechy azylem. Miejscem, w którym to ona, a nie Ty, ma czuć się dobrze.

Zapytaj nastolatka, czego potrzebuje

Kiedy Twoja pociecha zmienia się w nastolatka, zmieniają się także jej potrzeby i zainteresowania. Może się okazać, że są rzeczy, które Tobie nawet nie przyjdą do głowy. Takie jak na przykład miejsce na gitarę czy możliwość zawieszenia roweru na ścianie. Zdziwisz się, ale większość nastolatków ma już dokładną wizję tego, jak ma wyglądać ich pokój. Twoją rolą jest skonfrontowanie tych oczekiwań z rzeczywistością, czyli np. z Waszymi możliwościami finansowymi.

Zaproponuj łóżko z szufladami i dodatkowym miejscem do spania

Nastolatek jest już za duży, żeby mieć w pokoju piętrowe łóżko. Co jednak w sytuacji, gdy będzie chciał przenocować swojego kumpla lub znajomą? Oczywiście taki gość może spać na materacu, ale jest dużo lepsze rozwiązanie. Mamy tu na myśli łóżko z dodatkowym, najczęściej wysuwanym miejscem do spania. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się również model z dodatkowymi szufladami, w których nastolatek schowa pościel oraz rzeczy osobiste, których nie chce trzymać na widoku.

Zainwestuj w regulowane i wyprofilowane krzesło

Nastolatki wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, najpierw w szkolnej ławce, a później, ucząc się w domu. Dlatego tak ważne jest wygodne krzesło i funkcjonalne biurko. Co to oznacza w praktyce? Najlepszy model krzesła to taki, w którym będzie można regulować wysokość. To bardzo ważne, ponieważ okres dojrzewania to czas intensywnego wzrostu. Garbienie się czy inna nienaturalna pozycja ciała może przyczynić się do powstania wady postawy. Dlatego tak ważne jest to, by nastolatek, siedząc, mógł swobodnie oprzeć łokcie na biurku i żeby nogi stabilnie dotykały podłogi.

Kup wygodne i praktyczne biurko

Nie mniej ważne w tym zestawie jest biurko. Powinno być ono przede wszystkim funkcjonalne. W dużym skrócie, chodzi o to, żeby zmieściło się na nim wszystko, czego nastolatek potrzebuje do nauki. Może być to na przykład laptop, drukarka, zestaw do pisania, najczęściej używane podręczniki itd. Być może przyda się dużo szuflad i miejsce na dodatkowy monitor. Wybierając biurko, uwzględnij przede wszystkim potrzeby nastolatka, ale i rozmiary pokoju. Jeśli mebel okaże się za duży, może zdominować, czy nawet zagracić pokój. Nie zawsze też dobrym pomysłem jest zakup biurka w zestawie z innymi meblami. Może się bowiem okazać, że choć kolorystycznie pasuje idealnie, jego użyteczność jest niewielka. Kluczowe jest także ustawienie biurka. Mebel ten powinien znajdować się blisko okna. Dzięki temu nastolatek będzie mógł maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie.

Wykorzystaj miejsce na ścianach

Pisaliśmy już o tym, że nastolatek może chcieć zawiesić na ścianie rower albo gitarę. Warto jednak wykorzystać część przestrzeni na dodatkowe półki, np. nad łóżkiem i biurkiem. To doskonałe miejsce na książki, podręczniki i drobiazgi, których w tym wieku ma się sporo. Dzięki temu będzie je miał w zasięgu ręki, a przy okazji uda się zaoszczędzić trochę miejsca. Wybierz tylko jedną, maksymalnie dwie ściany. Pozostałe niech nastolatek “zagospodaruje” sam. Mogą się na niej znaleźć rysunki, plakaty czy fotografie.

Stwórz funkcjonalną garderobę

Nie mamy tu na myśli osobnego pomieszczenia, lecz szafę przesuwną wmontowaną w ścianę. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególnie wtedy, kiedy pokój nastolatka jest niewielki, ponieważ optycznie powiększa pomieszczenie i nie zabiera miejsca. Jeśli nastolatek ma sporo ubrań, możesz zamontować szafę przesuwną na całej ścianie. Dzięki temu automatycznie wydzielą się trzy osobne strefy. W jednej z nich można umieścić rzeczy wiszące, a pozostałe warto wtedy wypełnić półkami, na których będzie można ułożyć spodnie, bluzki czy koszyk z czystą bielizną. Ułatwi to nastolatkowi utrzymanie porządku, co jak wiemy, nie zawsze jest takie proste.

Pokój nastolatka – podsumowanie

W naszym artykule skupiliśmy się przede wszystkim na uniwersalnych pomysłach aranżacyjnych. Takich, które możesz dopasować do pokoju nastolatka, nie niszcząc jego indywidualnego charakteru. Wiemy bowiem, że każdy młody człowiek chce wyrazić siebie, także przez to, jak wygląda jego pokój i co się w nim znajduje. Dlatego pominęliśmy takie kwestie, jak choćby kolor ścian czy mebli. Są pewnie takie nastolatki, które wybiorą barwy bliższe Wednesday Addams, a są i takie, które zdecydują się na krzykliwy, jaskrawy kolor. Bez względu na jego decyzję, pozwól nastolatkowi wybierać. Urządzenie pokoju może być dla niego bowiem symbolicznym zakończeniem dzieciństwa. Momentem, w którym, w większym stopniu niż dotychczas, będzie mógł o sobie decydować.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się